Martin Fuksa vybojoval dvě stříbra na MS v Kodani. Čtyřkajak přidal bronz.

Martin Fuksa vybojoval dvě stříbra na MS v Kodani. Čtyřkajak přidal bronz.

Kopl loď do cíle, ale ze sil se vydal tak, že už se v ní neudržel. Kanoista Martin Fuksa však proťal cílovou linii dle pravidel a popáté v kariéře získal na olympijské kilometrové trati na mistrovství světa v Kodani stříbro.

Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf vybojoval bronzovou medaili. Kajakářka Anežka Paloudová byla na neolympijské kilometrové trati čtvrtá. Další posádky přidaly dvě šestá a osmé místo.

„Každá medaile je samozřejmě super, ale když jsem ve finiši šel přes Moldavce, říkal jsem si jediné: Mistr světa, mistr světa. Ale tak neskutečně jsem vytuhnul, že jsem cíl přitahoval očima. Pak jsem tam loď ještě nějak kopnul, ale neměl jsem vůbec sílu se v ní udržet, takže jsem spadnul do vody. Musím smeknout klobouk před Němcem, odjel dobrý závod,“ líčil v cíli zmáčený.

V tu chvíli už bylo jasné, že cílem projel dle pravidel a diskvalifikace nehrozí. „Taky mi to proběhlo hlavou, cíl je tady takový zvláštní. Poslední bójky jsou ještě před ním, ale doufal jsem, že minimálně špička lodi v cíli byla.“

V neděli přidal Fuksa další medaili na pětistovce. Stejně jako na kilometru jej předstihl jen Němec Conrad Scheibner. „Měl jsem za cíl trumfnout bráchu, který získal dvě bronzové medaile na mistrovství světa do 23 let, a to se mi podařilo. Nebudu se rouhat, dvě stříbrné medaile ze světového šampionátu jsou skvělé, jsem za ně rád, protože mě nakopávají do dalšího tréninku. Na druhou stranu, když vím, jak závody probíhaly, malinko mě to mrzí,“ uvedl Fuksa.

Čtyřkajak i s letošním olympijským medailistou znovu na stupních

Bronzovou medaili přidala posádka čtyřkajaku Jakub Špicar, Daniel Havel, Jan Vorel a Radek Šlouf. Bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf dal hned na hrách v Tokiu najevo, že by si chtěl protáhnout sezonu na mistrovství světa se čtyřkajakem, v němž získal bronz na mistrovství světa v Račicích 2017.

Čtyřnásobná radost z bronzu

„Jsem moc spokojený, že jsme udělali medaili. Když jsem do toho šel, měl jsem sen vrátit čtyřkajak tak, kam patří, tedy na pódium. Moc děkuju klukům, že to vyšlo, ten měsíc přípravy pro mě byl hezký. Jsem rád, že jsem se nerozhodl pro volno,“ říkal Šlouf.

Paloudová proměnila první singlový start ve čtvrté místo

Čtvrté místo na neolympijském kilometru přidala kajakářka Anežka Paloudová. „Finále se pro mě ze začátku nevyvíjelo až tak dobře, v polovině trati jsem byla na konci startovního pole. Pošetřila jsem nějaké síly do finiše. Když jsem se dostala do posledních čtyři sta metrů, řekla jsem si: Je to tvůj nejdůležitější závod dnešního dne, zkus do toho dát všechno a uvidíme, jak to půjde.“

Čtvrté místo ji potěšilo. „Říká se, že je nejhorší, ale já jsem z toho výsledku nadšená. Je to moje první singlové mistrovství světa a jestli se mi na něm ještě někdy poštěstí startovat, tak tohle je skvělý odrazový můstek. Potvrdila jsem si, že mám na to závodit s top závodnicemi ve světě. Jsem moc ráda, že to takhle vyšlo,“ řekla Paloudová

Kajakářka Anežka Paloudová

S bronzem mužského čtyřkajaku veze český tým tři medaile a řadu dalších výborných finálových výsledků. V neděli přidali osmá místa deblkanoisté Jiří Minařík s Jiřím Zalubilem a čtyřkajak Kateřina Zárubová, Eliška Betlachová, Barbora Betlachová a Adéla Házová. Devátá byla na pětistovce kajakářka Anežka Paloudová, stejné umístění si připsal kajakář Jakub Zavřel. V závodech na 5000 metrů přidal kanoista Filip Dvořák čtvrté místo, kanoistka Jana Zetek byla osmá.

Martin Fuksa s medailemi

„Mistrovství světa bylo dost specifické v tom, že se konalo krátce po olympijských hrách. Z hlediska počtu i účasti top závodníků bylo o něco ochuzenější. Nejvíce mě potěšilo, že se ve finále prosadila spousta mladých závodníků a ukázala, že se přiblížila světové špičce. To je hlavně pro ně samotné a jejich trenéry velké povzbuzení do budoucna. Je vidět, že máme šanci za dva roky na kvalifikace na olympijské hry do Paříže,“ uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

„A co se top závodníků týká, Martin Fuksa ukázal, že je stálicí v nejužší světové špičce. Musíme být spokojení s tím, co předvedl. A určitě všechny hodně potěšila medaile čtyřkajaku, kde je na čem stavět právě i vzhledem ke kvalifikaci do Paříže.“

Foto: kanoe.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: