Kanoistické závody v Zábřehu

Kanoistické závody v Zábřehu

Vodní sporty Zábřeh uspořádaly ve dnech 16. 4. – 17. 4. kanoistické závody ve slalomu, které se konaly tradičně u areálu vodních sportů (u Lomu) v Zábřehu, na řece Sázavě. Jak vypadá takový závodní den?

Brzy ráno, když už závodníci vstali a dorazili, si vyzvednou startovní čísla. Poté se činnovníci dozvědí, jak závody budou probíhat. Rozhodne se, který rozhodčí bude dohlížet nad jakou brankou, v jakém pořadí startují jednotlivé kategorie, kdy je pauza a podobné organizační věci.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Předjízdy

Pak už to může vypuknout. Předjízda, to je skupinka kanoistů, z každé kategorie by měl být jeden zástupce za kajak, singl kanoe a debl kanoe. Za každou kategorii by měl jet jeden zástupce z žen i mužů. Předjezdci jsou vybraní kanoisté, kteří ukazují ostatním možnosti projetí trati. Tady si závodníci mohou udělat představu své jízdy, vybrat si způsob průjezdu branek a zhodnotit si místa, kde je dobré zabrat, zapádlovat a kde je naopak lepší si počkat a jen loďku řídit.

Kanoistické závody v Zábřehu

Po předjízdě už nastupují jednotlivé kategorie. Závod jsme odstartovali kategorii C1 muži, tedy singl kanoisté. Singlíři, jak jim říkáme, objevili záludnosti trati a to v podobě protivodné branky, která byla umístěna pod prvním splavem. Zkušenějším, kterým se loďka zvrhla, provedli eskymácký obrat. Ti, co měli menší štěstí, a ještě tuto dovednost neovládali, si odzkoušeli teplotu vody. Naštěstí jsme vodáci a jsme zvyklí.

Kanoistické závody v Zábřehu

Pokračovali jsme s kategoriemi K1 (kajak) ženy, K1 (kajak) muži, C2 (debl kanoe), C1 (kanoe) ženy a na závěr se nám předvedli předžáci. Právě u předžáků je největší očekávání, ale ne z důvodu výkonnostního, ale zda trať zvládnou a jak se s ní poperou. Také nejmladší kategorie sklidila největší povzbuzování ze stran rodičů, trenérů a fanoušků. Pár dětí se s lodičkou zvrhlo, ale vše se nakonec zvládlo. O plavající děti se postarali zkušení záchranáři, kteří stihli pochytat i osamocenou loď s pádlem.

Sobotní den jsme zakončili táborákem

Po první jízdě všech závodníků následovala pauza a šlo se na druhé jízdy. Opět vše stejné, jen závodníci s nadějí na lepší jízdu. Celý den jsme uzavřeli posezením u ohně s opékáním buřtů a mohli jsme se těšit na druhý závodní den.

V neděli jsme odstartovali stejně jako první den. Jen se změnila trať. Záludná branka pod splavem se přesunula a stala se tak lehčí. Zato složitější se stala kombinace branek pod druhým splavem. Závodníci si museli rozmyslet, zda pojedou ,,klasicky“ vyjížděčku, nebo na tzv. esíčko. Méně zkušení dokonce branku úplně objížděli.

Kanoistické závody v Zábřehu

Po zvládnutí obou jízd v sobotu i neděli, nastalo zhodnocení. Byly vyhlášeny veškeré kategorie a to i dle věku. Ocenění si odnesl téměř každý závodník.

Pro mládež je velice důležité už jen to, že se mohou na stupínek vítězů postavit a hrdě potřást rukou zkušeným vodákům, jako je hlavní rozhodčí pro naše zábřežské slalomy – Čestmír Bednárek nebo Ladislav Jílek.

A kdo byl tedy nejlepší?

1. místo v kategorii K1 muži – Jan Bednárek

1. místo v kategorii K1 ženy – Jordánová Pavlína

1. místo v kategorii C1 muži – Kristek Václav

1. místo v kategorii C1 ženy – Kneblová Klára

1. místo v kategorii C2 muži – Tichý Štěpán, Walter Jakub

1. místo v kategorii PŽ – Střílka Richard

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: