E.prene – nový eko materiál v HIKU

E.prene – nový eko materiál v HIKU

V HIKU neustále pracujeme na efektivnějších a zodpovědnějších způsobech vývoje a výroby našich produktů s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí. Snažíme se co nejvíc snížit naši vlastní uhlíkovou stopu. Hledáme alternativy materiálů i technologií a vybíráme si partnery, kteří dokážou náš závazek splnit. Proto jsme nadšení, že do našeho portfolia neoprenových produktů zavádíme materiál E.prene, který představuje evoluci neoprenu směrem k udržitelnosti a k lepší funkčnosti.

Vápenec nahradil ropu

Tradiční neopren se začal používat někdy kolem roku 1920, přičemž jeho hlavní složku tehdy tvořila ropa. Již v 60. letech ale ropu jako hlavní zdroj pro chloropren – jednu ze základních neoprenových sloučenin, nahradil vápenec. Což znamenalo pro výrobu neoprenu z hlediska kvality, a tudíž udržitelnosti, zásadní zlom. V Hiku používáme výhradně kaučuk na bázi vápence, který má uzavřenou mikrobuněčnou strukturu a ta mu brání absorbovat vodu. Tento typ neoprenu je výrazně lehčí, teplejší a déle vydrží.

Využití starých pneumatik

Druhou klíčovou složkou neoprenové gumy je vedle chloroprenu takzvaný Carbon black. Ten jsme dnes schopni získat využitím starých sešrotovaných pneumatik, což je další revoluční krok v oblasti úspory energií a snižování emisí CO2.

Neoprenové triko z nového materiálu
Neoprenové triko z nového materiálu

Barvení příze

Možná vás překvapí informace, že každý kus neoprenu musí být obalen tenkou vrstvou obarvené látky. Přičemž samotné obarvování je proces, při němž se spotřebovává obrovské množství vody, která je následkem obarvení plná chemikálií a okamžitě se stává odpadem. A tuhle toxickou vodu rozhodně nechceme posílat do našich řek. Proto máme radost z dalšího inovativního kroku, kterým je barvení samotné příze namísto látky. Tím se totiž výrazným způsobem sníží množství odpadní vody a výsledný produkt má navíc nejen jasnější barvy, ale hlavně déle vydrží. 

Lepidlo na vodní bázi

Nyní jsme ve fázi výroby, kdy je potřeba obarvenou látku přilepit na samotný neopren. Dnes už můžeme využívat lepidlo na vodní bázi, které je stejně spolehlivé jako lepidlo, k jehož výrobě bylo zapotřebí užití chemického rozpouštědla.

Nový materiál na manžetách suchých bund a obleků
Nový materiál na manžetách suchých bund a obleků

Minimalizace odpadu

A konečně neopren má jako materiál takové vlastnosti, že s ním lze nakládat velmi úsporně a minimalizovat zbytečný odpad. Už jste někdy dělali perníčky? Srolujete, rozetřete, vyříznete ty hezké tvary a to, co zbude, přidáte do dalšího kola. Přesně tímto způsobem naši partneři zachází s neoprenem. Po procesu pečení jsou neoprenové bochánky ořezány za účelem očištění a zarovnání hran. A stejně jako u perníčků nepřijdou žádné odřezky nazmar. Místo toho se znovu roztaví, smíchají s další neoprenovou směsí a výsledně tím získáme větší množství nového materiálu.

Je nám jasné, že E.prene sám o sobě svět nezmění, ale v HIKO věříme, že každá změna má smysl.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: