Heger a Kneblová mistry Evropy, čeští slalomáři z Krakova odváží i další cenné kovy

Heger a Kneblová mistry Evropy, čeští slalomáři z Krakova odváží i další cenné kovy

Sobota 3. 10. byla prvním finálovým dnem na ME juniorů a závodníků do 23 let v polském Krakově. O medaile bojovali juniorští a U23 kanoisté a juniorské a U23 kajakářky.

Celkem čeští závodníci posbírali čtyři evropské kovy – nejvíce se dařilo Vojtěchovi Hegerovi, který bral zlato mezi U23 kanoisty. Mezi U23 kajakářkami brala bronz Antonie Galušková, mezi juniorskými kanoisty stříbro Adam Král a mezi juniorskými kajakářkami vypádlovala bronz Kateřina Beková.

Prohléděte si všechny fotografie k článku…

„Jelo se mi skvěle, jel jsem sice z posledního místa, což nemám moc rád, ale udržel jsem to. V jízdě byly malé chybky, ale stačilo to na zlato, takže mám hroznou radost,“ popisuje novopečený evropský šampion do 23 let Vojtěch Heger. „Poslední titul jsem měl tři roky zpátky na ME juniorů a teď znova, takže je to super, užívám si to,“ doplňuje Heger, který už jednou evropský titul slavil – a nyní si ho může užívat znovu.

Těsně pod stupni vítězů skončil mezi kanoisty do 23 let na 4. místě Václav Chaloupka. A medaile mu unikla opravdu „o fous“ – chyběly pouhé čtyři setiny.

Mezi kajakářkami byla největší českou favoritkou Amálie Hilgertová, která před dvěma týdny získala na seniorském ME v Praze bronz. Na trati se ale nevyvarovala několika chybám a skončila 4. „Jsem na sebe dost naštvaná, protože jsem tam udělala hloupého šťoucha tím, že jsem se to snažila zkrátit tam, kde se to zkrátit nemělo, a pak na kombinaci, na které jsem vydělávala celý víkend, jsem ztratila, protože jsem to tam úplně pokazila. Takže bych byla ráda, kdyby ta sezóna skončila nějak líp, ale bohužel…“ popisuje zklamaná Hilgertová, pro kterou bylo letošní ME poslední mezi závodníky do 23 let.

Mezi kajakářkami jsme ale bez medaile nezůstali. Bronz vylovila z krakovských peřejí Antonie Galušková, která měla při semifinále trable s ramenem. „Je to hrozně super a zároveň hrozné vtipné, protože jsem první rok v ‚třiadvacítce‘, takže jsem od toho moc neočekávala a najedou je z toho 3. místo. Je to úplně neskutečné,“ říká Galušková. V semifinále jsme ale u 13. brány mohli pozorovat karambol s ramenem.

„Nechala jsem se chytnout válcem a rameno šlo do takového zadního pohybu. To mi to rameno vytáhlo z jamky a zase zapadlo, takže jsem tu jízdu tak nějak dojela s tím, že jsem nevěděla, jestli mi to bude stačit na finále, nebo ne. Pak jsem si to nechala zatejpovat a nějak se mi jelo dobře,“ vypráví Galušková o závodě, na který bude pravděpodobně ještě dlouho vzpomínat.

Vojtěch Heger
Vojtěch Heger

Mezi juniory to zacinkalo Adamovi Královi na kanoi a Kateřině Bekové na kajaku.

Mezi juniorskými kanoisty vybojoval stříbro Adam Král. Těsně pod stupni vítězů pak skončil na 4. místě Kryštof Lhota, kterého od bronzu dělilo 1,76 vteřin.

„Je to úžasné, nemám vůbec slov, je to paráda,“ nemůže po jízdě posbírat slova mladý vicemistr Evropy Král. „Určitě jsem spokojený, myslím si, že to nemohlo dopadnou ani líp. Tím, že jsem tady skoro netrénoval a byl jsem po nemoci, tak nemůžu chtít víc, takže paráda,“ doplňuje Král.

Mezi juniorskými kajakářkami přidala bronz loňská vítězka Kateřina Beková. Na vítězku Paulinu Pirro z Německa jí chyběly 3,18 vteřin.

„Je to skvělé, jsem hrozně ráda za medaili. Na startu jsem si zas tolik nevěřila, ale během té jízdy jsem slyšela, že vedu, ale pak jsem to nechala na 17. brance, což mě trochu mrzí, ale jsem moc ráda za 3. místo. Každá medaile se počítá,“ popisuje Beková hned po dojetí.

Na skvělém 4. místě skončila mladá Barbora Karlíková, která mezi juniory letos startovala poprvé.

Čeští slalomáři se v dobotu téměř v plném počtu kvalifikovali do finále – ze semifinále nepostoupila jen jedna česká loď. Finále se pak ve vysněnou medaili povedlo proměnit čtyřem závodníkům/závodnicím.

Adam Král
Adam Král

Tereza Kneblová mistryní Evropy, čeští slalomáři k tomu přidali dvě stříbra a bronz

Juniorské a U23 mistrovství Evropy ve vodním slalomu v neděli pokračovalo semifinálovými a finálovými jízdami kajakářů a kanoistek, kdy vodní slalomáři a slalomářky znovu vylovili medaile. Dvě stříbra, bronz a dokonce jeden titul.

Juniorskou mistryní Evropy se stala kanoistka Tereza Kneblová. Stříbro mezi závodnicemi do 23 let vybojovala kanoistka Gabriela Satková a mezi juniorskými kajakáři Martin Rudorfer. Bronz mezi juniorskými kajakáři přidal Jakub Krejčí.

„Jízda byla skoro bez chyby a moc jsem si to užila,“ hlásí z cíle novopečená juniorská mistryně Evropy. „Snažila jsem se na startu nebýt nervózní, což se mi docela povedlo, a až na to jedno ‚načelení‘ (pozn. red. naražení čelem lodi do břehu), kdy jsem myslela, že jsem úplně v háji, jsem to vyřešila dobře a zbytek jízdy byl prakticky bez chyby. Opravdu jsem si to moc užila, děkuji všem,“ popisuje Kneblová, která zvítězila neskutečným časem – byla o 6,19 vteřin rychlejší než druhá Francouzka D. Delassus.

Dalším dvěma českým juniorským závodnicím, které se také nominovaly do finále, se bohužel jízdy nevyvedly a skončily na 9. (Klára Kneblová) a 10. (Veronika Janů) místě.

Gabriela Satková letos poprvé závodila v kategorii závodníků do 23 let a hned z toho bylo stříbro. „Já jsem úplně nadšená. Nechápu, že se mi to podařilo, protože jsem jela z té poslední pozice a ta je pro mě trošku náročná, co se týče nervů,“ popisuje Satková, aktuální seniorská mistryně Evropy z Prahy. „Chtěla jsem si jenom potvrdit, že ten titul v Praze nebyla náhoda, a to se mi povedlo, takže z toho mám hroznou radost,“ doplňuje česká kanoistka.

Martin Rudorfer
Martin Rudorfer

Favorizované Tereze Fišerové se finálová jízda tolik nevyvedla a skončila na 6. místě. „Mně to dneska od shora až dolů neklouzlo, a ještě jsem si tam dala dva takové hloupé šťouchy. Jeden si myslím, že byl takový neviditelný a trošičku větrem, ale to je prostě sport a každý měl ty podmínky takové. Můžu říct, že jsem se tak od půlky dolů trápila, tak jsem ráda, že jsem to dojela a že se na to dalo aspoň trochu koukat,“ popisuje dnešní ne úplně povedenou jízdu aktuální seniorská vicemistryně Evropy.

Těsně před Fišerovou dojela na 5. místě Martina Satková.

Velmi úspěšní byli naši juniorští kajakáři. Titul jim sice „sebral“ Rus Smirnov, ale stříbro a bronz putují do České republiky.

Ze stříbra jako první „velké“ medaile se radoval Martin Rudorfer. „Úžasné pocity, vůbec nevím, co na to říct. Bylo to moje první finále na velké akci a tu jízdu jsem si jenom užil,“ popisuje Rudorfer, který titul vicemistra Evropy získal i se dvěma trestnými dotyky. „Byly tam dva lehké doteky, ale je to ukázka toho, že se ve finále jede na milimetry. Jsem moc rád, že to stačilo,“ dodává mladý kajakář, který je letos 2. rokem mezi juniory.

Bronz navíc přidal Jakub Krejčí. „Cíle byly výš, chtěl jsem jet hlavně hezkou jízdu ve finále a to nevyšlo,“ popisuje Krejčí, který po loňském titulu juniorského vice mistra světa, chtěl letos zabojovat o zlato na ME. „Čistá jízda by byla dobrá, ale byly tam tři takové ‚blbé‘ šťouchy, dva takové malé, o kterých ani nevím, ale ten poslední na protivodě byl obrovský a už asi byl spíš z nervozity. Dojel jsem do cíle, bolelo to, tak jsem do toho dal asi všechno,“ popisuje trochu zklamaný Krejčí.

Jediná mládežnická kategorie, která skončila bez medaile, jsou kajakáři do 23 let. O medaile chtěl zabojovat Tomáš Zima, který se bohužel nekvalifikoval do finále a skončil na 18. místě. Ve finále jsme měli dvě české lodě – Alexandra Maikranze a Jana Bártu. Ani jeden bohužel na medaili nedosáhl. Maikranz dojel 6., Bárta 10.

Jakub Krejčí
Jakub Krejčí

Naši juniorští závodníci a závodníci do 23 let tak na svém mistrovství Evropy v Krakově posbírali dva tituly, tři stříbrné a tři bronzové medaile. K tomu přidali tři tituly, jedno stříbro a jeden bronz z týmových závodů hlídek.

Online výsledky najdete na www.live.results.cz, livestreamy z prostředí vodního slalomu můžete sledovat na YouTube. Český vodní slalom a sjezd můžete sledovat také na sociálních sítích – na Facebooku nebo Instagramu. Nově si z prostředí českého vodního slalomu a sjezdu můžete poslechnout také podcasty.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: