ME juniorů a do 23 let v Liptovském Mikuláši – Češi si vezou sedm týmových a devět individuálních medailí

ME juniorů a do 23 let v Liptovském Mikuláši – Češi si vezou sedm týmových a devět individuálních medailí

Takřka 350 sportovců z 31 zemí starého kontinentu si od čtvrtka do neděle (4. – 7. 7.) poměřilo síly na mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu. Areál vodního slalomu Ondreje Cibáka v Liptovském Mikuláši hostil mladé vodáky už počtvrté, naposled v roce 2013 v rámci juniorského MS.

Stejně jako naši senioři, i naši junioři a reprezentanti do 23 let patří k absolutní evropské a světové špičce. Mezi současnými reprezentanty startovali aktuální mistři světa – juniorská singlířka Gabriela Satková a U23 singlkanoista Václav Chaloupka, aktuální seniorská mistryně Evropy Amálie Hilgertová, mnohonásobná medailistka i ze seniorských šampionátů Tereza Fišerová a další juniorští medailisté jako Antonie Galušková, Vojtěch Heger nebo Tomáš Zima.

Stejně tak se na start postavili úplní nováčci v reprezentaci jako třeba singlkanoisté Adam Král, Kryštof Lhota, Martin Kratochvíl, Adéla Králová nebo Jakub Mrázek.

Ve čtvrteční kvalifikaci si vedla skvěle ostřílená singlkanoistka Tereza Fišerová, která ale překvapivě suverénně ovládla kvalifikaci v kategorii K1 žen do 23 let. Nechala za sebou i mistryni Evropy Amálii Hilgertovou, která postoupila z 15. místa. Jako pátá dojela Gabriela Satková. „Na kajak teď ale naplno určitě nepřejdu,“ smála se v cíli Fišerová. „Dnes mi to prostě všechno vyšlo.

Tereza Fišerová / F: Alena Ceplová
Tereza Fišerová / F: Alena Ceplová

Mezi juniory postoupili elegantně singlkanoisté Adam Král jako šestý, Martin Kratochvíl z 9. a Kryštof Lhota ze 14. místa. V první pětce skončili tři české kajakářky juniorky – druhá Antonie Galušková, čtvrtá Lucie Nesnídalová a pátá Kateřina Beková.

Na C1 zajel výborně singlkanoista do 23 let Václav Chaloupka, který předvedl druhou nejrychlejší jízdu za domácím Martinem Dodokem. Vojtěch Heger i Jan Větrovský museli do opravné jízdy, která vyšla ale jen Hegerovi.

V obou kategoriích kajakářek a singlkanoistů se tedy kromě jedné lodě probojovala do semifinále kompletní reprezentační sestava.

Medailové žně v závodech týmů. Vodní slalomáři vybojovali sedm kovů

Pátek patřil v Areálu Ondreje Cibáka v Liptovském Mikuláši hlavně závodům týmů. Čeští reprezentanti zatím vybojovali sedm medailí. Mistryněmi Evropy se staly kajakářky do 23 let ve složení Tereza Fišerová, Amálie Hilgertová a Gabriela Satková i kajakářky juniorky Antonie Galušková, Lucie Nesnídalová a Kateřina Beková.

Dvě zlata, čtyři stříbra a jeden bronz. Tak zní páteční bilance ze závodu týmů českého týmu vodních slalomářů. C1 muži do 23 let Václav Chaloupka, Vojta Heger a Jan Větrovský se stali prvními medailisty pro český tým, když vybojovali stříbro za Itálií.

K1 ženy do 23 let pak následně závod hlídek ovládly. Tým ve složení Tereza Fišerová, Amálie Hilgertová a Gabriela Satková měly před druhým týmem ze Slovenska takřka 4vteřinový náskok.

Také juniorští reprezentanti na ME v Liptovském Mikuláši dosáhli na nejvyšší stupínek. Kajakářky ve složení Antonie Galušková, Lucie Nesnídalová a Kateřina Beková braly v kategorii hlídek titul.

Singlkanoisté Kryštof Lhota, Adam Král a Martin Kratochvíl vybojovali titul vicemistrů Evropy.

K1 muži do 23 let přidali bronz, když vítězství jelo do Francie. C1 ženy do 23 let pak připsaly další stříbro za zlatou Franciií. Pro Terezu Fišerovu tak již druhá medaile na šampionátu. Kov také pro Evu Říhovou a Martinu Satkovou. K1 muži junioři jen s bramborovým umístěním. C1 ženy juniorky nakonec zakončili stříbrnou medailí za Itálií.

Václav Chaloupka / F: Alena Ceplová
Václav Chaloupka / F: Alena Ceplová

Fišerová mistryní Evropy do 23 let, Beková mezi juniorkami na kajaku

V sobotu pokračovalo juniorské mistrovství Evropy ve vodním slalomu a závodníků do 23 let v Areálu Ondreje Cibáka v Liptovském Mikuláši individuálními kláními kajakářek a singlkanoistů. Přibylo dalších skvělých pět individuálních kovů. Tereza Fišerová se postarala o další překvapení na kajaku. Zlato i pro juniorku Kateřinu Bekovou.

Individuální zlato vybojovaly kajakářky Tereza Fišerová a Kateřina Beková, stříbra Martin Kratochvíl a Antonie Galušková a bronz Adam Král.

Tři české kajakářky se utkaly ve finále kategorie do 23 let, včetně seniorské mistryně Evropy Amálie Hilgertové. I ta nakonec ale musela sklonit hlavu před skvělým výkonem specialistky na singlkanoe Terezy Fišerové. Ta pokořila všechny na kajaku časem pod 100 vteřin 99,17 s, jako jediná z top desítky. Hilgertová těsně pod pódiem na čtvrtém místě a Gabriela Satková desátá.

Je to něco neuvěřitelného. Šla jsem do toho s tím, že to chci sjet tak, abych byla spokojená. A to, že je z toho zlato a porazila jsem všechny kajakářky – tomu stále nevěřím. Já jsem singlířka a kajak jezdím jako doplňkovou disciplínu. Tohle to určitě nezmění. Stihla jsem tady jen dva a půl tréninku na kajaku a na tu půlku mě trenér vyhnal. Skloubit tyto dvě disciplíny – nečekala jsem, že to bude tak náročné. Po včerejšku, kdy jsme jely hlídky v obou kategoriích, jsem dnes byla už dost unavená. Na singlu se stále cítím silnější a tím, že jsem si vyjela dnes finále, už to byl pro mě splněný cíl,“ řekla zlatá kajakářka Fišerová.

Dvakrát to v sobotu zacinkalo v kategorii juniorů singlkanoistů díky stříbru Martina Kratochvíla a bronzu Adama Krále. Francouz Senechault je za sebou nechal o 4,79 s.

Singlkanoisté v kategorii C1 muži do 23 let zůstali letos bez evropského kovu. Loňský mistr světa do 23 let Václav Chaloupka po napínavém semifinále dojel ve finále čtvrtý, Vojta Heger se v sobotním závodu dokázal probojovat na sedmé místo. Zlato pro Francii díky Nicolasi Gestinovi.

K1 ženy juniorky přinesly další medailovou radost a titul Kateřiny Bekové před stříbrnou Antonii Galuškovou, které opanovaly závod i před jeden šťouch. Právě šťouch připravil o kompletní české pódium Lucii Nesnídalovou na bramborové pozici.

Vůbec nevím, čím to bylo, ale jelo se mi fakt skvěle a docela se mi dařilo i pádlovat. Ťukla jsem, což mě docela i mrzelo, ale vyšlo to i tak, takže super. S holkama jsme si přály, abychom tam byly všechny tři, ale dobře jsme poladily, koukli jsme Scary Movie a vyšlo to dobře,“ popsala mistryně Beková.

Jsem hrozně spokojená, protože mezi druhým a třetím místem to bylo hodně těsné, a také je to můj poslední juniorský evropský šampionát. Takže je to krásné ukončení. Ráda bych se na MSJ dostala do finále a možná také zabojovala o medaili, ale uvidíme. Na kajaku jsme sakra dobré,“ řekla stříbrná Galušková.

Amálie Hilgertová / F: Alena Ceplová
Amálie Hilgertová / F: Alena Ceplová

Medailový den sester Satkových a čtvrtý kov Fišerové

Všestranně talentovaná Tereza Fišerová zakončila mistrovství Evropy juniorů a do 23 let v Liptovském Mikuláši čtvrtou medailí ze čtyř disciplín. Na kánoi vybojovala v neděli v kategorii do 23 let bronz. Předstihla ji stříbrná Martina Satková. Gabriela Satková se stala juniorskou mistryní Evropy na singlkánoe. Další stříbro na kajaku do 23 let přidal Tomáš Zima.

Čtyři starty, čtyři medaile. To je skvělá bilance obojživelné Terezy Fišerové, když v poslední den mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu získala bronzovou medaili mezi kajakářkami. Ze semifinále postupovala jako druhá nejrychlejší. Zlato nakonec bere Francouzka Delassusová. Stříbro pro další českou závodnici Martinu Satkovou.

Je to úžasné. Kdyby mi to předtím někdo řekl, že přinesu čtyři medaile z tohoto ME, tak mu nevěřím. Trošku mě mrzí dnešní start na singlkánoe, protože jsem byla dost nervózní a měla jsem pocit, že je na mě vytvářený takový tlak a neunesla jsem to. Ale ten bronz je vlastně super a doplnila jsme si sbírku medailí. Nejzásadnější byly asi dvě protivody, nestihla jsem si prohodit pádlo a pak jsem tam ještě i ťukla. K otázkám specializace – já myslím, že tomu kajaku dávám dost a spíš se teď víc zaměřím na kánoe,“ řekla Fišerová.

Junioři / F: Alena Ceplová
Junioři / F: Alena Ceplová

Stříbrná Satková zaostala za vítěznou Francouzkou jen o 1,45 vteřiny. „Já jsem se stříbrem maximálně spokojená. Tu jízdu jsem si maximálně užila, ale když jsem dojela do cíle, nevěřila jsem, že to bude stačit na medaili. Holky dnes předváděly extrémně skvělé výkony. Myslím, že i zlato dnes bylo reálné, protože jsem tam udělala dvě chyby. Ale chybuje se a můžu být ráda, že mám stříbrnou medaili a mám alespoň co zlepšovat do nadcházejícího mistrovství světa,“ popsala Martina Satková.

Ještě lépe se v neděli vedlo mladší ze sesterského dua. Gabriela Satková ovládla juniorský závod singlkanoistek, který by s časem 106,48 ovládla i v kategorii do 23 let. Tereza Kneblová si připsala krásné páté místo.

Nemůžu uvěřit, že jsem to dokázala. Byla jsem tak nervózní, že to snad ani víc nešlo. Takže to vůbec nechápu a musím mít asi tolik štěstí, že to snad ani není možné. Myslím, že na Liptovský Mikuláš budu vzpomínat hodně dlouho a ku štěstí přispěla ještě i medaile mojí sestry, takže to tady bylo asi nejlepší a jsem nejšťastnější člověk na světě,“ těšila se Gabriela.

Domácí závodník Jakub Grigar potěšil fanoušky v areálu Ondreje Cibáka, když ovládl kategorii K1 mužů do 23 let. Hned za ním se ztrátou 1,35 s přidal stříbro do české sbírky Tomáš Zima. „Jsem nadmíru spokojený, i když tam byla chyba na poslední protivodě, kde jsem trochu ztratil. Na MS budu opět cílit na finále, a když zajedu dobrou jízdu, možná to tam padne znova. Oslavovat budu s rozumem,“ usmál se Zima.

Tomáš Zima / F: Alena Ceplová
Tomáš Zima / F: Alena Ceplová

Mezi juniory kajakáři jsme měli jen jednoho zástupce ve finálové patnáctce. Jakub Krejčí si odnesl nakonec 12. místo.

Dvě zlata, čtyři stříbra a jeden bronz vezou čeští závodníci z týmových soutěží. K nim přidali devět individuálních medailí a se 16 kovy potvrdili „českou sílu na vodě“ a její dominanci na evropské úrovni.

Prohlédněte si tým U23 a tým juniorů i kompletní výsledky. české slalomáře můžete sledovat na Faceboku.

Zkušenosti čtenářů

Petr P.

Náš slalom je čím dál lepší. Super!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: