Hydro 4/12 – Kanada

Hydro 4/12 – Kanada

Za oknem lítaj první sněhový vločky, vodáckej vercajk odpočívá vyčištěnej a rozvěšenej na půdě a já se s hrnkem horký čokolády probírám náhledem posledního letošního Hydra, který se teď momentálně tiskne kdesi v Klecanech, aby vám tento týden mohlo pěkně čerstvý a voňavý přijít do schránky nebo oblíbenýho vodáckýho shopu. A jestli se už nemůžete dočkat pojďte se mnou nahlídnout pod pokličku.

Letošní poslední číslo HYDRA má jako hlavní téma Kanadu. Když se řekne Kanada, snad každému se vybaví trapeři na kánoích, jak pronikají do hloubi divočiny za úlovkem kožešin, a při tom musí zdolávat peřeje, mělčiny i voleje a další nástrahy přírody. O tom, že takové dobrodružství můžete v Kanadě zažít i dnes vás jistě brzy přesvědčíme.

Znalci ovšem vědí, že Kanada vodákům nabízí také obrovské množství divokých řek, někdy snadno, někdy hůře dostupných. Proto se s odborníky na tamní creeking vydáme hledat legendy i profláklé prásky. Bohužel se ale také dočtete trochu o tom, s čím se vodáci a milovníci divokých řek v Kanadě v posledních letech musí potýkat. Zkrátka Kanadu si probereme ze všech možných úhlů pohledu a určitě se při tom nebudete nudit!

Před tím než se začtete do vodáckých drbů na tradiční dvojstránce HYDRObulváru, uvede vás do hlavního tématu letošního čtvrtého čísla, HYDROgalerie fotografa a dobrodruha Jindry Machka nazvaná Kanada: Yukon a Nortwest Territories. Pokoukání jedna radost, to vám řeknu, na to že jsme na prvních stránkách tak slušnej rozjezd.

Jindrovy fotky ilustrují také hned první článek HYDROtématu o cestách ve stylu voyageurs – cestovatelích, kdysi přepravujících po kanadské divočině kožešiny. Výpravy do nádherných koutů přírody už léta pořádá Robert Kazík se svým Denali Expedition teamem a ve svém textu nás právě na takovou jednu cestu vytáhne.

O řece na kterou máte chuť, pak si počkáte až se z ní stane legenda a nakonec si jí užijete na plný pecky vypráví Jakub „Kubos“ Drnec, dlouholetý obyvatel Britské Kolumbie a znalec tamních creeků. Jeho report ze splutí Tatlow Creek je doplněný parádníma fotkama nad kterýma zaplesá srdce každého milovníka velkých dropů a slajdů. Kubos nás provede po kanadskejch divokejch řekách ještě v dalším článku Vancouver Island a ani v této reportáži nebude o dobrodružství nouze. A do třetice nám Kubos poví i něco o vodních elektrárnách co ho žerou a devastujou jeho oblíbené řeky.

Na pádlování v kanadských Rocky Mountains nás vytáhne další výtečnej kajakář Pavel „Medvěd“ Bendl. Jestliže se někdo chystáte navštívit tuto destinaci, určitě se vám tahle čtyřstránka při plánování výletu náramně hodí. Popisů řek i jednotlivých úseků je tu požehnaně a to se Medvěd omezil jen na řeky které sám sjel. Závist kluku!

Že Kanada není jen o divokých peřejích v horských řekách, ale i rájem pro seakajakáře, nás přesvědčí Roman Vyšohlíd. Jestli chcete vědět jaký to je potkat na moři velrybu nebo lvouny nenechte si tento článek v žádným případě ujít.

Třicet metrů dolů měří Metlako Falls v Pacifik North West a zalítat si tam byl Čuro s Mírou Kodadou a dalšíma kumpánama. Textík na týhle stránce je krátkej, ale ta úžasná fotka vás tu asi kapánek zdrží. A Čuro zase dokázal že má devět životů.

Do vod Indického oceánu nás z kanadských teritorií přenese Jiří „Choroš“ Hron. O pádlování mezi exotickými ostrovy, o neskutečně teplé vodě a spalujícím rovníkovým slunci se čte úplně parádně. Na chvíli tak můžeme zapomenout na to, že se za oknem čerti ženěj a představovat si, jak si člověk chce pod tropickou noční oblohou svlíknout kůži, aby mu už nebylo tak strašný horko.

Benátky, Prahu nebo třeba Berlín jsme si v Hydru propádlovali už několikrát. Tentokrát se ale po vodě podíváme do města, kde by čekal seakajakáře asi málokdo. New York z vody to je teprve úlet. Už nasedací místo, který si autor textu Jan Vesták objevil jako nejideálnější, mě dost rozsekalo. Tohle chci asi taky zažít.

Jen tak mezi náma, na příští jaro se prodávají letenky do gruzínského hlavního města Tbilisi skoro za hubičku. A jen tak mezi náma, v čerstvém Hydru vychází další report z týhle úžasný zakavkazský zemičky. Tentokrát z pera Ondry Müllera. Pro toho, kdo neví co by příští jaro roupama, je tu skvělá inspirace.

Vojta Jančar oslavil kulatiny a Rosťák z něj pro Hydro vytáhnul „bilanční“ rozhovor. Víte kolik pražskejch potoků Vojta sjel? Zajímá vás na jakou řeku jezdí nejraději? Nebo třeba kdy naposledy plaval? Nalistujte a čtěte holenkové.

Možná už jsem vás přesvědčil, že je poslední letošní číslo opět nabušený spoustou zajímavýho čtení a luxusních fotek. Ale těch pár článečků, který sem doteď popsal, není zdaleka všechno co se k vám s Hydrem blíží. Jako vždy nechybějí pravidelné rubriky: HYDROtip zaměřený na vodačení s dětmi, rozhovor s olympijským medailistou „Vávrou“ Hradilkem nebo HYDROtrip, který nás zavede do východních Čech na říčku Loučnou. A z HYDROoddílů se představí loděnice Vltava.

Honz nás vezme na Paddle Expo 2012 a představí nám vychytávky a novinky, které pro nás objevil na osmém ročníku této největší vodácké výstavy. Kajmanovi typy vám poradí, jak vozit fotovybavení na vodu, s Chorošem vypotíme krev na DEVIZES WESTMINSTER INTERNATIONAL CANOE MARATON, pochlubíme se skvělými výsledky našich raftařů, mrknem na závody Hiko Devils Extrem Race, které se tradičně odjely na letošních „Čerťákách“ a na další proběhlé akce. No a nechybí samozřejmě ani Los Pádlos, na který budou možná zvědaví i hoši z methanolový vyšetřovací jednotky.

No a na samej závěr jsem si schoval pověstnou třešinku na dortu. Konec roku je tu, další rok na krku a k tomu by se možná hodil nějakej pěknej novej kalendář, co říkáte? Bingo! V HYDRU k vám, teda samozřejmě pokud máte předplaceno, holenkové, právě letí luxusní kalendář na rok 2013 s ještě luxusnější fotkou, která se stane velkou ozdobou nejednoho vodáckého pokoje či loděnice. Takže, těšte se.

Zábavný čtení všem přeje Fantomas.

Zkušenosti čtenářů

Honza

To s tim New Yorkem je ted docela dobry 🙂

Snížák

To bude druhej díl – S čelovkou ulicemi Manthattanu na seakajaku!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: