Klíšťová encefalitida – riziko, které nesmíme podceňovat (PR)

Klíšťová encefalitida – riziko, které nesmíme podceňovat (PR)

Zánět mozku a mozkových obalů způsobený virem [redir=https://www.ockovacicentrum.cz/cz/klistova-encefalitida newwindow]klíšťové encefalitidy[/redir] je onemocnění, k jehož léčbě nemáme k dispozici kausální terapii a které ohrožuje lidské zdraví i život…

Zánět mozku a mozkových obalů způsobený virem [redir=https://www.ockovacicentrum.cz/cz/klistova-encefalitida newwindow]klíšťové encefalitidy[/redir] je onemocnění, k jehož léčbě nemáme k dispozici kausální terapii a které ohrožuje lidské zdraví i život…

Po prodělání tohoto onemocnění, které vyžaduje několikatýdenní hospitalizaci a invazivní vyšetřovací metody, je cca 25% pacientů postiženo trvalými následky.

K přenosu onemocnění dochází nejčastěji přisátím klíštěte, nakazit se můžeme také konzumací tepelně neopracovaného mléka a mléčných výrobků.

S infikovanými klíšťaty se můžeme setkat na celém území České republiky, v téměř všech nadmořských výškách, v období od února do listopadu.

Česká republika zaujímá v rámci Evropské Unie první místo v počtech tohoto onemocnění. Očkováním se přitom v České republice chrání asi jen 18% obyvatel, což je vzhledem k závažnosti této nemoci na našem území, hluboký podprůměr.

Příčinou je pasivita obyvatel v přístupu k prevenci a falešná představa: „ Mé osoby se to netýká“.

Ani používání kvalitních repelentů nemusí zabránit přenosu viru z klíštěte na člověka.

Nakazit se můžeme i při procházce v městských parcích. Zažitým omylem je fakt, že na klíště můžete narazit pouze v lese. Klíště si sebou domů můžete přinést dokonce i z běžné procházky v parku nebo z procházky se svým pejskem.

Jediným účinným opatřením je aktivní imunizace vakcínou proti klíšťové encefalitidě.

Očkování je možné provádět od jednoho roku věku, horní věková hranice není omezena.

S přibývajícím věkem stoupá závažnost průběhu onemocnění, trvalých následků a možnost úmrtí. Očkování je možno provádět v průběhu celého kalendářního roku.

Očkovací schéma se skládá ze tří základních dávek. Po první dávce je za 14 dnů až 3 měsíce aplikována dávka druhá, která již zaručuje vytvoření spolehlivé ochrany. Třetí dávka se aplikuje za 5 až 12 měsíců. Poté se pokračuje v přeočkováních vždy jednou dávkou, v intervalech 3 až 5 let.

Očkováním zabráníme vzniku onemocnění a rozvoji trvalý následků například v podobě únavového syndromu, poruch paměti a koncentrace, bolestí hlavy, obrn končetin, invalidity, ztráty možnosti vést aktivní život, ztráty zaměstnání a v nejhorším případě úmrtí.

Akce a příspěvky zdravotních pojišťoven „akce 1 dávka zdarma“

Od dubna letošního roku připravila VZP pro své pojištěnce s názvem [redir=https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-proti-klistove-encefalitide—akce-1-davka-zdarma newwindow]„1 DÁVKA ZDARMA“[/redir]. Více o akci se dočtete [redir=https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovani-proti-klistove-encefalitide—akce-1-davka-zdarma newwindow]zde[/redir].

Nejbližší centrum v místě Vašeho bydliště najdete na [redir=http://www.ockovacicentrum.cz/cz newwindow]www.ockovacicentrum.cz[/redir].

[i]PR: Článek je placenou inzercí firmy [redir=http://www.ockovacicentrum.cz newwindow]Avenier[/redir] a jeho obsah nevyjadřuje názor HYDROredakce. Text neprošel redakční ani jazykovou úpravou.[/i]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: