Krkolomný hon za rekordním vodopádem

Krkolomný hon za rekordním vodopádem

Toulky krásnou přírodou čas od času přináší jisté překážky, které je třeba pro pokračování v cestě nějakým způsobem překonat. Nejinak tomu je i na řece, kde se může objevit jez či ve větších rozměrech vodopád. Dle hesla „přeskoč, přelez, nepodlez“ nezbývá, než překážku překonat. Přinášíme přehled rekordních splutí světových vodopádů.

Člověk je tvor hravý, to je všeobecně známo. Nicméně v sobě má i jistou dravost, která se projeví zejména v partě, při výzvách a pokud se dokáže dobře hecnout. Největší hec na běžné vodě bývá tradičně u jezu, kde se odehrává nejen spousta srandy a popichování, ale při přecenění vlastních možností nebo naopak podcenění síly vodního živlu i nejedna svízelná situace. Že si s tím ale někteří lidé příliš hlavu nelámou je jisté, lámou pak ovšem sebe, případně rekordy.

Nejvyšší vodopád má odfajfkovaný Američan Tyler Bradt.Vůbec první zápis si připsal v roce 2007 ve svých dvaceti letech, kdy na řece Hay sjel Alexandra Falls s úctyhodnými 33 metry.

Alexandra Falls, zdroj: WikimediaAlexandra Falls, zdroj: Wikimedia

O dva roky později se však o jeho překonání postaral Brazilec Pedro Oliva. Ten si užil sjezd 39 metrů vysokého vodopádu Salto Belo na Rio Sacre. Jenže to extrémnímu kajakáři Bradtovi nebylo po chuti a dle očekávání nejedné sázkové kanceláře si dokázal jen měsíc poté vzít prvenství zpět.

Pedro Oliva na Salto Belo, zdroj: kayaking.comPedro Oliva na Salto Belo, zdroj: kayaking.com

Návrat na mokrý trůn
V dubnu 2009 si ve dvaadvaceti letech polepšil o 18 metrů. Na Palouse Falls ve státě Washington, který je obdařen výškou dech beroucích 57 metrů se na dlouhou dobu zapsal do Guinessovy knihy rekordů. O jak velký úspěch se jedná, stvrzuje také film Dream Result, který se na toto téma natočil. Necelé čtyři vteřiny dlouhý let v hučící mase vody však přinesl i drobné vystřízlivění. Dopadová rychlost přes 60 km/h zatlačila kajakáře na dlouhých 7 vteřin pod vodu. Pro partu přátel sledujících vše opodál nekonečná doba. Když už se Bradt vynořil, měl pádlo zlomené na dvě půlky, ovšem na jeho těle byl jako jediný šrám naražené zápěstí.

Metlako Falls aptří k nejvyšším běžně sjížděným vodopádům, zdroj: Wikimedia

Nyní se Tyler Bradt přeorientoval z vodopádů na sjíždění řek, které splouvá během svého putování okolo světa na plachetnici, coby součást expedice Wizards Eye.

Sport nejen pro silné muže
Obdobný počin si připsalo v menším provedení také něžnější pohlaví. Američanka Christie Glissmeyerová sjela 25 metrové Metlako Falls na řece Kolumbii. Že se nejedná jen o individuální disciplínu, potvrdili také Sam Freihofer s Toddem Wellsem, kteří stejný vodopád zvládli na dvojkajaku.

Zdroj: Wikimedia

Pakliže máte při podobných počinech strach spíše o svůj materiál, než o sebe, vězte, že o rekordní skok u vodopádu se nedávno postaral sedmadvacetiletý Brazilec Laso Schaller, který zdolal 59 metrů vysoký Cascata del Salto ve Švýcarsku. Během tří a půl vteřiny dosáhl rychlosti přes 120 km/h a po dopadu byl ze svého výkonu znatelně otřesen.

https://www.youtube.com/watch?v=j5uXL4w90yU

Zkušenosti čtenářů

JKB

Při vší úctě, to je jak nějakej článek z idnes.cz :-(. A Metlako je na Eagle Creeku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: