Kompaktní čelovka Fenix HL50

Kompaktní čelovka Fenix HL50

Čerstvou novinkou společnosti Fenixlight je model HL50 s konstrukcí „vše vpředu“, na jednu baterii a s jednoduchým páskem po obvodu hlavy. Jde o kompaktní model, ve kterém se skrývá překvapivý světelný výkon.

Dodává: ARIGA,
www.kronium.cz
Testoval: Jakub Havel

■ Max výkon: 365 lm
■ Max výdrž: 150 hod
■ Dosvit: 77 m
■ Vodotěsnost: IPX-8 (ponor 2 m)
■ Hmotnost: 57 g (bez baterie)
■ Infocena: 1 359 Kč

Tělo čelovky je vyrobeno z černě eloxovaného leteckého duralu a působí robustně. (Měla by vydržet pád z výšky jednoho metru.) Držák k upevnění na popruh je z nerezového plechu. Vlastní svítilna je v držáku uchycena pomocí pružného klipsu, v němž je zároveň otočná kolem své osy.

Rozsah nastavení sklonu čelovky je široký, přitom nastavená poloha v klipsu je spolehlivě aretovaná. Díky této konstrukci je těžiště svítilny velmi blízko hlavy a i při prudších pohybech pořád dobře drží na svém místě. Další funkcí klipsu je možnost svítilnu jednoduše vyjmout a používat jako malou ruční svítilnu.

K napájení standardně slouží lithiová baterie typu CR123A, což je výhodné třeba v chladném počasí. Součástí balení je i prodlužující nástavec, díky kterému jde k napájení použít jednu běžnou tužkovou baterii AA. Jako světelný zdroj slouží LED Cree XM-L2 T6, osazená v malém reflektoru s hladkým povrchem a dvojím ohniskem. Čiré krycí sklíčko reflektoru je minerální a odolné proti poškrábání.

Čelovka disponuje čtyřmi výrazně odstupňovanými režimy výkonu. Ty se mírně liší podle použité baterie. Při maximální intenzitě čelovka dosvítí až do vzdálenosti 77 metrů, což je na takového prcka solidní výkon. V praxi však spíše než maximální dosvit oceníme rozložení a tvar světelného kužele. Ten má HL50 příjemně široký, přibližně odpovídající zornému úhlu lidských očí. Kýženým efektem tak je, že čelovka osvětlí veškerý prostor, který potřebujeme.

Fenix HL50 se ovládá jedním kulatým tlačítkem o průměru 15 mm na svém boku. Je elektronické, s citlivostí po celé pogumované ploše. Díky tomu se nahmátne velmi rychle a spolehlivě a ovládá se dobře třeba i se zmrzlýma rukama.

Díky celokovové konstrukci a opatření závitu víčka baterie (stejně jako prodlužujícího adaptéru pro tužkové baterie) těsnícím o-kroužkem je čelovka plně vodotěsná podle standardu IPX8, tedy při ponoření do hloubky až dvou metrů. Tím se z ní stává horký kandidát pro použití při vodáckých sportech a nemusíte se ji bát vozit ani volně ve vestě na divoké vodě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: