Dobrovolníci sesbírali z koryta a břehů řeky Sázavy 25 tun odpadků

Dobrovolníci sesbírali z koryta a břehů řeky Sázavy 25 tun odpadků

Party dobrovolníků o uplynulém víkendu sesbíraly z koryta a břehů řeky Sázavy mezi Kácovem a Pikovicemi podle prvního odhadu 25 tun odpadků, to bylo o zhruba pět tun více než loni. Devátý ročník projektu Čistá řeka Sázava ukázal, že nepořádku kolem jedné z nejnavštěvovanějších český řek neubývá.

Na druhou stranu se ale potvrdilo, že rukou ochotných přírodě pomoci, je stále dost. Vždyť do úklidu se na tomto bezmála devadesátikilometrovém úseku vodního toku letos zapojilo kolem 1300 dobrovolníků – dětí, školáků, studentů, vodáků, hasičů, rybářů a dalších, kterým není lhostejný stav prostředí, ve kterém žijí.

Poprvé dobrovolníci uklízeli řeku Sázavu v roce 2006, a to mezi Sázavou a Pikovicemi, kde nasbírali 12 tun odpadků. O rok později se koryto řeky čistilo už z Kácova do Pikovic, kde se sesbíralo 18 tun odpadu. Jeho množství se v dalších letech zvyšovalo až na rekordních 31,5 tuny v roce 2011.

Projekt oslovil další organizátory a řeka Sázava se už několik let uklízí napříč dvěma kraji – Středočeským a Vysočinou. Ke společnosti Posázaví o.p.s., Lípa pro venkov z.s. a Královská stezka o.p.s. se letos přidal Havlíčkův Kraj o.p.s., a řeka Sázava se tak uklízela téměř od pramene – z Polničky u Ždáru nad Sázavou, což je k Pikovicím téměř 200 kilometrů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: