Kwisa – nenápadná hravá říčka a pustá romantika

Kwisa – nenápadná hravá říčka a pustá romantika

Zatím méně známá polská řeka, na které si přijde v jarních měsících na své kamarád divoké vody a v létě i romantik. Samozřejmě každý na jiném úseku. Pro vodáky z Jablonce či Liberce je to dokonce blíž než na Vltavu z Lenory.

Jakmile přejedeme hraniční přechod Harrachov – Jakuszyce, velmi rychle sjíždíme do lázeňského města Szklarska Poreba a právě zde po nenápadné silničce musíme uhnout vlevo na Świeradów Zdroj. Přejedeme rozvodí, a pak přijde zleva nenápadná říčka. Za jarního tání a pokud máte štěstí může být sjízdná už odsud. Velmi rychle teče úzkým korytem pěkným spádem stále podél silnice, takže je možné ji jednoduše prohlédnout. Občasné stupně bývají převážně sjízdné, ale objevit předem strom v řece je bezpečnější. Vracáků opravdu není mnoho. Spád Kwisy se pomalu zmírňuje a v dalších lázních Świeradów Zdroj se říčka pomalu stává řekou, objeví se jezy více nebo méně dobře sjízdné a v Mirsku se řeka už definitivně uklidní a jen líně teče ke svému prvnímu přehradnímu jezeru.

Na horním toku najdeme vodu opravdu jen na jaře, když tají sněhy na horských loukách, podobně jako je tomu u Jizery. Na středním toku Kwisa trochu pozbývá na zajímavosti. Pod Mirskem brzy začíná jezero Zlotnickie, na které navazuje další, Leśnianskie. Na řece jsou jezy, z nichž ne všechny jsou bezpečně sjízdné.

Zámek Kliczków stojí za prohlídku alespoň zvenku. Pod mostem u této obce je možné i zatábořit. Chvíli je koryto regulované, ale rychle splyne s okolní přírodou. Odtud teče Kwisa 40 km pustinou bývalého vojenského újezdu, kde jsou vesnice, snad s výjimkou Świetoszówa, dále od řeky. Lesy, občas louky, ale každopádně okolí bez civilizace. V létě jsou pak lesy plné krásných hřibů a křemenáčů. Řeka svižně teče krajinou, jen za nižšího vodního stavu se setkáme s hustými travinami v řečišti, takže občas není kam ponořit pádlo. Několik nízkých rozvalených jízků a tři opravdu velké jezy, které je nezbytné přenést, to jsou všechny překážky na řece. Tábořišť přitom na tomto úseku najdeme téměř libovolné množství. Ovšem musíme si všechno vybavení vézt s sebou v lodi. Přitom silnice, která je převážně na levém břehu řeky, není zas tak daleko.

Celý úsek můžeme ukončit na začátku města Źagań, na řece Bóbru. Pokud nespěcháme, sjedeme si tento úsek ve třech dnech, ale hravě to zvládneme i za víkend. Ve spojení s vedle tekoucím Bóbrem je to dokonce námět na týdenní dovolenou.

Zkušenosti čtenářů

Wikk

Ahoj,
letos jsme si sjeli úsek právě od Klieczkowské nádrže do soutoku s Bóbrem a až do Žaganě a mám za to, že je to opravdu víkendovka. Za první den jsme urazili 20 km jak nic a zbytek jsme dali do dvou dnů, abysme to alespoň trochu užili. Pak jsme se přesunuli do Malé Skály a dali si ještě Jizeru do Dolánků, protože jsme měli opravdu hodně času. Kwisa moc hezky teče a v podstatě pořád je co dělat a na co se koukat. V květnu jsme zase byli na vypouštění Leśanské přehrady, což bylo sice super neb úsek dlouhý asi 5 km vede slalomovou drahou, ale slibovaný pendl pro auta se konal asi po 2 hodinovém čekání a to už zase byla voda vypnutá, takže jsme to všhovšudy sjeli 2x a to jednou v sobotu a jednou v neděli.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: