Deblkajak Šváb–Bišický si z SP Poznani odváží stříbro, kanoista Fuksa hned dvě, kajakář Dostál třetí

Deblkajak Šváb–Bišický si z SP Poznani odváží stříbro, kanoista Fuksa hned dvě, kajakář Dostál třetí

Medailově zahájili závody Světového poháru kanoista Martin Fuksa a kajakář Josef Dostál. Loňský nejlepší kanoista seriálu byl ve větrné Poznani na kilometru druhý za Kubáncem Pelierem Cordovou. Trojnásobný olympijský medailista Dostál projel cílem třetí za světovým šampionem Pimentou a Bělorusem Jurenjou.

Stříbrný medailista z mistrovství světa na kilometrové trati Martin Fuksa startoval v dráze číslo devět a všechny soupeře měl po levé ruce. Souboj o medaile sváděl se závodníky na druhé straně dráhy – vítězným Kubáncem José Ramonem Pelierem Cordovou a třetím Polákem Tomaszem Kaczorem. Čtvrtý dojel německý šampion Sebastian Brendel.

Když jsem byl v semifinále třetí, trochu mi to shodilo sebevědomí. Ale věděl jsem, že jsem do toho nedal všechno a že ve finále musím podat lepší výkon. Že musím vypálit hned od začátku s ostatními, aby mi neujeli,“ popisoval Martin Fuksa.

Vzhledem k výsledku v semifinále startoval nezvykle v deváté dráze. „Tak jsem si řekl, že si pojedu svůj závod. Kilák jako na tréninku. Uklidnil jsem se. To mi dost pomohlo. Projel jsem cílem a byl jsem spokojený. Ani jsem nevěděl, kolikátý jsem byl. Až pak jsem slyšel, že druhý. Jsem moc rád, že jsem udělal výsledek v podmínkách, které tady panují,“ dodal Fuksa. Vítězného Kubánce Cordovu zná spíš z posádky deblkanoe. „Jako singlíře jsem Kubánce nikdy moc nevnímal. Je mu teprve osmnáct, to je slušné. Nemám rád, když mě porážejí mladší,“ dodal Fuksa se smíchem.

Martin Fuksa / F: Nina Jelenc
Martin Fuksa / F: Nina Jelenc

V závodě kajakářů na kilometru odjížděl soupeřům světový šampion Fernando Pimenta, který uhájil vítězství před Bělorusem Alehem Jurenjou. Josef Dostál projel cílem třetí. „Dnešní závod byl dost těžký z hlediska podmínek. Hodně foukal vítr a na startu jsme chytli asi třikrát vlny od motorového člunu, takže jsem si vůbec nedokázal najít pohodu v záběru. Asi kvůli tomu jsem ztratil hodně na začátku,“ popisoval bronzový medailista na této trati z loňského mistrovství světa. „Ale nakonec jsem s celým závodem a třetím místem spokojený. Trenér tedy určitě není, budeme to muset v klidu probrat a na příští víkend do Duisburgu budu muset výkon trochu zlepšit. Doufám, že to bylo jen těmi podmínkami, a ne mnou.

Kajakářka Anna Kožíšková byla šestá ve finále na kilometrové trati. Kajakář Radek Šlouf, stejně jako Lukáš Nepraš s Lukášem Trefilem na deblkajaku a Filip Dvořák s Tomášem Jandou na deblkanoi, dojeli na pětistovce devátí. Kanoistka Jana Ježová vyhrála na dvoustovce finále B. Kajakář Filip Šváb byl na nejkratší trati devátý ve finále C.

Josef Dostál / F: Nina Jelenc
Josef Dostál / F: Nina Jelenc

Martin Fuksa z větrného a rozvlněného kanálu v polské Poznani, který nemá kanoista příliš v oblibě, nakonec odjížděl spokojený hned s dvěma stříbrnými medailemi. Po sobotním souboji na kilometru dojel v prvním klání Světového poháru druhý i na pětistovce. Stříbrné placky dostali na krk také Filip Šváb a Ondřej Bišický, kteří o desetinu dojeli druzí na deblkajaku na dvoustovce. Čtyřkajak ve složení Daniel Havel, Jakub Zavřel, Josef Dostál a Jakub Špicar skončil ve finále osmý.

Ke stříbru z kilometru přidal Fuksa stejnou medaili i na poloviční trati, na které s náskokem téměř dvou sekund dominoval Brazilec Isaquias Queiroz Dos Santos, jemuž Fuksa s úsměvem gratuloval. Třetí byl Polák Martin Kaczor.

Na Brazilce jsem na pětistovce neměl. Ale je pro mě super, že si odsud vezu dvě medaile. Poznaň nemám úplně rád, podmínky tady nejsou ideální, takže dvě medaile na začátek sezóny jsou skvělé.“ řekl Martin Fuksa.

Stupně vítězů kajakářů na kilometru / F: Nebojša Radovic / Serbian Canoe Federation
Stupně vítězů kajakářů na kilometru / F: Nebojša Radovic / Serbian Canoe Federation

Navíc jeho dlouholetý spolubydlící na závodech, kajakář Filip Šváb, získal stříbrnou medaili na dvoustoce spolu s Ondřejem Bišickým. „Moc jim gratuluji. V sobotu jsme se totiž s Filipem bavili o tom, že od doby, co spolu bydlíme na cestách na pokoji, neměl medaili. A že by to chtělo prolomit, když má ještě zrovna v den závodu svátek. Povedlo se to. Dokonce měl šanci být lepší než já,“ líčil Fuksa.

Na neolympijské dvoustovce totiž sprinterská dvojice Šváb, Bišický měla na dosah zlatou medaili. Jenže kajakáři přestali pádlovat před cílem o trochu dříve, než bylo k triumfu třeba. Nakonec byli o desetinu druzí za španělskou posádkou. „Mohli jsme vyhrát, jenže jsme Španěly neviděli. Závod se nám povedl, start jsme zvládli, bylo to super, i když byly trochu vlnky. Máme za sebou s Ondrou jen pět startů, takže máme radost,“ řekl Filip Šváb. Reprezentační trenér Pavel Hottmar dodal: „Deblkajak hodně překvapil. Sice jde o neolympijskou disciplínu, ale kluci jeli super.

Deblkajak Šváb–Bišický si z SP Poznani odváží stříbro, kanoista Fuksa hned dvě, kajakář Dostál třetí
Deblkajak Šváb–Bišický si z SP Poznani odváží stříbro, kanoista Fuksa hned dvě, kajakář Dostál třetí

Když se kanoista Martin Fuksa blížil do cíle pětistovky, viděli ho z kraje dráhy i členové čtyřkajaku, kteří mířili na start svého závodu. Ve finále na olympijské trati posádka Daniel Havel, Jakub Zavřel, Josef Dostál a Jakub Špicar od začátku ztrácela na nejsilnější soupeře a skončila osmá. Závod vyhráli Němci před Francouzi a Portugalci, od kterých český čtyřkajak dělila téměř sekunda a půl.

Tenhle výkon by na vyjetí místa na olympijských hrách nestačil. Ale je potřeba brát v potaz to, že kluci za sebou mají jen minimum tréninků. Výkony jsou zatím nevyrovnané. Při rozjetí, kdy se posádka může soustředit sama na sebe, jede velmi dobře. Ale pak v závodě, kdy je pod tlakem, se stane, že každý pádluje trochu jinak. Jízda čtyřkajaku se musí ještě hodně vypilovat,“ popsal reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Kanoistky Lenka Jandová a Jana Ježová byly třetí ve finále B na deblkanoi na pětistovce. Tomáš Veselý s Radkem Šloufem dojeli osmí ve finále B na deblkajaku na kilometru.

Kompletní výsledky najdete ZDE, záznam ze závodů ZDE.

České medaile na SP v Poznani

2. místo Martin Fuksa (C1 1000 m)

2. místo Martin Fuksa (C1 500 m)

2. místo Filip Šváb, Ondřej Bišický (K2 200 m)

3. místo Josef Dostál (K1 1000 m)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: