Jak hronovští Lotři během léta objevovali řeku Moravu

Jak hronovští Lotři během léta objevovali řeku Moravu

Ke každému létu neodmyslitelně patří sjezd vody. Vodáctví má u Lotrů dlouhou tradici, proto jsme se s našimi staršími kluky na takové vodácké dobrodružství vydali.

Bravurně sjíždíme peřejnaté horní úseky řeky Moravy a před sebou máme přes 60 km na vodě, které musíme zvládnout nejdéle za čtyři dny. Později se ale ukázuje, že to naše krátké putování nebude taková legrace.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Čelíme nástrahám počasí, přenášíme 17 jezů a všechny své věci, včetně stanů, jídla a spacáků, si vezeme na lodi. Stačilo by jediné „cvaknutí“ a z nadšeného dobrodruha se náhle stává dobrodruh promočený. Každý den v jiném kempu, každý den stavění a bourání celého tábořiště. Jídlo si připravujeme ve dvojicích na plynovém vařiči. Na každém jezu na řece je třeba těžkou loď nejprve vyložit, pak přenést a opět naložit. Ubývají síly a řeka nám chystá mnoho překážek na přenášení a obeplutí.

A pak, když už si říkáme, že jsme na konci, nastupuje jeden malý drobný nepřítel. Komár. Tisícovky komárů. V úseku, kde již řeka moc neteče a kroutí se v zapadlých údolích malebné Moravy, sháníme na poslední chvíli obchod a vykupujeme poslední repelenty. Po čtyřech dnech plavby jsme v cíli naší cesty – Olomouci. Jsme unavení, plní štípanců, spálení od slunce, ale rádi, že jsme spolu. Za tu krátkou dobu jsme se hodně poznali a každý se o sobě a ostatních dozvěděl spoustu věcí.

O peřejnaté úseky nebyla nouze především v horní části Moravy, my jeli z Postřelmova
O peřejnaté úseky nebyla nouze především v horní části Moravy, my jeli z Postřelmova

Lotři po týdnu dovedou postavit stan za tři minuty, složí si plynový vařič a uvaří si večeři. Dokážou se postarat o svoje věci, každý den vybalují a zabalují tábořiště, večery tráví u ohně a povídání a když se přenáší jez, vzájemně si pomáhají. Tady se tvoří životní hodnoty a postoje.

Už se zkrátka nemůžeme dočkat, kam si naplánujeme další vodácké putování na příští léto. Ostatně třeba právě vaše dítě bude také u toho. V září totiž přijímáme nové členy. Tak přijďte!

Kontakt: Karel Neuschl – in**@lo*.cz, 775 031 950

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: