Gene 17 Val Sesia River Festival

Gene 17 Val Sesia River Festival

Přestože se suché české i alpské řeky staly tak trochu symbolem letošního vodáckého jara, kajaková škola Gene17 si lepší termín k uspořádání prvního ročníku Val Sesia River Festivalu vybrat nemohla. Konec května je považován v Piemontu za závěr kajakářské sezóny, a tak se online sledování průtoků a žhavých reportů z oblasti stalo několik dní před plánovaným odjezdem takřka adrenalinovou záležitostí.

Přesto, zlákána pestrým programem festivalu, vyráží naše dvoučlenná česko-slovenská „delegace“ s jednodenním předstihem směr jih. Poplatek 75 Euro zahrnující vše od kempovného a lektorování od nejlepších evropských kajakářů až po startovné v několika závodech považujeme za luxusní nabídku, které lze jen stěží odolat. Cestou spádlujeme švýcarský Landquart a už si to sypeme přes svatobernardský průsmyk kolem Moesy a posléze údolím Sesie do malebné obce Campertogno, jejíž kemp na říčním ostrově je zvolen organizátory za základnu festivalu.

Po příjezdu a registraci fasujeme tričko s logem festivalu, Spilkerova vodáckého průvodce Piemontem v němčině a obdržíme pár doporučení k plánovaným aktivitám od Jakuba „Kajmana“ Šedivého, který pro Gene17 již nějaký ten týden v Piemontu lektoruje a v příštích dnech se má ujmout i nás.

Přestože v noci intenzivně pršelo, rtuť na teploměru stoupá vysoko nad dvacet a my se vyrážíme v rámci prvního semináře techniky rozpádlovat na trojkový úsek Sesie, který má díky nočnímu slejváku krásnou vodu. Pilujeme techniku záběrů, chytání vracáků, traverzy proudem a někteří z nás si na závěr stihnou zablbnout ve vlně pod mostem u výstupního místa. V nedalekém městečku „obědváme“ slušnou porci výtečné zmrzliny a pak vyrážíme směr Rassa, kde se stékají dvě piemontské krásky Gronda a Sorba.

Na druhý den je naplánována piemontská klasika – říčka Egua, jejíž standardně ježděné necelé dva kilometry jsou proslulé extrémním spádem a řadou za sebou jdoucích kajakářských atrakcí v podobě nespočetných slajdů a skoků. Protože se k naší skupince přidává Raph Thiebaud, organizátor Easter Corsica Kayak Session, diskuze se cestou k zasedačce rychle stáčí k projektům přehrad v Chile i Evropě a boje místních obyvatel i kajakářské komunity proti nim. Asi abychom trošku odlehčili vážnému tématu i nervozitě před pádlováním, vymýšlí chlapíci v dodávce novou klasifikaci pro Eguu – WW II vertical.

Není ale ještě všemu dění pro tento den konec, večer nás v místním kinosále čeká promítání dvou filmových novinek – Hallo Effect o expedicích do Norska a na Island z dílny Steva Fishera a Frontier od jeho parťáka Rushe Sturgese. Přítomné pádlery přichází pozdravit i starosta Campertogna, který lámanou angličtinou vyjadřuje svou podporu festivalu. Ze sympatického šedesátníka vedle něj se vyklube místní pádler, který už před 36 lety sjel jako první vodopád Sesie v Piode, a tak oba sklízí od publika aplaus.

Zkušenosti čtenářů

Michal

Ahoj
Hrozně mě zaujal tvůj článek, pokoušel jsem se na netu vyzjistit o této akci bližší info, ale bohužel jazyková bariéra mi nedovolila nic víc než ten tvůj článek. Bude to příští rok? Rád bych se zůčastnil.
Dík za info
Ahoj

Štěpán

Ahoj, na facebooku G17 se mluvilo o termínu 2-6. května, ale byl to zatím jen návrh, přesné datum bych čekal někdy začátkem roku 2012. Každopádně, jak už jsem psal, můžu tuhle akci fakt vřele doporučit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: