HYDRO 2/15 – Zdraví a bezpečnost

HYDRO 2/15 – Zdraví a bezpečnost

  Neuplynulo příliš vody, od doby, co jsme představovali první HYDRO roku 2015 a už představujeme i to druhé, jarní. Tentokrát jsme se rozhodli trochu posílit povědomí vodácké veřejnosti a jako téma jsme zvolili Zdraví a bezpečnost. Snad těch pár řádek pomůže zlepšit bezpečnost na našich řekách. Mimo tématu je ale jako vždy přichystána i spousta dalších článků s vodáckou tematikou, tak si je pojďme rychle představit. HYDRO je totiž už na cestě do vašich schránek.

Jako obvykle začínáme úvodem a obsahem, to aby se vám v časopisu lépe orientovalo, na další stránce oslní HYDROgalerie, kterou protentokrát zaplnil svými úžasnými fotkami Kuba Suchý, známý spíše pod pseudonymem JKB. Udělal výběr fotek ze svých cest za poslední roky a tak máte možnost nakouknout na řeky Chile, Ruska, Nového Zélandu atd.

Za galerií se dočtete nejnovější vodácké drby v rubrice HYDRObulvár a pak už chvátáme k tématu. To začínáme článkem o vybavení, které byste s sebou měli vozit na vodu a zaměřujeme se na to, co by měl u sebe vozit každý jednotlivec. Náznakem pak i poradíme některé nezbytné kusy výbavy pro skupinu. V dalším textu tématu si připomeneme jak se zachovat, když se na vodě setkáme s vyhozeným ramenem, které bývá jedním z nejčastějších vážnějších vodáckých úrazů. V následujícím textu se zaměřujeme na novinky ve světě vodáckých vest a zajímají nás zejména moderní prvky, které vesty posouvají stále dopředu a stále je zlepšují.

HYDROtéma pokračuje článkem o správné vodácké skupině, kde se zaměříme na složení správné vodácké skupiny a také na funkce jednotlivých členů skupiny a další rady. V podstatě nepřineseme nic nového, ale jak se říká, opakování je matka moudrosti. Po skupinových radách se ještě vrátíme k vybavení a představíme si normu, která se používá pro certifikaci vodáckých helem. Snad tedy zjistíte, jak si vybrat správnou helmu a proč na ní mít certifikaci. HYDROtéma pak uzavírá dlouhý text o bolavých zádech (zejména bederní části), která trápí drtivou většinu vodácké populace. V redakci už dle návodu všichni cvičíme a přináší to „ovoce“. Pokud by vám tyto články k tématu nestačily, dejte nám určitě vědět, o čem dalším byste se příště rádi dočetli a my další okruhy týkající se vodáckého zdraví a bezpečnosti zpracujeme.

Za HYDROtématem následuje rozhovor se Standou Klokočníkem, který je jedním z našich nejznámějších seakajakářů a zároveň výrobcem lodí značky Triena. V rozhovoru nám prozradil, jak se k výrobě lodí dostal, co byly jeho nejsilnější zážitky na moři a další věci. V mořských kajacích zůstaneme i u dalšího textu, ale pohybovat se budeme po klidné vodě Orlické přehrady, na kterou nás v reportáži doplněné skvělými fotkami vezme Jan Hocek. Seakajakování přerušíme pořádnou divokou vodu v článku z expedice do indického státu Arunachal Pradesh. Podíváme se na zdrojnice páté největší řeky světa – Brahmaputry. Text sepsal Martin Kádrle a fotky pořídil David Sodomka.

Ještě než přijde polovina časopisu, tak se vrátíme do seakajaku, ale opět nebudeme na moři nýbrž na řece. Jano Krajčík s kajakem objel pěkný okruh, který začal a skončil v Bratislavě a cestou pořídil mnoho zajímavých fotek. Pokud jste samotáři pak je to určitě zajímavá inspirace. A potom už slíbená polovina časopisu, která značí tradiční průvodce. Tentokrát jsme pro vás připravili slovenskou Ondavu – Ján Hudák, norskou Jølstru – Snížák, moravskou Valovou – Franta Prokeš a italské Aveto – Vojta Jančar.

Druhou polovinu HYDRA otevírá Arthur Sniegon, který se sám pomocí bicyklu a nafukovacího kajaku pohyboval podél pobřeží Konga a Gabonu. Na takové dobrodružství si troufne málokdo, takže možná budete žasnout (nebo si klepat na čelo). Každopádně fotky slonů, šimpanzů a další zvířeny ve volné přírodě stojí za to. Následuje povídání od našeho stálého autora Choroše, který tentokrát popisuje zajímavý způsob vodácké dovolené ve Švédsku. Už jste někdy jeli na voru? Tady přijedete, sestavíte si vor sami z připraveného dřeva a jedete řeku. Třetím článkem druhé poloviny HYDRA je nově vzniklá raftařská rubrika, ve které nám raftaři (konkrétně Aleš Daněk) představují svoje plány na letošní sezonu. A zdá se, že bude jako každý rok nabitá k prasknutí.

Po delší době jsme pro vás zase připravili retro článek s líbivými černobílými fotkami. Tentokrát vzpomíná na staré časy Jaromír „Partigo“ Loskot a ve svých vzpomínkách se vrací na Sibiř, do pohoří Altaj na řeku Čuju, kde se účastnil vodáckých závodů. Ze studené Sibiře se podíváme do tropické Indonésie, kde byl zkoušet Choroš novou nafukovací kánoi a díky defektu s kamarádem ztroskotali na pustém ostrově. Jak všechno dopadlo (zřejmě dobře, když o tom Choroš napsal článek), si přečtěte sami.

HYDROpředplatné
Zaujalo vás toto vydání HYDROmagazínu? Chcete mít každé číslo k přečtení v pohodlí domova? Pak není nic jednoduššího než si HYDROmagazín předplatit.

HYDROpředplatné stojí pouhých 330 Kč za rok a za tuto cenu získáte: 4 vydání magazínu HYDRO, možnost zúčastnit se bohaté HYDROnadílky a mnoho dalšího…

Podrobné informace o předplatném naleznete ZDE.

V rubrice o paddlboardingu pro nás tentokrát Honza Rott vyzpovídal Petra Panenku známého výrobce pádel a vodáka, který naplno propadal pádlování vstoje. Schválně jestli vás překvapí, jak se k paddleboardingu dostal. Z jarních akcí jsme pro vás vybrali výpravu na jednu z nejhezčích řek Rakouska – Bradenberger Ache a jak si ji užil (a jak si na ní zaplaval) vám povypráví Bouzíno.

Následující HYDROreview tentokrát zabírá neuvěřitelné 4 strany, což znamená, že jsme pro vás ozkoušeli 8 výrobků – kajak Prijon Curve 2.5 – Číva, vestu YAK Hallertau – Snížák, bundu Hiko Paladin 4O2 – Snížák, odolný telefon CAT S50 –Jan Pala, vestu Kokatat Maximus Centurion – Snížák, Pádlo Marathon od Panenka Paddles – Honza Rott, helmu POC Receprot+ – Ondra Müller a vodotěsnou čelovku Fenix HL23 – Snížák. Po HYDROreview nás čeká další – poslední díl záchranářské školy, kterou pro nás dva roky tvořil Matěj Sottner. Tímto mu děkujeme za spolupráci a jeho texty brzy převedeme na HYDROweb, aby se k nim dostali i ti, kdo HYDRO neodebírají. Poslední stránky HYDRA patří reportáži z Dunajce od Jarky Rakové, rubrice Na Akce/Z Akcí, kterou jako vždy připravila Věrka Kučerová a fotoprůvodci po řece Bečvě, kterého nachystal Milan Kapoun.

Na úplný závěr potom to téměř nejpodstatnější – výsledky HYDROnadílky 2015. Všem, kteří se zúčastnili, děkujeme a všem, kteří vyhráli, gratulujeme.

Doufáme, že HYDRO 2/15 pro vás bude poučné, zajímavé, inspirující a najdete v něm všechno, co jste si přáli na jeho stránkách číst!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: