Kajakář Dostál vybojoval na Světovém poháru v Szegedu stříbro, kanoista Fuksa bronz

Kajakář Dostál vybojoval na Světovém poháru v Szegedu stříbro, kanoista Fuksa bronz

Z prvního a zároveň jediného předolympijského testu formy ve velké mezinárodní konkurenci si kajakář Josef Dostál i kanoista Martin Fuksa odnesli medaili i povzbuzení.

Jsem na jaře schopný konkurovat špičce, vrchol sezony by měl být dobrý. Forma je a na olympiádu snad bude ještě lepší,“ řekl stříbrný medailista Josef Dostál. Kanoista Martin Fuksa vybojoval v závodě Světového poháru v Szegedu bronz. „Chtěl jsem překonat sám sebe a odjet dobrý závod. To se mi povedlo na sto procent a je super, že je tam medaile. Myslím, že mě nakopne a uklidní pro zbytek přípravy.

Dostál projel cílem na kilometrové trati 56 setin sekundy za Němcem Jacobem Schopfem, třetí skončil Portugalec Fernando Pimenta. „Závod to byl dobrý, ale jedna malá chybička tam byla. Měl jsem v posledních 250 metrech zvednout tempo dřív, abych porazil i Němce,“ řekl Dostál.

Jakmile projel cílem, začal přemýšlet o tom, co ještě zlepšit před olympijskými hrami v Tokiu. „Navrhnu trenérovi, aby parťák Vilda Kukačka, který se soustředí hlavně na pětistovku, závodil naplno a já vedle něj pojedu kilák, abych se naučil závody přepalovat a vydržet ve vytuhnutí. Docela se na to těším. Bude to bolet, ale myslím, že to je správná cesta do Tokia,“ řekl Dostál, jehož čeká ještě boj o finále na deblkajaku s Radkem Šloufem.

Sedmý byl ve finále kajakářů Jakub Špicar. „Dostal jsem sám sebe pod tlak tím, že mám dobrou dráhu a dobré podmínky a nechtěl jsem to pokazit. Se závodem jsem ale spokojený. Start se mi povedl, byla to povedená jízda.

Josef Dostál
Josef Dostál

Fuksa přesvědčil hlavu

Závod kanoistů vyhrál s náskokem dvou sekund Conrad-Robin Scheibner z Německa, který vypálil hned od startu. Martin Fuksa se dotahoval na druhého Brazilce Isaquiase Queiroze Dos Santose.

Němec měl už v semifinále rychlý start. Vítr tentokrát foukal trochu zleva, on byl schovaný v první dráze, takže měl hodně velkou šanci předvést dobrý závod. Využil to a po právu zvítězil,“ řekl Fuksa. „Když jsem viděl, že zbývá dvě stě metrů do cíle a mně zbývají síly, zkusil jsem zafinišovat. Být trať ještě o trochu delší, myslím, že bych dal i Brazilce, ale to si nechám na příště.

S mezinárodní konkurencí se poměřil po 20 měsících a před finále byl napjatý. „Takže jsem rád, že jsem se kousnul a že si zase po takové době můžu pověsit medaili na krk. Těší mě, že jsem přesvědčil svoji hlavu, že dokážu jet závod i proti větru, i když fouká trochu zleva. Němec nám uletěl, ale budu si říkat, že to bylo výhodnou dráhou. Jsme na stejné úrovni s ostatními kluky, můžu s nimi závodit. Ve finále mám šanci vyhrávat, šanci na medaili. Jsme vyrovnaní,“ řekl Fuksa, jenž v Szegedu usiluje o další finále na deblkanoi s bratrem Petrem.

Šestý dojel mezi singlkanoisty na kilometru Filip Dvořák. „Šel jsem do závodu s plánem snažit se držet kontakt s Němcem a Martinem Fuksou, ale Němec to rozjel tak rychle, že kontakt tam byl zhruba prvních padesát metrů. S většinou závodu jsem spokojený, v konci jsem se nechal maličko srazit nějakým poryvem větru a už jsem nebyl schopný vjet do ostřejšího finiše tak, jak bylo potřeba.

Martin Fuksa
Martin Fuksa

Mladí závodníci se porovnali se světovou konkurencí

Své první velké mezinárodní finále na olympijské trati jely na deblkajaku na pětistovce Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová. Dojely deváté. „Start se nám znovu povedl, ale v poslední stovce došly síly,“ popsala Štěpánka Sobíšková. Barbora Galádová dodala: „Jsme moc spokojené, že jsme byly ve velkém finále v takové konkurenci. Ještě je co vylepšovat, ale myslím si, že jsme se dobře držely se soupeřkami.

Kanoistka Jana Ježová dojela na neolympijské pětistovce osmá. „V pátek foukal krásný povítr, tentokrát byl ze strany. A ještě k tomu jsem měla vlnu od Polky, která byla vedle mě, takže bylo trochu technicky náročnější loď uřídit. Ale celkově můžu být docela spokojená. Tuhle trať jsem trénovala jen na deblu. Věřím, že moje šance budou na mistrovství Evropy v červnu mnohem vyšší, než jsem si původně myslela.

Finalisty doplnili v sobotu ráno ještě kajakáři Tomáš Sobíšek a Jakub Brabec, kteří se na deblkajaku na pětistovce dostali mezi devítku nejlepších lodí z třetího místa v semifinále. Ve finále byli mladí závodníci s mnoha juniorskými úspěchy osmí. „Jsme spokojení, nedojeli jsme poslední. Start byl o dost lepší než v semifinále, akorát jsme pak možná trochu zaspali v trati. Ale finiš se nám povedl na sto procent,“ řekl Jakub Brabec. Tomáš Sobíšek dodával: „Do budoucna je pro nás hodně dobré, že se už teď můžeme porovnávat s nejlepšími závodníky ze světa.

Jiří Minařík a Jiří Zalubil na deblkanoi na pětistovce dojeli čtvrtí ve finále B. Kajakář Jakub Zavřel byl ve finále C třetí.

Deblové posádky potvrdily olympijskou nominaci, Dostál se Šloufem mají stříbro

Oba si ze Světového poháru v Szegedu odvezli medaili ze singlové disciplíny. A oba také se svými parťáky na deblu potvrdili nominaci pro olympijské hry v Tokiu.

Kajakář Josef Dostál přidal k individuálnímu stříbru z olympijského kilometru také druhé místo na deblu na téže trati s Radkem Šloufem. Od vítězné německé posádky je dělilo pouhých devět setin sekundy. Kanoista Martin Fuksa po sobotním bronzu dojel s mladším bratrem Petrem v jediném předolympijském testu čtvrtý, což je jejich nejlepší společný výsledek.

Pepa Dostál i Martin Fuksa potvrdili svou vysokou individuální výkonnost, která je řadí do světové špičky. Obě deblové posádky zároveň prokázaly, že mají oprávněnou ambici na olympijskou medaili. Věřím, že to všem čtyřem závodníkům dodá ještě extra motivaci a zároveň klid do další přípravy,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Zároveň nás potěšilo, kolik finálových umístění na Světovém poháru v Szegedu máme. Prosadili se i závodníci, kteří donedávna sbírali medaile v juniorské kategorii. Pro ně je skvělé, že se mohou otrkat v nabité mezinárodní konkurenci mezi dospělými.

Josef Dostál s Radkem Šloufem
Josef Dostál s Radkem Šloufem

Plzeňský expres hodil uhlí pod kotel

Věděli, že cílem projeli jen malý kousek za vítěznými Němci Maxem Hoffem a Jacobem Schopfem. Přesto se Josef Dostál a Radek Šlouf radovali, jako kdyby vyhráli. „Plzeňský expres!“ křičel Josef Dostál na počest svého parťáka přezdívkou z jeho domovského klubu. „Radek hodil hodně uhlí pod kotel a byla tam pára do finiše,“ chválil pak Dostál. Šlouf byl nadšený: „Musím říct, že přesně takhle jsem to chtěl – udělat si na Světovém poháru dobrý pocit, že na to máme. Odpíchnout se do další přípravy s pozitivními myšlenkami, že jsme na tom dobře a že to může být ještě lepší.

Po povedeném startu se trochu stáhli poté, co ostře vpřed vyrazily dvě německé posádky a Slováci. „Věděl jsem, že to nemůžou vydržet, takže jsme trochu odpočívali a nehnali se dopředu. Pak jsem viděl, že nám zbudou síly do finiše, které jsme pak zúročili tím, že jsme s Radkem skoro vyhráli,“ dodal Dostál. „Víkend to byl úspěšný, dobrý. Škoda malé chybičky na singlu, tam to mohlo být lepší. Na deblu je devět setin opravdu hodně malá ztráta. Snad jsme si štěstí schovali do Tokia. Nemůžeme předvídat, nebyli tu úplně všichni soupeři, ale odstup je dobrý.

O nadcházejícím víkendu chtějí absolvovat malé závody v Račicích. Pak přijde trocha volna, vysokohorská příprava v Livignu, soustředění v Račicích a Kadani a pak už odjezd na předolympijské soustředění do Kóči.

Devátá dojela ve finále olympijské disciplíny posádka Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec.

Martin a Petr Fuksovi
Martin a Petr Fuksovi

Deblkanoe napálila závod a dlouho vedla

Projeli cílem na čtvrtém místě v úplně totožném čase jako polská posádka – za vítěznými Němci Sebastianem Brendelem a Timem Heckerem, za Kubánci a Brazilci. Od medaile dělila Petra Fuksu a Martina Fuksu zhruba vteřina a půl. „Jsem úplně šťastný, čtvrté místo je parádní. Medaile byla blízko. Ale je to krásné. Jsem moc rád, že jsme se světovou špičkou teď už i na deblu. To mě žene dopředu,“ říkal Martin Fuksa.

Jeho mladší bratr Petr po závodě trpěl, pořádně se v něm vydal – však jejich loď byla většinu závodu na čele celého pole. „Brácha mi před startem říkal, ať to hlavně nahulíme, tak jsem ho poslechl doslova. Když jsem viděl, že jedeme první, tak mě to ohromně hnalo, ale ke konci mi docela došlo. Teď ani pomalu nemůžu mluvit,“ řekl Petr Fuksa. Martin dodával: „Bylo super vést celé startovní pole před všemi těmi skvělými debly. Podvědomě jsem se pořád šetřil, protože jsem věděl, že všichni půjdou do závěru. Jak byl silný protivítr, věděl jsem, že to nebude úplně jednoduché. Spíš jsme byli zvyklí předjíždět my ve finiši, s Brazilci jsme dost bojovali, škoda, že jsme to s nimi nevydrželi.

Zvolené taktiky se ale chce držet i dál. „I na singlu mám pomalejší prostředek trati. Je potřeba si zajet pár takových závodů, abychom vyzkoušeli, jaké to je ve velkém laktátu a jak moc to bolí. Každopádně tohle je náš nejlepší výsledek na deblu, jsem fakt spokojený a těším se na další práci.

Teď se oba bratři budou chvíli víc věnovat tréninku na singlu. Martina čeká na začátku června mistrovství Evropy, Petr se chce prosadit na evropském šampionátu do 23 let. Oba šampionáty hostí polská Poznaň.

„Pak zase budeme střídat tréninky, abychom byli připravení. Poslední tři týdny v Japonsku poladíme formu. V Tokiu to napálíme jako dneska, ale pak už to vydržíme,“ dodal Martin Fuksa.

Martin Fuksa
Martin Fuksa

První test posádky čtyřkajaku byl úspěšný

Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka a Jan Vorel vyhrál semifinále. Ve finále dojel pátý, v těsném souboji byl 11 setin od medaile. „Byly to naše první závody v této sestavě, jsme spokojení. Už od rozjížďky jsme cítili, že by to mohlo fungovat. Škoda finále. Předvedli jsme super jízdu, mrzí akorát to, že to bylo kousíček od medaile, což by byl hezký bonus,“ řekl háček posádky Jakub Špicar.

Štěpánka Sobíšková a Barbora Galádová si po pětistovce vybojovaly finále na deblkajaku i na dvoustovce. Skončily v něm osmé. „Je to první svěťák, kde se nám povedlo probojovat do áčka ve dvou docela nabitých disciplínách, takže za mě je to fakt bomba,“ řekla Štěpánka Sobíšková. Barbora Galádová dodala: „Je tu velká konkurence, jsme rády a těšíme se do další sezony. Určitě je co zlepšovat. Čekají nás závody v kategorii do 23 let. Teď potřebujeme zajet nominaci, uvidíme, jaké disciplíny pojedeme, a uděláme vše pro to, abychom zajely co nejlépe.

Kanoista Filip Dvořák byl třetí ve finále B na neolympijské pětistovce. Jiří Minařík s Jiřím Zalubilem dojeli ve finále B deblkanoí na olympijském kilometru pátí. Anežka Paloudová byla šestá ve finále C na olympijské pětistovce, Barbora Betlachová pak osmá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: