HYDRO 4/13 – Vodáctví v zimě

HYDRO 4/13 – Vodáctví v zimě

  Tram tram tram, tak už je to zase tady. Zase jste se dočkali. Vím, že léto bylo dlouhé a starší HYDRA jste během něj přečetli několikrát, ale vysvobození je tady. S radostí v srdci oznamuji. Že čtvrté HYDRO roku 2013 právě spatřilo světlo světa a blýská se na něm jako pořádný klenot. Pojďme ho společně prolistovat.

HYDRO 4/13

Vzhledem k tomu, že vodácká sezona pomalu končí a my v redakci nejsme schopní se s tím smířit, rozhodli jsme se, že sezona nikdy končit nebude a bude se pádlovat i v zimě. Vždyť přece o nic nejde. Vezmete si o nějakou tu vrstvu oblečení víc, vyplujete na klidnou vodu, kde vás vlny nenamočí a bude to. Zkrátka abych to dlouze neobcházel. Tématem letošního čtvrtého HYDRA je Vodáctví v zimě. Doufám, že se bude líbit, bude inspirovat a bude bavit.

Už na titulní straně, kterou nám poskytl švýcarský fotograf Stefan Schlumpf je vidět, že pádlovat se dá v zimě a to i v takové, že zamrzají vodopády. Snad to ten chlapík na obrázku ve zdraví přežil a trefil ten maličký bazének dole.

Rychle přečíst editoriál, obsah nečtu, to mě nezajímá, a už ať vidím galerii. Ta mě vždycky dostane. A tak je tomu i tentokrát. Markéta Sousedíková umí držet fotoaparát a dokazuje to na všech fotkách v galerii. Se svým nářadím vyrazila na největší vodácký svátek letošní sezony, který se u nás uskutečnil – na slalomové MS do pražské Troji a pořídila opravdu pěkné snímky. Klobouk dolů.

A dál je tady tradiční HYDRObulvár a kapky. V bulváru začínáme trochu smutně, protože během léta odešlo hned několik významných českých vodáckých osobností na druhý břeh, ze kterého není návratu. Alespoň trochu na ně tedy zavzpomínáme. Připomeneme si, že se letos slaví 100 let české kanoistiky, necháme se nalákat na Tierra Snow Film Fest, necháme se inspirovat na kalendáře pro další rok a to bulvár ještě zdaleka nekončí. Ale přece nevyzvoním úplně všechno.

A teď už k tomu hlavnímu tématu, k tomu zimnímu vodáctví. Samozřejmě, že možností je spoustu a tak určitě nevynechejte Snížákův článek Vodák nespí ani v zimě, ve kterém vám všechny možnosti, které přes zimu k pádlování máte, vyjmenuje. Určitě si vybere každý, kdo jen trochu stojí o to přes zimu pádlovat. Protože v zimě mrzne, můžou nás na vodě čekat různá, s mrazem spojená, nebezpečí. Jaká jsou ty hlavní, si přečtěte ve Snížákově článku Zimní vodácká nebezpečí.

Se zimou a chladem se také pojí problematika oblékání. Ono totiž obléknout si v létě šortky to dokáže každý, ale obléknout se správně na zimu, to už chce fištróna. Snížák a Honz vám proto v textu nazvaném Jak se v zimě obléknout na vodu? poradí základní finty. No a kdyby se vám náhodou to oblékání nepovedlo a došlo na nejhorší, poradí Ladislav Sieger článkem Jak se vyrovnat s podchlazením. Doufejme ale, že na toto nikdy nebude muset dojít. A jako inspiraci na zimní výpravu nám Choroš sepsal článek o Vốhandu maratonu, který navštívil už podruhé a je z něho nadšený. Proč by taky nebyl, když se v závodě dobře umístil.

Myslím, že už toho mrznutí bylo dost ne? Pojďme společně zavzpomínat na vodáckou slávu z půlky září. Ano mám na mysli MS ve slalomu, které v domácím prostředí ovládli čeští kajakáři. Pokud si ale myslíte, že cesta k pořádání MS byla jednoduchá, mýlili byste se. Lenka Krsová popisuje, jak pořadatelům házela klacky pod nohy příroda. Z úplně jiného soudku je článek Bike2Boat, který nám napsal, a parádními fotkami dokreslil, Jens Klatt. S dvěma kamarády se letos v létě vydal přes Alpy, ale místo auta jeli na kole a lodě táhli na vozících za sebou. Vynikající výkon.

Peter Csonka a jeho manželka Nina byli v létě reprezentovat Slovensko na MS ve freestylu v americkém NOC. Předešlu, že Čony byl zase druhý, již poněkolikáté. Snad mu to někdy vyjde na to zlato. Už by si to opravdu zasloužil. Když se budete dívat na fotky, nebude vám fantazie stačit. Figury už dávnou nejsou to, co bývaly a kdo s lodí neumí létat vysoko, jako by nebyl. Na HYDROwebu už jste určitě četli o Paddle Expu 2013, ale report tradičně nevynecháváme ani z tištěného HYDRA. Snížák pro vás prolezl ty nejzajímavější novinky, které se na Paddle Expu sešly. A samozřejmě nesmí chybět ani tradiční HYDROreview. Ondra Müller testoval vodáckou bundu Camaro Spray Top a Honza Rott SUP pádlo od TNP.

V tradiční Kajmanově „radírně“ si tentokrát ukážeme, jak si podomácku opravit latexové krky a rukávy u vodáckých bund. Filip Kolman nám začátkem roku oznámil, že úspěšná raftová posádka Jezinky, kterou asi znají všichni vodáci a není třeba ji představovat, letos ukončí svoji závodní kariéru. Poprosili jsme ho tedy, aby nám o jejich hvězdné kariéře napsal. Musím smeknout, protože tolik medailí co získaly Jezinky, to se jen tak nevidí. Další strany jsou věnovány záchraně. Matěj Sottner nám tentokrát něco poví o hydro(HYDRO)dynamice, o zákonitostech proudění vody a také o jevech, které díky tomu vznikají. Chvílemi je to doslova učebnice fyziky, ale určitě dostanete odpověď na mnohá proč.

… a hele bude se nadělovat. No jooo vždyť se blíží Vánoce. No tak to si musím rychle objednat předplatný na další rok a… hmmm triko od Devoldu, a pořádně teplý triko. No tak to si ho vezmu taky. A radši i pro milou, aspoň jí dám pod strom něco pořádnýho vedle těch šmínek a nesmyslnejch halenek. Chcete Vánoční HYDROpředplatné taky?

A to je už opravdu vše. Další ročník HYDRA je za námi. Doufám, že se vám všechna vydání líbila a že nám zachováte přízeň i v dalším roce. Slibuju, že se budeme snažit minimálně tolik jako doposud.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: