Jarní Brtnička 2010

Jarní Brtnička 2010

Zdravím všechny vodáky a předkládám nabídku pro zpestření vodáckého jídelníčku od nás z Vysočiny. Jedná se o říčku, která je sice sjízdná jen ve velmi omezeně, buď po rychlém jarním tání a nebo po velmi vydatných deštích, takže většinou jen po několik dní, ale stojí za to. Povodí má krátké, tak i zásoba vody je velmi omezená. Proto je třeba na příležitost čekat připraven a jednat neodkladně. Tato šance nastala i letos.

Vzhledem k delší zimě s dostatkem sněhu na Vysočině a celkem razantnímu oteplení se voda na Brtničce vyhoupla velmi rychle. Na to již čekáme. Brtnice, jak se oficiálně nazývá, pramení u Předína, což je obec nedaleko Želetavy. Kilometráže uvádí sjízdnost od Kněžic, ale to je z hlediska vodáckého naprosto nudné, a když to nejsou vrbičky nebo regulace, tak jste na rybníku. Reálné a hlavně opodstatněné to je až pod Brtnicí, což je asi 12 km od Jihlavy. Nejvhodnější přístup k vodě pro nástup a možnost parkování je v Brtnici za mostem vlevo při výjezdu na Bransouze. To dává po vodě celkem asi 11 km k soutoku s Jihlavou.

Od silnice na Střížov již Brtnička nemění charakter, je uklidněná a kroutí se otevřeným údolím podél zříceniny hradu Rokštejn až pod Přímělkov k řece Jihlavě. Cestou nás čeká ještě jeden jez, sjízdný podle stavu vody vpravo vedle náhonu a několik lávek místních chatařů.

Celý nejlepší úsek tvoří opuštěné údolí, bez civilizace, výjimku tvoří jen Doubkov, ale ten taky není trvale obydlen. Sjetí není nijak náročné, ale vyžaduje již určité zkušenosti s řízením lodi a jak jsme se přesvědčili je i zde možné eskymovat.

Obtížnost se mění s množstvím vody, ale nepřekonává WW II, přesto má obrovské kouzlo, které je nejlepší vychutnat z lodě. Při vysokém stavu mohou potíže dělat padlé stromy, které s v zalesněném údolí občas objevují nebo nízké lávky. Podél vody vede pouze turistická cesta a proto doporučuji bezproblémové splutí, což taky činíme.

Není zde vodočet a tak je třeba se řídit odhadem. Celé je to asi na 2 hodiny.

Účinkovali vodáci z Ježek teamu: Mára, Tom, Vilda a Míra

Za JEŽEK TEAM Jihlava sepsal

Míra Krechler

foto: Tom Gryc

Zkušenosti čtenářů

Václav

kucí, užili, říčka vypadá moc hezky. Dejte vědět, až to zase poteče, rád přisvištím 🙂

Jirka

Lesní úsek na Brtničce je opravdu moc pěkný, dovolím si poopravit tvrzení v textu. Vodočet na Brtnici je a dokonce online na netu, na adrese chmi.cz/povodňové zpravodajství. Jeli jsme ji 22.3. odpoledne. Asi za 6-ti kubíků.
Vodáci Třebíč Poušov

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: