Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Lužická Nisa a nedaleké řeky v Polsku – cíl pro vodáky, kteří nemusí mít hospodu na každém kilometru
29. 5. 2017
SUNDISK family
Pokud hledáte letní vodácké terény, kde nepotkáte davy lidí (ale ani hospody nebo kempy), pak je dnešní text určen přesně pro Vás. Stačí popojet autem kousek na sever a na výběr budete mít hned z několika řek s výše zmíněnými vlastnostmi.
Lužická Nisa
Obecné informace
Toto není přesná kilometráž, jakou známe z českých turistických průvodců, pouze popis na základě osobních zkušeností. Délku úseků po vodě odhadujeme s přesností plus minus 3 km. Řeka nemá vyloženě záludná nebo nebezpečná místa, snad kromě jezů za vyšší vody.
Jde o hraniční oblast mezi Polskem a Německem, takže tu mohou občas být policejní kontroly, my se s tím ale dosud nesetkali. Na mnoha místech jsou dosud vidět pozůstatky druhé světové války a Sověty násilně posunuté hranice, např. řada trosek neopravených mostů.
U některých jezů na dolním toku záleží na momentálním stavu vody, zda je lepší jet částečně náhonem, nebo hlavním řečištěm po přenesení koruny. Řeku sleduje stezka Odra – Nisa, mnohde asfaltová. Vyplatí se tedy mít inline brusle, koloběžky nebo kola. Lze se tak i vracet pro auta, pokud nemáte dohodnut s půjčovnou Sundisk Family odvoz z cílové destinace.
Kolem Nisy není mnoho kempů, ale v malé skupině lze volně tábořit. Řeka většinou protéká volnou krajinou a pěknou přírodou mimo obce (kvůli častým záplavám nebyly historicky stavěny blízko břehu, pouze popisovaná větší města), takže s výběrem vhodného místa nebývá problém. Kolem stezky Odra – Nisa je také řada penzionů.
Andělská hora – Chotyně, délka 10 km
Tento úsek je rozumně sjízdný jen za střední a větší vody (vodočet v Hrádku nad Nisou musí ukazovat nad 3,5 m3/s) , ale je moc pěkný. Je tu celkem 6 jezů, z toho 2-3 sjízdné po prohlédnutí. Za menší vody se poslední dva jezy částečně objíždějí náhony, ze kterých se lodě přenesou zpět do řečiště.
Chotyně – Kristýna – loděnice (půjčovna lodí Sundisk Family), délka 8 km
Sjízdné i za menší vody (od 2 m3/s na vodočtu v Hrádku). Relativně svižně tekoucí úsek. Vedle Kristýny je jez s velkými kameny, na turistických lodí obtížně sjízdný, navíc jen za střední vody.
SUNDISK FAMILY
Personál Sundisk Family vám nejen zapůjčí lodě a veškeré potřebné vodácké vybavení, ale také vás doveze na vybrané místo startu a dojede pro vás do dohodnutého cíle v určený den a hodinu.
Nejčastěji ježděný úsek, k dispozici je v Sundisk Family i podrobnější mapka. Na úseku najdete celkem 2 jezy a 2 stupně. Na Trojmezí je stupeň s válcem, za vyšší vody pro méně zkušené vodáky může být nebezpečný (od průtoku nad 10 m3/s), jinak sjízdný. Vpravo jde vidět polská elektrárna, břehy jsou ale přírodní. Díky polskému velkolomu, který trochu kalí řeku, má voda jílovité zbarvení.
Mezi Zittau a Hirschfelde je další malý stupeň, který je sjízdný. U industriálního muzea v Hirschfelde potkáte velký průmyslový jez, který je nesjízdný. Přenášet ho lze na polské i německé straně, ale snazší je to na polské. V Marienthalu je další jez sjízdný za vyšší vody. Pokud volíte přenášení, pak jde lépe na polské straně. V st. Marienthal nezapomeňte navštívit krásný klášter.
Ostritz – Görlitz / Zgorzelec, délka 26 km
Krásný úsek, kde řeka nejdříve teče meandry a kde potkáte několik jezů. Ty jsou po prohlídce sjízdné přes korunu a jeden i rybí propustí. Jeden z jezů je postaven z ocelových larsenů (u mostu), ten je třeba dobře prohlédnout a posoudit aktuální sjízdnost. Na polském břehu tohoto úseku bývají mola a šupny usnadňující přenášení jezů, a podél řeky jsou vodácké mapy, které financovala EU. Na německé straně je nedaleko od řeky jezero vhodné ke koupání a vodním sportům Bertzdorfer See.
Rozdělené město Görlitz/Zgorzelec nabízí krásné staré centrum, které se rozprostírá zejména na německé straně. V Görlitz jsou dva jezy přičemž ten druhý se občas za střední vody jezdí. Je ale třeba ho nejdříve prohlédnout a méně zkušení by měli určitě přenést.
Podél tohoto úseku lze volně tábořit (zkušenosti vodáků) a na polské straně je kdyžtak tábořiště u Radomierzice. Podél řeky v tomto úseku potkáte i několik hospod.
Gorlitz – Rothenburg, délka 25 km
Další pěkný úsek, který lemují borové i listnaté lesy. Některé jezy jsou zde sjízdné – většinou jde o šikmé, kamenité hráze bez propustí, po kterých i turistické lodě za příznivého vodního stavu snadno sjedou.
V Rothenburgu na německé straně doporučujeme pěkný kemp, který nabízí i půjčovnu raftů a nechybí v něm hospoda.
Rothenburg – Bad Muskau, délka 36 km
Podobný charakter jako předchozí etapa. V Bad Muskau navštivte pěkně opravený zámek a na obou stranách řeky vás obklopí starý přírodní park.
Bad Muskau – Forst, délka 30 km
Jedná se o rovinatý úsek, ale řeka tu celkem rychle teče kromě „volejů“ nad jezy. Řeku lemují vysoké listnaté stromy, pod kterými můžeme kromě mnoha druhů vodních ptáků spatřit i stopy po činnosti bobrů.
Ve Forstu bývá za malé vody suché koryto v hlavním toku, ale dá se s občasným přenášením opatrně projíždět kanály/náhony skrz město. Ve Forstu stojí za návštěvu proslulá růžová zahrada i některé architektonické památky.
Forst – Gubin/Guben, délka 30 km
Charakter řeky se nemění ani zde a ta teče v pěkné, i když nížinaté, krajině. Gubin/Guben bylo původně jedno město, které ale bylo po válce násilně rozděleno a nyní se obyvatelé opět snaží o spolupráci.
Guben – soutok s Odrou – Ratzdorf, délka 20 km
I zde je řeka nížinného charakteru, ale pořád svižně teče. Okolo vody a ve vodě lze pozorovat stále více ryb, ptáků, bobrů (uvidíte spíš ohlodané stromy než samotné bobry).
Po vplutí do Odry je po asi půl kilometru vhodné vysedání na německém břehu. Je zde možnost táboření, třeba u areálu místních hasičů. A plavbu lze zapít ve skvělé hospodě Kajute.
Pokud by vám Nisa nestačila, tak je možno pokračovat dále po Odře. Na břehu neustále vede cyklostezka, převážně asfaltová. Odru ale nemáme podrobněji zmapovanou.
Kwisa a Bóbr
Obě tyt řeky tečou v Polsku (Kwisa se vlévá do Bóbru) a jsou vzdálené jenom cca 1 až 2 hodiny jízdy z Liberce (dle výběru místa startu). Pro obě řeky je společná krásná příroda, mnohde nedotčené písečné břehy s borovicemi a na obou řekách potkáte minimum vodáků. Podél obou řek jsou bezproblémové možnosti táboření i nákupu. Popis řek a aktuální informace rád poskytne personál Sundisk Family.