Křižanovice

Křižanovice

Nedávné splutí Chrudimky ze Seče pořádané vodními skauty z Ronova nad Doubravou končilo u mostu v Mezisvětí. Mnozí z účastníků se asi ptali, co je dál po proudu? Asi 600 m od mostu začíná vzdutí vodní nádrže Křižanovice I.

Ochranu před povodněmi a nadlepšení průtoku v období sucha má na Chrudimce za úkol přehrada Seč, a tak přehrada Křižnovice je využita hlavně energeticky ale i vodárensky, a proto další plavba nebyla možná. Navíc po necelých třech kilometrech voleje je přehrada a pod ní sucho.

Mimochodem nedaleko ní se nachází jediné doložené keltské hradiště ve východních Čechách. Rozkládalo se až nad ostroh nad Chrudimkou.

Úsek v údolí Krkanka a Strádovské Peklo, nejzajímavější na řece a dlouhý 6 km, je většinou bez vody. Tu odvádí ocelové potrubí o průměru 2400 mm, přecházející zanedlouho do skalního tunelu, který proráží žulový hřeben vlevo nad řekou. Na jeho začátku odbočuje roura převádějící vodu na úpravnu vody Monaco u Slatiňan.

V posledních 2/3 vede potrubí těsně pod povrchem terénu ve Slavické oboře a připomíná zarostlý železniční násep bez kolejí.

Za dalším mostem už začíná krátké vzdutí vyrovnávací nádrže Křižanovice II.

Pokud vás zajímá historie Keltů, doporučuji navštívit expozici v nasavrckém zámku nebo si projít keltskou stezku.

Každopádně samotná přehrada se svým technickým zařízením je zajímavá sama o sobě.

Na elektrárnu Práčov a vyrovnávací nádrž Křižanovice II se podíváme příště.

Zkušenosti čtenářů

Gory

prosím neberte to jako rejpání, ale opakovaně se na vodáckých stránkách objevuje špatné použití těchto slov. V tomto článku, kde jsou technické informace o přehradě, to bije do očí.. Takže na vysvětlenou:

Přepad (vody) = děj, který se odehrává na přelivu, tedy
přeliv = konstrukce, na které se odehrává přepad (vody), chcete-li přes kterou přepadá voda.

Díky a opakuju, nedělám chytrýho !!!

Honz

Díky za upřesnění. V textu jsme to opravili.

jirka

Díky za upozornění, člověk se furt učí…

Luděk

stejně budu pořád říkat, že už jde voda přes přepad. 🙂

Teda, abych řekl pravdu, tak mi přijde dokonce logičtější říct, že už se voda přelívá přes přepad, než že přepadává přes přeliv.

Muska

Gory dobry upozorneni ale mysllim ze vetsina tomu bude rikat furt prepad jako treba ja:) preliv to zni dost hrozne a navic si ho davaj duchodci na hlavu ne?:-D

gory

jak xcete no, řikejte si tomu třeba přepadávátko a kajaku řikejte kanoe… vyjde to totiž nastejno.. oboje přece plave, ne?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: