Graz – dva playspoty v centru města

Graz – dva playspoty v centru města

Graz je hlavní město Štýrska a leží na jihovýchodě Rakouska, 500 km od Prahy. Playspoty (Radetzkybrücke, Hauptbrücke – Terminator 3) tu byly vybudovány v roce 2001, kdy se tady konaly i první rodeové závody. Následně v roce 2002 Preworlds. T3 byl poté zničen povodní a v zimě přestavěn na ne úplně ideální spot, ve kterém se jelo mistrovství světa v roce 2003. Následující zimu byl T3 předělán na mnohem pohodlnější spot a od té doby zůstává bez industriálních úprav.

Oba spoty se nacházejí přímo v centru města, což zajišťuje dostatek diváků v kteroukoli hodinu. Obzvláště v letních měsících, kdy bývá u Hauptbrücke otevřena „City Beach”.

Válec pod Hauptbrücke bývá také po setmění osvětlen červenými a zelenými reflektory, což umožňuje pojezdit na dobrou noc.

Voda v Muru je relativně čistá, ovšem ne úplně pitná, při vydatných deštích se ovšem velice rychle, ale krátkodobě změní v „Botič”.

[b]Popis spotů[/b]

[b]Horní – pod Hauptbrücke (bývalý T3)[/b]

Za nižšího stavu se opuštění žumpy stává náročnějším a spot je také znatelně mělčí. Naopak za vyššího stavu se tu tvoří vlnka, do které se však těžko dostává, vracák se mění na pulsující rozhraní. A to je čas sjet 400 metrů níž na druhý spot. Za vyšší vody je spot pod Hauptbrücke plně zalitý.

[b]Spodní – pod Radetzkybrücke[/b]

Kdo chce zkoušet čistě vlnové triky, musí počkat na ještě trochu vyšší stav (~360 cm). Optimální stav pro vlnu je tu 360 – 420 cm.

Když je na spodním spotu vlna, chodí tam i surfaři a platí pravidlo: jedna loď, jedno prkno na střídačku. Vztahy se surfaři jsou relativně dobré.

Při prudkém zvýšení hladiny je obecně potřeba hlídat plovoucí předměty (nejen větve a stromy)!

Od prvního povodňového stupně (280 m3/s, ~370 cm, Radetzky začíná být velice pěkný) je promenáda podél levého břehu uzavřena a za vstup na ni hrozí vysoká pokuta. Kajakáři ve vodáckém vybavení jsou tolerováni.

Když pojedete kolem, tak spoty v Grazu rozhodně stojí za zastávku, prakticky kdykoli od dubna do října. V posledních letech se tu také pravidelně, na jaře jezdí závody, kde je na startovní listině vidět stále více českých a slovenských závodníků.

V zimě 2007 – 08 byla prodloužena promenáda na levém břehu, při jejímž budování se podařilo zvětšit vracák pod pilířem Radetzkého mostu a tak se dá do vlny vjíždět prakticky za všech vodních stavů.

[i]Bohužel pár kilometrů po proudu vzrůstá první z nové kaskády přehrad, které by podle plánu měly spot pod Radetzkého mostem zaplavit. Už brzy uvidíme, jestli je větší moc peněz nebo veřejného mínění.[/i]

[b]Příjezd:[/b]

Po dálnici A9 od Linzu, nebo A2 od Vídně, sjezd Graz-Ost. Po příjezdu do města se držte cedulí směr centrum.

[b]Parkování:[/b]

Krátkodobé (max. 3 h) parkování během dne je v celém městě placené: pondělí – pátek (9:00 – 20:00) a v sobotu (9:00 – 13:00) 3,60 €/3 h, v neděli je zdarma.

Většinou je dostatek volných parkovacích míst v ulici Marburger Kai, na levém břehu Muru, odkud je dobrý přístup ke spotu pod Radetzkyb. a dále po promenádě proti proudu i k T3.

Vzhledem k lokalitě je ubytování v blízkosti spotu obtížné či finančně nepřijatelné.

Kemp (Camping Central) je v jihozápadní části Grazu (7 km od spotů). Informace najdete na [redir=http://www.tiscover.at/campingcentral newwindow]www.tiscover.at[/redir].

[b] Další aktivity:[/b]

V regionu lze podnikat cyklovýlety nebo pěší turistiku. Za zmínku rozhodně stojí vinná oblast na jihu nebo termální lázně na východě od Grazu, po cestě z Vídně je mnoho poutačů přímo na dálnici.

V nejbližším okolí Grazu není mnoho WW terénů, nejbližší obecně známé jsou Salza 130 km, Enns-Kummerbrücke 110 km, Soča 250 km.

Foto: Christoph Hesse, Michael Strömer

Zkušenosti čtenářů

Vladimír Hejtmánek

Velice pohostinné ubytování na farmě 20Euro/osoba/noc se snídaní 15 km severně od Grazu: Familie Prüger, 8062 Kumberg – Exengraben 7, tel. 03132/2904 nebo 3945. Byli jsme tam a doporučujeme.

Vladimír Hejtmánek

ten telefon je pochopitelně s rakouským předčíslím!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: