Kanoista Fuksa završil úspěšnou sezonu vítězstvím v anketě Kanoista roku 2018

Kanoista Fuksa završil úspěšnou sezonu vítězstvím v anketě Kanoista roku 2018

Čtyři vítězství a celkový triumf ve Světovém poháru, dva nejrychlejší časy historie, dva tituly mistra Evropy a stříbro a bronz z mistrovství světa přisoudily vítězství v anketě Kanoista roku 2018 rychlostnímu kanoistovi Martinu Fuksovi.

Druhé místo v kategorii jednotlivců obsadil kajakář Jiří Prskavec, stříbrný medailista z mistrovství světa ve vodním slalomu a vítěz Světového poháru. Kajakář Josef Dostál, mistr světa a Evropy na neolympijské pětistovce a bronzový medailista ze světového šampionátu na olympijském kilometru, byl třetí.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Martin i Jířa oba získali stříbro z mistrovství světa v olympijských disciplínách, oba vyhráli Světový pohár. Rozhodovaly tedy další výsledky. Hlasování odborníků bylo velmi, velmi těsné,“ řekl Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů. „Letošní sezona byla opět nadmíru úspěšná napříč všemi kanoistickými disciplínami i věkovými kategoriemi. Porovnávat v nich výsledky není jednoduché, ale jsem velmi rád, že máme takové příjemné starosti. Za to patří dík závodníkům, jejich trenérům, realizačním týmům i klubům, které jim vytvářejí zázemí.“

Martin Fuksa přebírá ocenění od Jana Boháče / F: ČSK
Martin Fuksa přebírá ocenění od Jana Boháče / F: ČSK

Fuksa v sezoně porážel i největší rivaly Sebastiana Brendela z Německa a Isaquiase Dos Santose z Brazílie. Na světovém šampionátu však o neporazitelnost přišel a získal bronz na pětistovce a stříbro na kilometru. „První polovina sezony byla super, na mistrovství světa jsem samozřejmě chtěl víc,“ řekl Fuksa. Z Kanoisty roku 2018 si vedle tradičních ocenění odnesl i společnou fotografii s Brendelem a Dos Santosem, kteří ho na závěr Světového poháru v Duisburgu hodili do vody, a to s věnováním od svých velkých soupeřů. Zanedlouho už ho čeká přípravný kemp v japonské prefektuře Kóči, kde se rychlostní kanoisté budou připravovat také těsně před olympijskými hrami v Tokiu.

Neúplná posádka zlatého čtyřkajaku z juniorského MS - Vilém Kukačka, Jakub Brabec a Tomáš Sobíšek. Chybí Ondřej Mašek / F: ČSK
Neúplná posádka zlatého čtyřkajaku z juniorského MS – Vilém Kukačka, Jakub Brabec a Tomáš Sobíšek. Chybí Ondřej Mašek / F: ČSK

V kategorii posádek tentokrát uspěli junioři. Před medailovými hlídkami elitních kajakářů (Jiří Prskavec, Ondřej Tunka, Vít Přindiš, třetí na MS a mistři Evropy) a kanoistek (Tereza Fišerová, Gabriela Satková, Kateřina Havlíčková – druhé na MS) zvítězil čtyřkajak Tomáš Sobíšek, Ondřej Mašek, Vilém Kukačka, Jakub Brabec, který získal titul mistrů světa na juniorském šampionátu v Plovdivu na olympijské pětistovce.

Ocenění v juniorské kategorii si odnesla Gabriela Satková, mistryně světa mezi kanoistkami ve vodním slalomu a medailistka také ve sjezdu. Druhé místo patřilo vodnímu slalomáři Janu Bártovi, který získal juniorský světový titul mezi kajakáři. Třetí místo obsadil deblkajak Vilém Kukačka, Jan Vorel, a to díky stříbrným medailím na olympijském kilometru z juniorského světového i evropského šampionátu.

Kajakář Josef Dostál / F: ČSK
Kajakář Josef Dostál / F: ČSK

Nechybělo ani ocenění osobností neolympijských disciplín. Letos velmi úspěšným sjezdařům vládla dvojnásobná světová šampionka Martina Satková, maratoncům bronzový medailista z mistrovství Evropy a celkový vítěz Světového poháru, kanoista Jakub Březina. Evropský šampion Lukáš Červinka byl zvolen osobností freestylu. Smíšená dvacetičlenná posádka vítězů závodu na 2000 metrů na mistrovství světa národních posádek převzala cenu v kategorii dračích lodí. Osobností vodní turistiky byl oceněn Vojtěch Jančar, nejúspěšnějším oddílem pak Campanula Ostrava.

Kajakář Jiří Prskavec / F: ČSK
Kajakář Jiří Prskavec / F: ČSK

Český svaz kanoistů oceňuje nejlepší sportovce pravidelně. V českých zemích funguje již 105 let a je počítán mezi spoluzakladatele mezinárodní federace ICF, která v současnosti sdružuje 164 národních sportovních federací, jež se účastní světových soutěží v devíti sportovních odvětvích kanoistiky. Mezi nejpopulárnější patří rychlostní kanoistika s účastí až 90 zemí na mistrovství světa, následuje vodní slalom s již 70 účastnickými státy. Nejmladším sportem ICF je paddleboarding, který momentálně zaznamenává rychlý vzestup popularity po celém světě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: