Jak to bylo na Novém Zélandu

Jak to bylo na Novém Zélandu

V sobotu 19.7. dorazila do Česka smutná zpráva. Na Novém Zélandu se utopil český devětadvacetiletý kajakář Ladislav Švarc. Média tradičně stručně informovala a všichni, kdo chtěli něco vědět, byli odkázání pouze na kusé zprávy mediálních agentur. Kamarádi, kteří s Láďou v jeho posledních chvílích byli, napsali vysvětlující dopis rodině a kamarádům Ládi, aby celou situaci vysvětlili. Tento dopis nám rodina poskytla pro zveřejnění na HYDROwebu, aby sloužil jako vysvetleni dalším vodákům a aby nevznikaly fámy a dohady, jak se neštěstí stalo.

Drazí Láďovi rodiče a rodino,

My tři, Laurence, Greg a Nick, jsme byli v sobotu na řece s Láďou, když se to stalo. Byl to hrozný zážitek a my stále nemůžeme uvěřit tomu, co se stalo. Neumíme si představit čím vy jako rodiče a celá rodina musíte procházet obzvlášť, když jste na druhém konci světa. Píšeme, abychom vyjádřili naše kamarádství k Láďovi, náš zármutek nad jeho smrtí a vysvětlili, co se stalo na řece, pokud si to přejete vědět.

Láďa byl dobrý kamarád, byl oblíbený v celé kajakářské komunitě a mělo ho rádo mnoho lidí okolo Aucklandu, i na celém Novém Zélandu. Obdivovali jsme na něm, že říkal věci na rovinu, byl pracovitý, užíval si života a se všemi dobře vycházel. Je to obrovská ztráta, se kterou se musíme vyrovnat.

Rodiče, rodino i kamarádi v České republice přijměte prosím naši upřímnou soustrast. Níže připojujeme úplný popis, toho co se ten den stalo. Doufáme, že to pomůže nám tady na Zelandu, kteří jsme tam s ním nebyli, a hlavně vám, se kterými nemůžeme snadno komunikovat. Pokusíme se vás seznámit s tím, co se stalo, a doufáme, že tím dokážeme zodpovědět i všechny vaše otázky.

V sobotu ráno jsme jeli na sever rovnou k dolnímu vodopádu na řece Wairoa. Je to pěkný, čistý, patnácti metrový skok asi dvacet minut od Whangarei. Láďa, Greg a Laurence ho sjeli bezchybně dolů. Byli jsme natěšení vyrazit na další vodopád, který je kousek proti proudu. Nick přijel později a připojil se k nám až na cestě k hornímu vodopádu. Přijeli jsme na místo a všichni si vzali věci. Auta jsme nechali stát na kraji silnice a šli asi sto padesát metrů přes koňskou ohradu k řece.

Řeka měla zvýšený průtok, zhruba sto kubických metrů za sekundu. Vodopád je rozdělen velkým útesem na dvě části a pod oběma částmi je bazén. Při tomto průtoku je bazén plný karfiolů a nepředvídatelných proudů. Vyhodnotili jsme riziko, jako nejnebezpečnější se jevilo podemleté místo vpravo. Toto místo bylo velmi obtížné odjistit. A toto je také místo, které se Láďovi stalo osudným a je červeně vyznačené na fotografii.

Nick a Greg jeli pravou část vodopádu, po nich jel Láďa, kterému se nepovedl boof. Loď s Láďou se potopila pod vodu, místo aby zůstala na hladině. Loď s ním se vynořila dnem vzhůru a byla natlačena doprava pod skálu do neodtékajícího podemletí. Nemohl vyeskymovat, protože nad ním byla skála, proto vylezl z lodi. Nick se k němu snažil dopádlovat a dostat Láďu zpod skály, ale převrátil se a proud ho odnesl dolů. Láďa nemohl vyplavat, kvůli cirkulující vodě v sifonu. Chytil se rukama skály a pokoušel se dostat ven, ale proud byl moc silný. Laurence ze šesti metrů nad ním spustil házečku. Láďa se jí chytil, ale už ji nemohl udržet. Na konci házečky byla karabina, ale bohužel si ji nezvládl připnout. Byl už moc slabý a unavený z neustálého stahování pod vodu vodními turbulencemi, skály nad hlavou, klád a jiných věcí, které tam plavaly okolo něj.

Greg se nemohl dostat dost blízko, aby provedl záchranu z úrovně řeky kvůli strmé skalní stěně a vzdálenosti. Greg viděl Láďu a byl klíčový pro komunikaci s Laurencem (ve kterém místě má spustit lano), protože Laurence ho nemohl z jeho místa vidět. Mezitím se vrátil Nick a s pomocí horolezeckého vybavení, které měl v autě, slanil dolu k Láďovi, který byl stále pod skalou. Lano měl ukotvené k autu. Když se k němu dostal, Láďa už byl v bezvědomí. Láďu i Nicka jsme vytáhli pomocí auta nahoru. Kvůli převisu na skále bylo obtížné je rychle oba vytáhnout. Zatímco jsme kluky vytahovali nahoru, Laurence běžel najít nějaký mobil a zavolal sanitku. Jakmile jsme vytáhli Láďu nahoru na rovnou zem, Nick okamžitě poskytl první pomoc a zahájil oživování. Greg a Nick pokračovali v oživování přibližně dvacet pět minut, dokud nepřijela sanitka, potom oživování převzal doktor. Oživovali Láďu nějakou dobu za použití defibrilátoru a léků používaných pro resuscitaci. Ale Láďa už byl v bezvědomí moc dlouho a defibrilátor nedokázal obnovit srdeční činnost. Na nosítkách ho přenesli do sanitky. Po nějaké době nám doktor oznámil, to co jsme již tušili.

O hodinu později byla Láďova loď i pádlo ještě stále pod skálou, kluci je potom také vyprostili.

Pochopte prosím, že jsme se snažili udělat všechno pro Láďovu záchranu. Udělali jsme vše, co jsme mohli a jsme velmi zklamaní a smutní, že to bylo málo.

Upper Falls, WairuaLáďa na voděLáďa by všestranný sportovec Láďovo video z roku 2012

Autor: Panda

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: