Freestyle Fest Troja 2014

Freestyle Fest Troja 2014

Zpravidla každý rok musí být jeden letní víkend ten nejhorší, nejupršenější a nejchladnější… Předpověď dávala tušit, že se nám opět povedlo tento oblíbený víkend trefit a v jeho průběhu připravit Freestyle Fest 2014 – Mistrovství ČR ve freestyle kayakingu.

Navzdory tomu se závodníci začali sjíždět již ve čtvrtek a jejich tréninky dávaly tušit, že se zase jednou bude na co koukat. Letos jsme podle počtu přihlášených otevřeli čtyři kategorie – K1M, K1Ž, C1, K1JM a také všeobecně oblíbený závod v Kayakcrossu.

Páteční Welcome party proběhla relativně decentně ve znamení chladu, zimy, deště a zejména předzávodní nervozity, kde každý stresoval, jak se mu podaří procpat se sobotním nekompromisním kvalifikačním sítem.

V sobotu ráno otevřu oko, všude bubnuje déšť a deka jako v listopadu. Naše diskuze, jestli všechny vyženeme do deště nebo program o hodinu dvě posuneme s tím, že: „Horší už to snad nebude,“ byla asi po dvaceti vteřinách ukončena a mohlo se spát dál.

Nakonec se vše změnilo a nad českým freestylem opět jednou vysvitlo sluníčko, které nás s malými přestávkami vydrželo doprovázet až do konce.

Freestyle Fest vždy nabízel mix startujících závodníků. Od profesionálů, světové a evropské špičky po kámoše, co se přijedou ukázat, pokecat a trochu si zazávodit. Ani letos tomu nebylo jinak, což potvrdila hned dopolední kvalifikace. Pět nejlepších z každé kategorie postupovalo do nedělního finále. Tedy kromě chlápků, kde se podle pravidel ještě jelo večerní semifinále.

O trochu odpočinku od freestylu se postaraly odpolední hodiny věnované Kayakcrossu. Nebyla nouze o mocné souboje, ani o vtipné situace. Ty ocenili jak diváci, tak asi 40 startujících. Trať poskytovala hodně možností na změnu pořadí a do poslední chvíle nebylo jasné, kdo postoupí do dalšího kola. To zabezpečovaly dva touch bannery, jeden umístěný v “tlamě“ a druhý hned pod ní. Nakonec se s tím vším nejlépe popral Michal Buchtel a potvrdil své loňské vítězství. Na krk mu dýchal Míra Kodada sledovaný třetím Honzou Choutkou – singlířem! Lehké prize money 1000Kč vítěze určitě potěšily, otázkou ale je, kolik z toho zůstalo v areálu HG sportu na baru.

Asi poprvé jsem viděl, že semifinále chlápků nepřineslo ty nejlepší výkony z celého závodu, jak tomu normálně bývá. I tak to ale byla velká podívaná a tvrdý boj o pět finálových pozic. Pro druhou pětku nepostupujících bylo cenou útěchy alespoň to, že měli na neděli volno a nemuseli tak šidit sobotní párty.

To, co chybělo v semifinále, propuklo naplno v neděli kolem oběda. Zejména některé finálové jízdy splňovaly světová kritéria a rozhodně nenechávaly diváky chladnými. Tomu všemu závěrem kraloval trojnásobný vicemistr světa Peter Csonka, který svou druhou jízdou za 1125 bodů nechal oněmět kompletně celé publikum včetně komentátorů a rozhodčích. Mezi juniory byl nejúspěšnější plzeňský Honza Havelka, zlatým singlkanoistou byl Honza Choutka. Nejcennější medaile v kategorii K1Ž putovala také za hranice Nině Csonkové. Kompletní výsledky si můžete prohlédnout zde.

Gratulace všem vítězům a díky všem, kdo si přišli zazávodit, zablbnout si v průběhu Freestyle festu na kanále nebo se jen ukázat.

Díky také patří našim partnerům: MHMP – Magistrátu hlavního města Praha, Hiko Sportu, HG Sportu, HYDRO magazínu a Bouldru v Síti.

Uvidíme se za rok.

Miloš Trnka

Další fotky od Jirky Langera a Hanky Bubníkové si můžete prohlédnout zde a také zde.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: