Jaké to bylo – Sázavský Samba Maraton 20.9.2014

Jaké to bylo – Sázavský Samba Maraton 20.9.2014

V sobotu 20.9. se na Sázavě konal 4. ročník Sázavského Samba Maratonu – závod na 42 km v plastových kanoích. Na start se postavilo 80 posádek. Nejvíce v kategorii MIX, o něco méně mužů a pouze 2 čistě ženské posádky.

Trasa Sázavského Samba Maratonu měří 42 km. Prvních 21 km do Zbořeného Kostelce řeka příliš neteče – jak říkají vodáci, je to „volej“. Poté závodníky čeká krátký meziběh na zříceninu Zbořený Kostelec a také občerstvení. Druhá polovina závodu už teče více a závodníky zde potěší i několik peřejí.

Na startu v Choceradech

V sobotu ráno na startu v Choceradech závodníky přivítalo sluníčko. Sešlo se nebývalé množství silných posádek, vypadalo to, že vítězové několika minulých ročníků Standa Hamák a Otakar Venta to letos nebudou mít tak lehké.

Ulovit housku a rychle pryč

Na občerstvovačku ve Zbořeném Kostelci dojeli první Martin Kadlec a Jan Šámal – druzí z minulého ročníku. Venta s Hamákem byli za nimi v závěsu. Po výběhu na zříceninu zkušeně pohrdli našimi obloženými houstičkami a rovnou naskočili do lodí. Martin s Honzou lákavému občerstvení neodolali a krátká svačinka způsobila, že ztratili s první lodí kontakt. Překvapení se tak nekonalo, Otakar Venta a Standa Hamák tak vyhráli Sázavský Samba Maraton už počtvrté v čase 4 hodiny 22 minut. Rozdíl mezi první a druhou posádkou byl pouze 4 minuty (vloni to byl dvojnásobek). Úctyhodný byl výkon první posádky v mixech – do cíle dojeli pouhých 10 minut za vítězi a 3. mužskou posádku nechaly 14 minut za sebou.

Rychle na hrad

Největší obdiv sklízela posádka Jiří Činčera a Jaroslav Sýkora: ač oba sedmdesátníci, nechali za sebou většinou mladších borců a dopluli mezi muži na 4. místě. Kdyby po cestě nebyl náročný výstup na Zbořený Kostelec, asi by stáli na stupních vítězů. Je vidět, že na vodě rozhoduje především zkušenost a technika.

Pěkná voda na jezu v Kamenném přívozu

Zvládli jsme to

Limit pro dojetí do cíle je stanoven na 7 hodin, letos ale déšť rozhodl jinak – všechny, kdo nedojeli do 6,5 hodiny zkropil pořádnou dávkou vody. Naštěstí byl déšť sice vydatný, ale krátký, takže vyhlášení výsledků proběhlo za sucha. První tři posádky v každé kategorii obdržely ceny od sponzorů závodu: firem Isostar, Profiplast, Vodák Sport, Hiko, Agama, Water Element, Hydromagazín a Madegroup. Na závěr byl vylosován výherce kanoe Samba od firmy Železný – losuje se ze všech závodníků, kteří včas dojeli do cíle.

V cíli si upečeme buřty

Vyhlášení mixů

Příští ročník Sázavského Samba Maratonu se bude konat 19. září 2015. Doufáme, že vás všechny uvidíme na startu!

Nejlepší mužské posádky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: