MČR v SUP/paddleboardingu na divoké vodě – České Vrbné 2020

První zářijový víkend patřil v Českých Budějovicích vodákům vyznávajícím jízdu ve stoje na paddleboardech, na divoké vodě. MČR se pořádá již od roku 2012 a šlo tak o 8. ročník stále úspěšnější akce.

Šampionát hostil jako již mnohokrát místní klub BUDE SPORT a vodácký areál Lídy PolesnéČeském Vrbném. V pátek byly na programu tréninky na spodní části trati, kterou místní díky plastovým variabilním překážkám kompletně přestavěli. K překvapení závodníků toto provedli ještě jednou. Nikdo si tak nemohl stěžovat, že místní mají trať najetou. Po pátečním koncertu hardcorových uskupení a posezení u ohně byl na sobotu v plánu sprint a cross. Na neděli potom královská disciplína slalom.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Sobotní sprint startoval v bazénu pod nově otevřeným bistrem a končil až u mola, těsně před ústím kanálu zpátky do řeky. Čas byl měřen na dvě fotobuňky TAG HEURER od results.cz a bylo to dobře, protože první tři jezdci kategorie muži se vešli do jedné vteřiny, a i v ostatních kategoriích to bylo doslova na setinky. Krátce po poledni tak byly známí první mistři a mistrně ČR v disciplíně SPRINT. Mezi muži urval první zlatou medaili Adam Bořil v čase 46,90 sec., juniory ovládl Vojta Seidenglanz, masters Jan Šesták st., dívky U15 Rozárka Švehlová, chlapce U15 Ondřej Štětka a ženy Kristýna Babiánková.

Po sprintu přišla vhod pauza na krátký oběd. Mnozí závodníci jej řešili občerstvením, které bylo pro závodníky zdarma ve stanu přímo u vody v místě dění, za což dáváme velký palec nahoru. Další možnost se nabízela v nové „Restauraci na kanále“, která pozvedla místní gastronomii na nový level.

Odpoledne se celý cirkus přesunul na horní část kanálu, kde byl v plánu divácky velmi atraktivní CROSS. V crossu startují čtyři závodníci najednou a první dva vždy postupují do dalšího kola. Jde o disciplínu, kde jsou povolené kontakty mezi závodníky, a tak o napínavé momenty a souboje na bójkách není nouze. Závodníci se do jednotlivých rozjížděk kvalifikovali dle časů ze sprintu a dle svého umístění si také mohli vybírat místo na startu.

Start byl opět navrácen na zídku v prvním bazénu, kdy závodníci naskakovali na své plováky z více jak metrové výšky, poté přepádlovali klidnou část kanálu a přes první mohutnou peřej si mohli vybrat, zda-li točit bójku vlevo nebo vpravo. Níže po proudu byly ještě jedny „brejle“ a pak už cíl mezi zavěšenými bójkami. Šlo tak nejen o rychlost, ale i o taktiku, jak si naplánovat projetí tratě s ohledem na možné kontakty se soupeři. Často bylo nutné improvizovat a za pochodu plán operativně měnit.

Honza Rott
Honza Rott

Napínavé souboje jsme mohli sledovat ve všech kategoriích, ale nejsilnější zážitek nám připravili JUNIOŘI, kde se čtveřice Seidenglanz-Šmíd-Štětka-Šesták přetahovala do posledních metrů. Tituly mistra ČR se nakonec mohli pyšnit: Oliver Šmíd, Jan Šesták st., Honza Rott, Rozárka Švehlová, Ondřej Štětka a Kristýna Babiánková.

Vzhledem k vzrůstající kvalitě jezdců na divoké vodě si organizátoři připravili ještě exhibiční závod v EXTREME CROSSU. Ten spočíval v hromadném startu na horním bazénu a jízdou přes celý kanál až k bazénu u občerstvení, přičemž dvě otočné bójky byly umístěny v nejtěžší části tratě. Na startu se sešlo 22 jezdců, do cíle jich však dorazilo jen 19 a to ještě často bez plováku i pádla nebo na plováku soupeře. Závod se obešel bez zranění a všechny jezdce potěšil. Můžeme se tak těšit i na další podobné akce.

Sobotní program pokračoval kulturně v restauraci za doprovodu mladých DJ’s z Bude sportu a následně i v autech závodníků a doprovodu.

Neděle byla rezervována pro královskou disciplínu, kterou je SLALOM. Trať stavěl správce místního kanálu a nadšený pádler Ondra Pinkava. Rozhodně si nebral servítky, a tak jsme spatřili kombinace povodných i protivodných bran, okořeněných vlásenkou ve spodní části trati. Zajímavé momenty přichystala trať všem jezdcům zejména ve své horní části, kde byl velmi rychlý proud a obtížnost byla nad síly některých jezdců, kteří dobrovolně vynechávali branku č. 2 v malém vracáku pod prvním bazénem.

Nejtěsnější souboje se očekávali v kategorii muži, tradiční rivaly Honzu Rotta a Tomáše Vaněčka chtěl potrápit i slalomář Jakub Pexa nebo Adam Bořil. První z výše zmíněné čtveřice startoval Pexa, který předvedl krásnou jízdu, ale nevyvaroval se mnoha dotekům. Level ještě výše posunul Bořil, který se ale také nevyvaroval doteků. První čistou jízdu dne předvedl Tomáš Vaněček s časem 129,49 sec, který se usadil na prvním místě. Jediný další, kdo se vyvaroval doteků a zvládl ještě výrazně zrychlit zejména v první části tratě, byl Honza Rott, který protínal cílovou pásku v čase 118,55 sec. Do druhého kola tak postupoval z prvního místa, přestože Tomáš Vaněček předvedl v druhém kole rychlejší jízdu, tak na Rotta již nedosáhl. Ten se mohl radovat z titulu mistra ve slalomu mezi muži s náskokem 3,35 nad druhým Vaněčkem. Jakub Pexa se ve druhé jízdě výrazně zlepšil a zejména díky absenci šťouchů se posunul na 3. místo před Adama Bořila. Juniory ovládl Jan Šesták ml., masters Jan Šesták st., dívky U15 Rozárka Švehlová, chlapce U15 Vojtěch Pruher a ženy Kristýna Babiánková.

Zajímavé srovnání nám poskytla tabulka overall SLALOM, kde byly sečteny časy všech jezdců napříč kategoriemi. Bylo tak možné vysledovat, že Vojtěch Pruher by byl celkově těsně pod stupni vítězů. Pátým místem celkově by Jan Šesták ml. porazil svého otce o bezmála 20 sec. Nebo že Kristýna Babiánková by se bezpečně vešla do TOP TEN.

Posledním závodem byla jízda teamů, tedy hlídek. Domácí BUDE SPORT nasadil své týmy A-E, tedy úctyhodný počet jezdců, ale vítězství jim vyfoukl team TAMBO PRAHA ve složení Honza Rott, Adam Bořil a Kristýna Babiánková.

Celého mistrovství se zúčastnilo bezmála 50 jezdců z ČR i Slovenska. Svoji premiéru si přijel užít i Sebastian Tóth z Maďarska a naše mistrovství tak mohlo směle nést označení mezinárodní.

Kvalita jezdců se neustále zvyšuje a mladou základnu by nám mohl celý svět závidět. Jde o kvalitní trénink, zázemí i materiál, který posouvá jezdce stále dále a dále. Většina jezdců jezdí lehké a obratné plováky TAMBO, na rozdíl od zahraničních jezdců, kteří spíše splouvají na širokých a těžkých plovácích, jde v podaní ČR o tanec na vodě již velmi podobný slalomu na kánoích.

Velký dík patří domácímu oddílu BUDE SPORT, který se postaral o perfektní organizaci a sponzorům za věcné ceny do soutěže i tomboly. Mezi ně se řadí zejména APACHE, TAMBO, TNP, Profiplast, SUP centrum ČB, results.cz, Porsche ČB a další. Medaile a záštitu nad akcí zajistil Český svaz kanoistiky, kterého je paddleboarding hrdou součástí.

Mrkněte na video ze závodu v EXTREME CROSSU. Komu by video nešlo spustit, najde jej na přímém odkaze: www.youtube.com

Oficiální video ze závodů můžete zkouknout na Facebooku BUDE SPORT.