Gulling – ano, Golling – NE

Gulling – ano, Golling – NE

Řeka Gulling je zvláštní tím, že jménem tohoto toku si nejsou jisti ani autoři map. Občas se totiž objevuje chybně název Golling (dokonce ho uvádí i DKV z roku 1993), ale vzhledem k místopisu se jedná opravdu o Gulling. Nenechte se zmást a než nasednete na Gulling, ověřte si, že sedáte na řeku, kterou skutečně chcete.

Gulling
Konec silnice – Oppenberg…………………………………………WW II–III, 3,5 km
Oppenberg – Soutok s Mittereggerbachem……………………..WW III–IV (IV+), 9 km
Soutok s Mittereggerbachem – katarakt…………………………WW IV–V (VI!), 2 km
Katarakt – most před Aigen…………………………………………WW II–III, 3 km
Vodočet: Ve vesnici Ketten pod mostem na levé straně: 285/300/330 cm (nízká/střední/vysoká).

Říčka Gulling vzniká soutokem dvou zdrojnic Schwarzgulling a Weissgulling u osady Gulling. Celý jeho tok naleznete v rakouské části Alp nazvané Rottenmanner Taurern nedaleko města Liezen. Tok řeky tvoří elegantní „S“, takže zprvu teče severním směrem, ale téměř ihned se začíná stáčet levým obloukem na západ. Ve dvou třetinách své délky si to jakoby rozmyslí a otočí se opět k severu, kde končí svou pouť 2 km pod vesnicí Ketten soutokem s Enns (Enží). Gulling je sjízdný téměř celoročně. Brzy z jara bývá vody mnoho.

V Kettenu je vodočet, který je na levém břehu nešťastně zakrytý křovinami, takže musíte kus popojít po soukromém pozemku. Majitelé jsou snad na vodáky zvyklí. Než vyrazíte na Gulling, rozhodně se u vodočtu stavte, pokud bude nad 330 cm, nevydávejte se na řeku. Už do střední vody by se od 2. úseku dále měly vydávat jen zkušené týmy.

Nasedání na první úsek najdete lehko, prostě pojedete pořád proti proudu. Až vás dál nepustí cedule zákazu vjezdu, jste na místě. Tady si užijete poměrně nezáludné, asi tak hodinové pohoupání II–III. Buďte na pozoru u provaleného jezu, který se skrývá za levou zatáčkou zhruba v polovině úseku, a včas zastavte. Doporučuju předem prohlédnout, je to nad mostem, po kterém pojedete kolem autem. Pozor také na padlé stromy. Silnice vede podél většiny úseku.

Pohodička na horním toku

Druhý úsek, který je o poznání těžší, začíná tam, kde 1. úsek končí, tedy u mostku pod Oppenbergem. Než na něj vyrazíte, domluvte se na převozu aut. Cesta na vysedací místo je hodně dlouhá a vystupování je téměř nemožné, protože Gulling protéká hlubokým sevřeným údolím. Chvíli po startu čekejte jez, pak už řeka nabírá spád a ostře se zařezává do údolí. Čekají vás tu prudké zatáčky, do kterých není vidět a pro nedostatek vracáků se před nimi i špatně zastavuje na případnou prohlídku. Žádné vyloženě nesjízdné místo tu až k Mittereggerbachu nenajdete (2012). Obezřetnost je ale na místě, za každou zatáčkou může číhat strom!!! Na tento úsek, který se vzdáleně podobá kontinuální, 7 km dlouhé Prádelně na Kamenici, by se neměl vydat nikdo, kdo si není jistý eskymákem. Případné plavání by bylo pro nedostatek vracáku dlouhé a vybavení by se pravděpodobně nepodařilo vůbec pochytat. Konec úseku je na soutoku s Mittereggerbachem, kam se dojede po asfaltce, postupně se měnící v lesní cestu, z vesničky Aigen.

Pokud se stav řeky blíží k 300 cm, obtížně se tu zastavuje!! Při našem sjezdu byly nad soutokem dva stromy těsně nad hladinou. Řidič musí vytypovat místo, kde půjde zastavit. Výstup na levém břehu komplikuje soukromý pozemek, ovšem za pivo nás majitel nechal přes jeho farmu projít.

Od soutoku s Mittereggerbachem řeka rychle nabírá na obtížnosti a už za střední vody je bez vracáků, teče stále divočeji.

Po zhruba kilometru následuje ošklivý katarakt, před kterým se rozhodně vyplatí zastavit. Proto je opět nutné předem najít vhodné místo na zastavení! Za malé vody mohu experti uvažovat o jeho zdolání. Celý úsek je možné prohlédnout předem z auta. Za kataraktem rychle klesá obtížnost a nečeká tu už nic moc zajímavého, Gulling se opět vrací do civilizace se vším všudy. Po asi 1 km je provalený jez, který projedete v levé části. Splutí definitivně ukončete u prvního mostu ve vesnici Aigen.

Vysedání na soutoku – zprava Gulling

Tip 1: Na parkovišti u nástupu na 1. úsek jde na divoko přespat, jsou tam i toalety.

Tip 2: Když budete mít štěstí na vodu, koukněte na Mittereggerbach, určitě stojí za pár kilometrů s lodí na zádech. Začátek podle chuti, konec na soutoku, pozor na stromy!!

Pokud jste zaznamenali na toku nějaké změny, neváhejte a napište nám je do komentářů.

Tento průvodce vyšel v 3. čísle Hydra 2012.

Podívejte se na okolí řeky Gulling:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: