Dřevolodní sympózium

Dřevolodní sympózium

Profláknutý stavitel dřevěných lodí Honza Chobotnice Bašta zorganizoval první sraz příznivců a stavitelů dřevěných lodí. Konal se o víkendu 29. – 31. 5. na ostrově mezi Brandýsem nad Labem a Starou Boleslaví.

Hlavním a jediným smyslem bylo sdílení zkušeností, obdivování prací druhých, chlubení se svou prací a vzájemné zkoušení dřevěných krasavic navzájem.

Nadšenci se sešli už v pátek navečer a poslední odjížděli až v neděli odpoledne. Většina účastníků se naživo viděla až na místě, spojovala je do té doby pouze FB skupina Dřevěné kánoe, kajaky (a pádla). Program se skládal z ohně, sobotní tématické vyjížďky proti proudu Labe do Muzea v Čelákovicích (mají tam dvě z jednoho kusu dřeva dlabané kanoe, středověkou a pozdně slovanskou), zase ohně a nedělního sjetí části Jizery do soutoku.

Dřevolodní sympózium 2021

Hlavní hvězdou se stala kolekce březových kanoe postavených z opravdové březové kůry, svázané skutečnými smrkovými kořínky, lepené horkou směsí borové smoly s tukem a ztužené žebry z cedru respektive jeho místní odrůdy thuje. Autor přivezl jednu velkou dospělou dvoumístnou kanoe, jednu malou dětskou a tři malé modely na hraní. Nádhera a krása nesmírná.

Statečně sekundovaly další krasavice několika technologií stavby. Na sympóziu byly k vidění strip canoe (lodě slepené na formě z proužků cedrového dřeva a po obroušení olaminované zvenku a zevnitř vrstvou sklolaminátu), skin on frame kajaky (lodě svázané z nad párou naohýbaných dřevěných žeber a laťových podélníků, potažené látkou a lakované, jak v provedení bavlna plus barva tak nylon plus polyurethanová pryskyřice), překližkové stitch’n’glue kajaky (lodě slepené dílů vyřezaných z tenké překližky, dočasně sešitých drátem a po slepení olaminované) a konečně taky skautská legenda maňásek (loď slepená a sbitá ze smrkových prken). Podívejte se v galerii na výběr z nich.

Příští ročník se bude konat v květnu u Zruče nad Sázavou a plánuje se spojení s otevíráním Vodáckého muzea a tradiční Retroplavbou. O přesném termínu budeme s předstihem informovat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: