HYDRO 4/14 – Latinská Amerika

HYDRO 4/14 – Latinská Amerika

Rok se s rokem sešel a další vodácká sezona je v podstatě za námi. To to zase uteklo, že? Je ale potřeba říct, že vodácká sezona nemusí končit nikdy a právě tímto heslem jsme se řídili při přípravě letošního posledního HYDRA. Rozhodli jsme se inspirovat vás k návštěvě teplých krajin, konkrétně zemí Latinské Ameriky. Pojďte se tedy podívat, co nabízíme…

Pojďme to vzít, jak jsme zvyklí, hezky popořadě. Pro titulní stranu jsme pro vás tentokrát vybrali obrázek od Jense Klatta, který už nám v redakci ležel delší dobu a čekal na svoji příležitost. Jens tuhle fotku udělal na mexické řece Agua Azul a pokud by se vám voda na obrázku zdála až kýčovitě modrá pak věřte, že taková je i ve skutečnosti. Snad se vám jensův obrázek bude líbit a naladí vás na další stránky plné pádlování za slunce a v teplíčku.

Pro galerii nám dodal obrázky Matěj Holub, který se, dalo by se říci už tradičně, přes léto odstěhoval do USA. S kamarády, včetně fotografa Johna Webstera, raftoval Matěj na legendární Payette river a sem tam sjel i nějakou tu řeku okolo. V galerii uvidíte fotografie z víkendového výletu na řeky Lewis, White Salmon a Cispus. Autorem fantastických obrázků není nikdo jiný než zmíněný John Webster.

HYDRObulvár je tentokrát plný pozvánek na podzimní akce ne příliš vodáckého charakteru, ale samozřejmě jsme neopomněli ani vodu. Dozvíte se třeba, že se v Česku chystá nové vodácké muzeum, že slalomáři na olympiádě asi přijdou o kategorii C2 nebo třeba, že v Olomouci as brzy vyroste nový vodácký kanál. Nechybí ani tradiční kapky.

A po bulváru už se vrháme do Latinské Ameriky. HYDROtéma otevírají Snížák se Zajícem. Kteří sepsali krátký text o tom, jak to vlastně je s možnostmi ježdění od jihu Patagonie až na sever Mexika. Uvidíte, že možností je spousta a těžko by se našel někdo, kdo si nevybere. Po tomto krátkém rozehřátí se do toho vrháme naplno a začínáme tím nejlepším. Kajman se rozhodl napsat o řece Futaleufu, která je přezdívána nejlepší řekou na světě a až si jeho text přečtete, budete věřit, že tomu tak skutečně je. Na Futaleufu navazuje text ze Zajícova pera pojmenovaný Pádlování v zemi kokainu a někteří už teď vědí, že se podíváme do Kolumbie, kde Zajíc se svou osvědčenou partou prožil poslední zimu. Upozorňujeme, že tahle destinace patří spíše do kategorie drsnějších expedic.

Pro ty, kterým se líbila titulka máme připravené překvapení v podobě fotočlánku od Jense Klatta. Obrázky z Agua Azul nás totiž natolik uchvátily, že jsme se rozhodli věnovat jim ještě dvě stránky navíc a zjistit tak, co vlastně Jens na téhle úžasné řece vyváděl. Po Agua Azul zamíříme ještě jednou do Chile a opět s Kajmanem, který to tam zná jako svoje boty. Nyní se ale vyhneme Futaleufu a uděláme si malý výlet okolo celé země, která nabízí nespočet řek všech parametrů. Já myslím, že až si Kajmanovo shrnutí pádlovacích možností dočtete, zjistíte, že v Chile chcete strávit celou zimu, a ne jednu.

Na závěr HYDROtématu je připravena perlička od Davida Sodomky v podobě třístránkového povídání o výletě do Kostariky. Tato země je skvostná nejen díky úžasným vodáckým terénům v krásné džungli, ale i díky rozmanitosti přírody, která se v podobné míře vidí jen málokde na světě. Nebudeme ale příliš prozrazovat, však se to všechno dočtete.

Protože jsme ale český časopis slušelo by se taky podívat se do naší domoviny. Činíme tak hned po tématu. Pája Zástěrová za asistence Jakuba Heluse dala dohromady reportáž o tom, jak se stavěl nedávno otevřený a dlouho očekávaný kanál v Roudnici nad Labem a jak celá přestavba vlastně dopadla. Zdá se, že ta práce a dlouhé čekání stály za to a kanál se vyvedl. Už jste si na něm byli zajezdit? Z umělého kanálu se přesuneme na moře. Náš stálý autor Choroš tentokrát popsal svojí cestu na Sardinii, která dopadla tak, že si v jeden den dopádloval i na Korsiku do Bonifacia, protože má tohle město rád. Proč ne.

Z moře se podíváme zpět na divokou vodu a to možná na tu nejdivočejší, jakou si umíte představit. Tomo Andrassy se na jaře zúčastnil expedice do Kazachstánu a ta se vskutku vydařila. Kajakáři sjeli několik vynikajících řek a nezastavily je ani závěje čerstvého sněhu nebo daleké pochody k řekám s loděmi na zádech. Snad text ve slovenštině zhltnete stejně jako my, když jsme ho od Toma obdrželi.

Otáčím na další stranu a vidím, že jsem v polovině časopisu a tedy u tradičních průvodců. V tomto čísle nás provedou Jana Mrskočová řekou Boite, Vojta Jančar Úslavou, Pája Zástěrová obnoveným kanálem v Brandýse nad Labem a Michael Pešťák Mží. Na průvodce navazuje zajímavý text popisující osudy první české packraftové výpravy, kterou podnikl Jan Čurda se svými kamarády. Jak se packrafty osvědčily? To se dočtěte sami.

Na dalších stránkách nás vezme Jiří Hodic na klidné řeky Slovenska, konkrétně na toky v Tatrách a potom se vydáme ještě více na východ. Marek Šimíček si letos splnil sen a vydal se na letní výpravu na Bajkal, který téměř obeplul a ještě stihnul sjet několik řek okolo. O takovém dobrodružství sní snad každý vodák. Nebo se pletu? O stránku dál nám Kuba Suchý poradí jak vozit v kajaku skládací pádlo, abyste mu co nejméně ublížili a neztratili ho při případných rozplavbách a dále popisuje Pája Zástěrová letošní MS ve slalomu. Bohužel naši nezazářili jako obvykle, ale z reportáže je jasně vidět, že si MS a vše okolo něj i tak patřičně užili. Snad se za rok povede lépe.

Abychom jen nebrouzdali po řekách, podíváme se také do novinek ze světa vybavení. HYDRO navštívilo Paddle Expo v Norimberku a na čtyřech stranách pro vás Snížák shrnuje to nejzajímavější, co se na příští sezonu chystá. A opět toho není málo. Máte se na co těšit. Po reportáži z výstavy nás čeká trošku smutnější čtení, a sice o chystaných přehradách na řekách Tyrolska. Text jsme převzali a přeložili z německého KANU magazinu, který zprávu uveřejnil na začátku léta. Tyrolské řeky jsou mezi českými vodáky oblíbené a plány, které se na nich pomalu chystají, by znamenaly totální destrukci celé oblasti. Zatím ale není pozdě a tak se i dočtete jak tyrolským řekám pomoci.

Následuje tradiční HYDROreview, ve kterém jsme pro vás tentokrát ozkoušeli 6 výrobků. Martin Taichman proklep packarft Alpacka CuriYak, Maruška Durajová dámskou bundu HiKO Nimbus, Snížák seakajakářské pádlo Nekton od TNP a termotriko HiKO Shade, Jakub Havel vodotěsnou čelovku Fenix HL50 a Martin Skuhravý odolný telefon CAT B100. Po HYDROreview se opět přiučíme něčemu novému v seriálu o záchraně, který píše Matěj Sottner, tentokrát se věnuje karabinám, kladkám, blokantům a dalšímu „železu“, které je záhodno vozit s sebou na vodu. Po lekci záchrany se vydáme do Dánska na moře. Radek zima se svým parťákem navštívili a prozkoumali oblast okolo ostrova Aerø.

Nu a pomalu se blížíme k závěru. Ale nesmutněte, ještě se něco najde. Věrka Kučerová tradičně připravila pozvánky na akce, takže uvidíte, že i přes zimu je kde pádlovat a také sepsala několik zpráv z akcí, které proběhly během léta a podzimu. Těšit se můžete na Závod „prestižáků“, Vavřinecký potok nebo Devils Extreme Race 2014. A když už jsme u toho Lipna, tak se z něj v dalším článku vypravíme do Mělníka. Ne však na rychlostních lodích jak bývá zvykem, ale na paddleboardu. Pokud nevěříte, nalistujte v HYDRU článek Pavla Dvořáka, který se rozhodl sjet Vltavu vestoje z Vyššího Brodu až do Labe. Myslíte, že se mu to povedlo? Neprozradím. Přečtěte si to.

HYDROpředplatné
Zaujalo vás toto vydání HYDROmagazínu? Chcete mít každé číslo k přečtení v pohodlí domova? Pak není nic jednoduššího než si HYDROmagazín předplatit.

HYDROpředplatné stojí pouhých 330 Kč za rok a za tuto cenu získáte: 4 vydání magazínu HYDRO, možnost zúčastnit se právě probíhající akce HYDROvánoce 2014 a mnoho dalšího…

Podrobné informace o předplatném naleznete ZDE.

Po výpravě na paddleboardech už nás čeká jen obvyklý inzertní servis a po něm zlatý hřeb celého časopisu (jak se říká to nejlepší na závěr), vánoční nadílka s HYDREM a Norskou módou, na kterou jste si už jistě zvykli a neumíte si bez ní vánoce představit. Vše potřebné se brzy dočtete na HYDROwebu a nebo na poslední stránce HYDRA 4/14.

A to je pro letošní rok vše, přátelé. Ať se vám poslední HYDRO líbí, ať se vám přes zimu daří udržovat ve vodácké kondici a v únoru s prvním HYDREM se budu zase těšit.

Ahoj!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: