Devil’s Extreme Race 2014

Devil’s Extreme Race 2014

Lipno je za námi a dalo by se říct, že úspěšně. Počasí bylo kupodivu příznivé a i přes sobotní ranní deštík a pár vydatnějších přeháněk bylo vidět i slunce! Nebylo tedy divu, že spousty příležitostných vodáků oprášilo svá plavidla a tak se zdálo, že každý, kdo kdy alespoň jednou seděl v lodi, přijel změřit své síly s Čertovými proudy. Zařadit se pak do kontinuálního toku kajakářů a raftů bylo občas i celkem nemožné a ve chvíli, když už se nad Vraty tvořila fronta 20 lidí, mohl mít člověk pocit, že se nachází o pár desítek kilometrů níže po Vltavě nad některým z jezů v Českém Krumlově za plné turistické sezony. Každý si ale jistě přišel na své a našel svou lajnu. Z diváckého hlediska pak určitě nebyla nouze o zajímavé situace!

Do toho všeho se v sobotu přes poledne za plného provozu na nejtěžším úseku Čertových proudů konalo otevřené Mistrovství Evropy v extrémním kayakingu pod názvem „Devil’s Extrem Race 2014“!

Celkem asi 50 závodníků ze 13 zemí se začalo sjíždět do Loučovického kempu na fotbalovém hřišti už v průběhu čtvrtečního večera a pátečního dopoledne! V kempu na ně čekalo kromě stánku s registrací a užitečnými informacemi také příjemné občerstvení a večerní posezení s ostatními vodáky za doprovodu Dj’s. Každý vzal večerní přípravu zodpovědně podle svých možností, aby se v sobotu v 11 hodin dostavil ke startu kvalifikace k mostu u Papírny. Kvalifikační jízda se startovala z rampy nad mostem a končila dotekem cílového banneru v levém vracáku nad Škvírou a každý se do ní pustil sám za sebe. Zhruba 5 minutový úsek přes Papírnu, Vrata a pěkný asi kilometrový úsek pod vraty nebylo radno podcenit ani favoritům. Výsledky totiž určovali rozlosování dvojic do finálového pavouka a lepší výsledek z kvalifikace potom i právo výběru startovací pozice. Žádné velké překvapení se nekonalo a všichni favorité s přehledem postoupili. Za hodinu bylo hotovo a nejrychlejších 32 borců a 4 nejstatečnější kajakářky se mohli těšit na to, až si to zanedlouho rozdají ve finále systémem „head to head“ na peřeji zvané Schodech.

Zvídaví diváci obsypali břehy a spousty projíždějících vodáku ukotvilo svá plavidla nad nebo pod Schody aby se na to „maso“ mohli podívat na vlastní oči! Start finále se neúprosně blížil a zastavit proud shora přijíždějících vodáků nebylo rozhodně jednoduché, nicméně před každou rozjížďkou se to povedlo! Drženi organizátory, jeden borec z pravého a druhý z levého vracáku, netrpělivě čekali na startovní povel. Pravidla „head to head“ byla jasná – kdo se dříve dotkne cílového banneru dole, ten vyhrává a jde dál. K vidění byly od začátku zajímavé souboje i například singlíře s kajakářem a z jasného vedení Toma Andrasssyho nakonec vítězně vyšel klečící Eda Doskočil. Spoustu výborných pádlerů tak narazilo na zrádnost Schodů nebo na lepšího soupeře, a tak borci jako Honza Kolář, Thomas Waldner, Míra Kodada či Pavel Andrassy postupně vypadali a z krajů a středu pavouku se v semifinále sešli dvojice Mike Dawson (NZL)vs. Viktor legát (CZE)a Sam Sutton (NZL) vs. Michal Buchtel (CZE). Diváci, plni očekávání, jak tento Česko – Zélandský souboj dopadne, hnali borce kupředu! Zanedlouho bylo jasné, že finále nebude záležitostí pouze dvou nejlepších Zélanďanů, přičemž z prvního semifinále postoupil Mike Dawson a z druhého vítězně vyšel Michal Buchtel a vyřadil tak trojnásobného vítěze Adidas Sickline a tedy velkého favorita na vítězství i v Deviĺ’s – Sama Suttona.

Mezitím se k finálové jízdě připravily i dvě nejlepší kajakářky Matrina Wegman (NL) a Tereza Svobodová (CZE). Bohužel pro české barvy si Martina celkem s přehledem dojela pro vítězství. Terka Svobodová tedy druhá a Zuzana Balejová(SVK) na třetím místě.

Sam Sutton a Viktor Legát si to rozdali v malém finále v souboji o třetí místo. Sam již nenechal nic náhodě a luxusním manévrem se střední lajnou a podskočením Viktora se dostal do vedení, které už pouze zvýšil a dojel si tak za obrovského potlesku pro třetí místo!

Velké finále na sebe nenechalo dlouho čekat a Mike Dawson se s Michalem Buchtelem rozjeli do posledního boje. Mike ve vedení od startu odolával útokům Michala, který se pokusil podobně jako Sam využít levého průjezdu, ale pozdní úhybný manévr vedl spíše ke ztrátě a lehkým problémům ve válci pod prvním skokem. Mike Dawson tak o pár metrů navýšil svůj náskok a dojel si pro vítězství v letošním Devil’s Extreme Race před druhým Michalem Buchtelem a třetím Samem Suttonem.

Večer se v kempu rozjela legendární Hell‘s párty s kapelami Až naprší a uschne, Mydy Rabycad a Green Monster a dá se říct, že výběr kapel byl opravdu povedený! Jak kapelky, tak pařící si to neskutečně užili! Proložená vyhlášením výsledků, rozdáním slušných 1000 Euro a krásných cen vítězům a střižbou se Samem Suttonem o kajak firmy Waka, se párty táhla až do ranních hodin a už teď můžeme s klidem říct, že byla opět legendární !

K nedělnímu závodu týmů přes celé Čertovy proudy se přihlásilo pouze 5 trojčlenných týmu a s přehledem nejlepším byl tem ZET kayaks ve složení Pavel a Tomo Andrassy a Honza Kolář, kteří si s minutovým náskokem dojeli pro 200 Eur a flašku Jägermaistera!

Devil’s jsou úspěšně za námi! Díky všem sponzorům, především pak Waka, HiKO, AMC, WE a dalším, díky kterým se povedlo uspořádat již 8. ročník tohoto extrémního závodu s ještě extrémnější párty pro všechny příchozí. Otázkou a novou výzvou teď tedy je, co přinese další ročník? Těšíte se?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: