Harmonie generací

Harmonie generací

V předvánočním čase, kdy ještě více a častěji než jindy myslíme na své nejbližší a přemýšlíme, jak je nejlépe potěšit, připomínáme jeden z nejhezčích článků v historii HYDROmagazínu na téma: „upevňování vztahů ve vodáckých rodinách“. Věříme, že myšlenka tatínků z brněnského KTL je natolik inspirativní, že osloví několik vodáckých generací v loděnicích všech koutů republiky a najde mnohé následovníky.

[b]Motto:
Vděk synů a dcer k zásluhám otců je věčný, někdy jej lze ale těžko vyjádřit…[/b]

Ta myšlenka přišla jako blesk z čistého nebe při jednom z nekonečné řady večírků na loděnici. Dejme šanci našim dcerám a synům veřejně projevit to, co mají skryto v hloubi duše a za co se zcela jistě nemusí stydět. Dejme šanci pohladit na duši táty, kteří své ratolesti přivedli k vodě a trpělivě, nadšeně a nezištně podporovali jejich první pokusy.

První zájezd nového typu se uskutečnil v roce 2003 na Salzu a byla uplatněna následující pravidla:

Zájezd je určen pro děti starší 16 let, které mají otce. Je tematicky zaměřen na maximální možnou podporu otců při sportovním výkonu. Vděční synové (výjimečně dcery) budou otce podporovat různými způsoby, čímž vyjádří svůj vděk za odříkání otců v minulosti. Program je soutěžní, dohlíží a sleduje vodní ombudsman. Základními hodnocenými prvky jsou:

● provádět veškerou manipulaci s loděmi a potravinami

● stavět stany a vařit

● zajišťovat dřevo na oheň

● poskytovat tatínkům maximální záchranu na vodě a v odůvodněných případech zajišťovat svezení např. na palavě

● připravovat zábavná čísla do kulturního programu k večernímu ohni

● léčit případná zranění či jiné indispozice tatínků

Nejlépe vyhodnocený syn (či dcera) budou odměněni. V případě rovnosti bodů bude rozhodovat další nadstandardní péče na zpáteční cestě. Jako obvykle bude na otcích zajištění finančního krytí zájezdu a řízení celého průběhu víkendu díkuvzdání.

[b]Čtvrtek 26. června 2008 [/b]

Po pěti letech skupina tatíků znovu na loděnici KTL v družné zábavě s potěšením sleduje koncert při navazování lodí. Chybí sice Domino, nejlépe hodnocený syn pilotního ročníku, ale o to více je cítit soutěživost ostatních. Spokojeně odcházíme „na jedno“ a za chvíli přijíždí minibus, aby nás nočním přesunem dopravil na slovinskou Soču.

[b]Pátek 27. června 2008 [/b]

[i][b](Tonda) …ráno jsem přemýšlel jak Srbíka dostat trošku do popředí celkové klasifikace a zvýšit mu sebevědomí, protože na péči mimo vodu byli v zájezdu jiní borci. Chtělo to pěkné, přiměřené místo s mnoha vracáky a nepříliš silným proudem. Byl jsem rád, že se brzy našlo a začali jsme bodovat…[/i][/b]

Ve třetí soutěsce je už živo podstatně víc a správně roztřídit chumel tatínků a jejich loděk je těžký úkol. Nicméně při vyhodnocení první etapy jsou všichni opět v nejlepší kondici a nekonečný tok pochoutek připravovaných ambiciózním mládím je úžasný.

V podvečer se přesouváme do campu v Trnovu, kde známý architekt tábořišť Roman předává pokyny svým synkům, kteří s velkou zručností naplňují jeho představy. Mladší Karel se pohotově staví k pípě a toto místo opouští až v neděli, za což později získává jednu z prestižních cen. A jak už to tak bývá na vodáckých zájezdech, večírek plný historek, zpěvu a moudrých rad končí až brzo ráno.

Sobota nás vítá opět modrou oblohou a po bohatýrské snídani vyrážíme na klasický úsek Žaga – Trnovo. Úsek není dlouhý, tatínci na kajacích i palavách se snaží a na oplátku je při provozní zastávce baví mládež bizarními skoky ze skalního bloku. Někteří z tatínků mají ale jiné starosti, než pozorovat skokanskou exhibici. Rozhodli se zúčastnit odpoledního průjezdu Velkým kaňonem Soči a je jasné, že to až tak velká legrace nebude.

Slalomka byla zdolána bez větších problémů, vodní stav, podle největšího znalce místních poměrů Megiho, ideální. Pokračujeme dál a jako první odstupuje ze sestavy mladší z rodu Jelínků. Po prvním kilometru je jasné, že soutěž o počet vylovených tatínků bude měnit lídra. Karel pilně zaměstnává synka a Rudi, přestože předvádí pěkného eskymáka, nepůsobí zrovna nejjistějším dojmem.

Poslední den zájezdu. Ráno balíme a podle programu se přesouváme do Gmũndu na Lieser. Řeka má vody dost a po kratší zastávce u místního dřevozávodu vyrážíme. Sluneční žár a nostalgie posledního dne zájezdu, obvyklé fórky a hodnocení předešlých dní. Kromě jednoho Romanova eskymáka a několika slečen nahoře bez se nic mimořádného neděje. To ale platí pouze do okamžiku, který velmi silně poznamenal myšlenku díkůvzdání. Po průjezdu pobřežními vrbičkami a následném tatínkově komentáři k této drobné chybičce vystupuje háček Petra z lodi a odchází kukuřicí na nedalekou silnici.

Pokračujeme dál a končíme pod slalomkou, kde se formujeme k závěrečnému fotu. Tento drahocenný dokument je ale bohužel bez Petry a Jardy, pro které jsme nuceni vyslat pendla. Zase se budou muset změnit propozice…

Zkušenosti čtenářů

Bootsman

Z toho článku přímo srší vášeň pro vodu.Hezkej článek.

Ondra

Nejlepší akce!!! Dám to přečíst svým dětem (hned jak se naučí číst). Už se těším jak mě za pár let budou lovit (i když WWženy taky neloví špatně 🙂 )

bouky

to neni harmonie, to je symfonie.-)…jinak wwženy loví i jistí dobře i ne-wwženy, natožpak sebe samy,ale problém je,že jezdí dost dobře,takže sebe loví míň než ne-wwženy nebo adepty na wwženy,to znamená,že u wwžen si může ne wwžen/a snadno naběhnout, jako se to stalo mě letos v Norsku…ale zase je dobré, že se třeba dozvíte spoustu nových věcí,například,že dobrovolné opuštění/vystoupení z lodi ve válci z kterýho se nedá vyjet,se počítá jako krysa atd…jinak díky za článek míří na Moravu.-)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: