HYDRO 3/15 – Vodáctví na Moravě

HYDRO 3/15 – Vodáctví na Moravě

  Přišlo léto, s ním úděsná vedra, a tak to většinu lidí táhne k vodě, v lepším případě na vodu. Abyste věděli, kam v tom parném létě vyrazit za pádlováním vydáváme pro vás právě nyní třetí letošní HYDROmagazín a jak bývá u letního čísla zvykem, zaměříme se zejména na letní vodáckou turistiku u nás a v blízkých zemích. Samozřejmě nezůstaneme nic dlužni ani nějaké té exotice, ale to stěžejní z letošního třetího HYDRA se odehraje na našich řekách – zejména na řekách Moravy.

Jak bývá zvykem, otevíráme HYDRO vodáckou galerií a nejinak je tomu i v letošní trojce. Galerii jsme tentokrát svěřili jihočeskému fotografovi Honzovi Homolkovi, který je oficiálním fotografem ČSK a objíždí s našimi závodníky všemožné akce napříč Evropou a pořizuje dokumentaci. S HYDREM už nějaký čas také spolupracuje, ale do galerie se dostal až nyní. Většina závodních snímků, které v HYDROgalerii uvidíte, je z letošního ME ve slalomu a sjezdu, ale najdou se i kusy tuzemské. Za galerií se vrháme do bulváru, ve kterém tentokrát propíráme rakouské přehrady a protestní akce proti nim, podíváme se na závod Peak to Creek, představíme si výherce HYDROnadílky 2015 apod. Součástí bulváru jsou jako vždy i kapky s tím nejdůležitějším, co se od vydání posledního HYDRA stalo.

Nu a po bulváru už otevíráme HYDROtéma, kterým je tentokrát Vodáctví na Moravě, aby moravským vodákům a řekám nebylo líto, že na ně nemyslíme. S tématem nám nejvíce pomohl František Prokeš, který pro nás napsal hned několik článků, ale nebyl rozhodně sám. Začínáme řekou Moravou, kterou nám právě František Prokeš představí opět trochu netradičně a v místech, kde se běžní turisté nevyskytují. Následuje Jihlava, která je podle nás velice zajímavým tipem a dále se podíváme na řeku Hanou. I tyto dvě řeky sepsal František Prokeš. Abychom nezůstali nic dlužni seakajakářům, oslovili jsme Ivanu Jakubkovou, která pro nás zpracovala třístránkový výčet moravských přehrad, které jsou vhodné pro provozování seakajakingu. A Ivana dokonce dokazuje, že to není tak dávno, co měla Morava i své skutečně moře (nebo ho má doposud?).

Následuje rozhovor, pro který jsme vybrali moravského vodáka, Jirku Šťastného, který je spjat s mnoha vodáckými aktivitami nejen na Moravě, ale v celé naší republice. Doufáme, že se vám rozhovor bude líbit. Následuje představení řeky Svratky, pro změnu od Františka Prokeše a pro milovníky divoké vody nám kolektiv z půjčovny lodí Tydra popsal Divokou Desnou, která je údajně nejdivočejší běžně sjížděnou řekou Moravy. A tím je téma protentokrát uzavřeno. Snad vás nějaký z našich tipů bude inspirovat k návštěvě Moravy a jejích vodáckých pokladů.

Po klidném turistickém tématu se trocho rozdovádíme, a sice u pěkného článku s ještě hezčími fotkami od Davida „Voryho“ Sodomky, který byl s partičkou na jaře v Norsku, a moc si to užili. Hoši sjeli několik méně tradičních řek a samozřejmě i pár klasik a ukázali, že v Norsku začíná sezona velmi brzy. Následuje poklidné putování Dunajskou deltou s mořskými kajaky, které bude určitě zajímavým tipem pro milovníky krásné a klidné přírody. Text pro nás napsal a fotografie pořídil Vít Čenovský. A než se dostaneme k průvodcům, tak ještě přichází text od Aleny Hrubé (mimo jiné naší nové redakční posily), které byla s partičkou na jaře v Bulharsku a název jejího textu proplavané Bulharsko je asi dostatečně vypovídající. Neprozradím kolik ve skupině ulovili krys, to si přečtete sami, ale dá se to počítat na desítky.

A nyní už zmínění průvodci a s nimi i polovina HYDRA. Tentokrát pro vás průvodce připravili: Michal Šindelář – Divoká Orlice, Jirka Hodic – Váh, Lukáš Koštenský – Hornád a Vojta Jančar – Bistrita (Aurie).

Po průvodcích načínáme druhou polovinu HYDRA a podíváme se v ní nejprve na sever, do Finska, na měsíc dlouhou pouť dvou kamarádů, kteří se vypravili po tamních jezerech. Text je výtažkem z deníku Štěpána Jirků.

Poté se na chvíli podíváme do světa vodáckých závodů, ze kterého vám přinášíme článek od Snížáka z letošního Trnava – X – Race, dále text od Aleše Daňka z ME v raftingu, které se na jaře jelo v Bosně a pak reportáž Páji Zástěrové ze světového poháru slalomářů v pražské Troji. Na uklidnění závodní tepové frekvence přichází turistický článek Jana Hocka z Orlice a pak už jeden z nejlepších článků tohoto HYDRA (alespoň z pohledu redakce) – rozhovor s Aleksandrem „Olekem“ Dobou – polským kajakářem, který už dvakrát (!) přepádloval z Evropy do Ameriky a ve svých 70 ti letech s pádlováním ještě rozhodně nekončí. Jeho historky nejen z cest přes oceán jsou neuvěřitelné. Rozhovor připravil Ondra Müller.

HYDROpředplatné
Zaujalo vás toto vydání HYDROmagazínu? Chcete mít každé číslo k přečtení v pohodlí domova? Pak není nic jednoduššího než si HYDROmagazín předplatit.

HYDROpředplatné stojí pouhých 330 Kč za rok a za tuto cenu získáte: 4 vydání magazínu HYDRO, možnost zúčastnit se bohaté HYDROnadílky a mnoho dalšího…

Podrobné informace o předplatném naleznete ZDE.

Následují zprávy od Honzy Rotta ze světa závodního paddleboardingu, který letos zažívá trochu slabší sezonu, co se počtu závodů týká a pak článek se SUPem na Salze, od Jakub Rottak,který bude určitě inspirací pro všechny paddleboardisty, kteří už jsou si na prkně trochu jistí a přemýšlí, kam by se svým boardem vyrazili za peřejemi. Pak se ještě jednou podíváme do Norska, nyní však do severního. Fofočlánek nám připravil Kajman, který už severní Norsko navštívil několikrát a vždy si tady pádlování moc užil. Třeba vás přesvědčí, že se vyplatí vyrazit o 1000 km dál, než bývá zvykem a zkusit něco nového.

V HYDROreview jsme pro vás tentokrát otestovali plavky HiKO Nani – Pája Zástěrová a skládací hrnec Sea to Summit X Pot – Snížák. A pak už je tu další velký článek, který bude pro většinu čtenářů spíše fascinující a neuvěřitelný než inspirující – výprava Petera Csonky do Kanady na rozvodněné jarní řeky za freestylem na obřích vlnách. Při pohledu na některé fotografie (ty pořídil skvělý fotograf Jens Klatt) se vám minimálně zatají dech, to zaručujeme. Z ledových vod Kanady se podíváme na horké pláže z bílého písku u pobřeží Thajska, kde se s kajakem Seawave plaví cestovatel Jan Styblík, který nám popsal jednu ze svých mnoha výprav v těchto končinách.

Po thajském moři se podíváme na české akce, které jako obvykle připravila Věrka Kučerová a pak už HYDRO zakončíme retro článkem, rovněž od Věrky Kučerové (a jejích kamarádů), kteří si před X lety vyrazili splnit jeden velký sen – Aljašku a řeku Tatshenshini! Úchvatné fotky tamní krajiny a působivé vyprávění vás jistě nadchnou a Tatsheshiny se stane i vaším vodáckým snem.

A šmitec! Další HYDRO máme prolistované. Doufám, jako vždy, že se vám bude líbit, že si v něm najdete to svoje a že se zase setkáme u dalšího vydání, které je nachystáno na podzim.

Pěkné vodácké léto přeje za redakci HYDROmagazínu

Snížák

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: