Hiko začíná ke svým produktům (pro)dávat opravnou sadu

Hiko začíná ke svým produktům (pro)dávat opravnou sadu

Tuhle situaci bude znát asi každý a může se vám přihodit na Doubravě či Hameráku stejně jako na Korsice v pověstných porostech makie nebo při sjíždění toků na druhém konci světa v Himálaji nebo v džungli Jižní Ameriky.

Stačí jeden hloupý trn, ostrá větev nebo kámen a z vašeho zánovního suchého oblečení je najednou bazarový kousek. Tak pěkně jste se při pádlování díky opravdu suché výbavě cítili a najednou je v ní díra na dva prsty a z oblečení suchého se stává průtokové. Navíc zde většinou působí zlomyslné zákony schválnosti, takže si staré ošuntělé věci neprotrhnou kamarádi, ale právě vy. Jako by tam ten trn čekal a říkal si: „Ten má pěknou bundu, tady zaškodím nejlíp, tumáš!“

Opravná sada obsahuje řadu záplat různých velikostí
Opravná sada obsahuje řadu záplat různých velikostí

Většina vodáků už nejspíš podobnou situaci zažila, a pokud zatím ne, s největší pravděpodobností se s ní v průběhu let setkají. A můžete být sebeopatrnější. Navíc se (opět) jako naschvál něco takového stane po začátku nebo přímo uprostřed sezony. Pak je těžká volba, jestli to s děravou výbavou vydržet do konce sezony, což by ale mohlo znamenat další zvětšování díry a degradaci okolního materiálu, nebo vybavení poslat na opravu, což ale není záležitost na dva dny, a to se člověku moc nelíbí, když je zrovna tak pěkně rozježděný a má v plánu jednu vodu za druhou.

Představuje se opravná sada Air4

V Hiku si tohle moc dobře uvědomují, a proto od letošního roku nabízejí velmi elegantní řešení. K produktům z řady suchého oblečení Air4 začínají zdarma přidávat takzvanou opravnou sadu (anglicky repair kit), která umožní snadnou a rychlou svépomocnou opravu poškozeného vybavení. Pro méně znalé jen doplníme, že Air4 je název materiálu, ze kterého Hiko vyrábí svoje suché svršky, takže opravu provedete stejným materiálem, ze kterého je vaše suchá výbava vyrobená. Řešení výše popsaných situací je potom jednoduché. Žádné dojíždění věcí do konce sezony, žádné posílání na opravu, vezmu si Air4 opravnou sadu, provedu opravu a můžu zase pokračovat v pádlování pěkně v suchoučku.

Opravná sada se snadno použije i v terénu.
Opravná sada se snadno použije i v terénu.

Při nákupu suchého oblečení z řady Air4 (suché obleky Odin, Calypso a Juno; suché bundy Paladin, Nimue a Icarus; pádlovací oblek Valkyrie) dostanete malou sadu na opravu zdarma. Pro ty, kteří si výbavu nadělili k Vánocům nebo ji mají už z dřívějška, je samozřejmě možné si Air4 opravnou sadu koupit také samostatně. Malá opravná sada stojí 160 Kč a velká sada vychází na 640 Kč. Opravné sady jsou připraveny ve třech barevných kombinacích kopírujících barvy suché výbavy Hiko: Inferno, Kaituna a Stealth.

Opravná sada se dodává ve třech barevných provedeních, která odpovídají produktům Hiko. Jedná se o barvy Inferno, Kaituna a Stealth.
Opravná sada se dodává ve třech barevných provedeních, která odpovídají produktům Hiko. Jedná se o barvy Inferno, Kaituna a Stealth.

Postup opravy

V následující tabulce nebo videu se můžete podívat na postup svépomocné opravy s využitím opravné sady Air4. Je jasné, že na vícedenní splutí řeky nepotáhnete žehličku ani mraženou zeleninu, takže to kdyžtak chvíli s děravým rukávem budete muset vydržet (nebo využijete to nejosvědčenější nouzové řešení na světě – Tesu). Nicméně hned jak budete zpět v civilizaci, bude oprava snadná skoro kdekoliv na světě.

Připravit záplatu
Připravit záplatu
Pořádně zažehlit
Pořádně zažehlit
Z druhé strany to samé a jste zase v suchu
Z druhé strany to samé a jste zase v suchu
1.Záplaty, voskový papír, žehlička (ideálně s nastavitelnou teplotou), nůžky, kus látky (např. utěrka), kus kartonu, něco na ochlazení (chladící kostka, mražená zelenina, …).
2.V případě, že je díra větší, začnete ji zadělávat nejdříve z vnější strany. Vnější záplata bude mít stejnou barvu, jako je barva suchého oblečení.
3.Velikost záplaty můžete upravit pomocí ostrých nůžek. Stříhejte vždy oblé tvary, vyhněte se ostrým rohům, které jsou mnohem náchylnější na odlepování. Velikost záplaty by měla přesahovat díru alespoň o 2 cm do všech směrů.
4.Mezi vrstvu látky, kterou se chystáte opravovat, a vrstvu pod ní vložte karton. Ujistěte se, že obě vrstvy látky jsou narovnané, bez ohybů a že je materiál pořádně vysušený.
5.Odlepte krycí papír ze záplaty a lepící stranou ji umístěte přes díru.
6.Voskový papír umístěte přes záplatu. Bude chránit membránu látky při žehlení.
7.Teplotu žehličky nastavte na 160 °C. V případě, že vaše žehlička není nastavitelná, postupujte velmi opatrně. Teplota nesmí přesáhnout 160 °C!
8.Celou záplatu pečlivě zažehlete, na žehličku jemně tlačte a snažte se jí neustále pohybovat. Nikdy nesetrvejte na jednom místě déle než 4 vteřiny. Je lepší přežehlit jedno místo několikrát než na něm zůstat moc dlouho a záplatu spálit.
9.Po zažehlení je dobré záplatu co nejrychleji zchladit, lepidlo bude lépe držet. Celý proces s žehličkou a chlazením můžete opakovat 2 – 3x. Pak byste měli cítit, že záplata pevně drží. A znovu opakujeme – jestliže nemůžete nastavit teplotu na žehličce, buďte velmi opatrní, abyste nepřesáhli 160 °C, raději proces žehlení a chlazení opakujte vícekrát.
10.Otočte suché oblečení naruby, nyní zalepíme díru zevnitř.
11.Znovu umístěte mezi dvě vrstvy látky karton a ujistěte se, že je látka narovnaná a nikde se neohýbá.
12.Vyberte šedou záplatu, která bude tvarem nejlépe odpovídat díře. Její velikost můžete i zde upravit ostrými nůžkami. Opět udělejte raději oblý tvar.
13.Záplatu umístěte světlejší stranou na díru.
14.Přikryjte voskovým papírem a opakujte zažehlení, které již znáte z opravy vnější strany.
15.Hotovo, oblečení opraveno a můžete jít znovu na vodu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: