Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu v Krakově opět přineslo spoustu medailových úspěchů

Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu v Krakově opět přineslo spoustu medailových úspěchů

Po historicky nejúspěšnějším mládežnickém evropském šampionátu v Liptovském Mikuláši se přesunuli vodní slalomáři do polského Krakova. Mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu (16. – 21. 7. 2018) otevřely v úterý závody týmů.

Česká výprava si připsala z hlídek hned šest medailí z osmi možných. Jedno zlato, tři stříbra a dva bronzy. Titul světových šampionek vybojovala hlídka kanoistek do 23 let ve složení Tereza Fišerová, Martina Satková a Eva Říhová.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

C1 muži do 23 let Václav Chaloupka, Vojtěch Heger a Jan Větrovský vybojovali pro český tým bronz, když podlehli mistrům Evropy z Liptovského Mikuláše Itálii a stříbrnému Slovensku. Za zlatem zůstali jen 1,84 s a za stříbrem jen o dvě setiny.

Myslím, že naše jízda byla dobrá a byla to jízda na vítězství. Bohužel přišel šťouch, což nás odsunulo na bronzovou příčku. Ale já jsem se svým výkonem spokojený,“ popsal Heger.

Když jsme dojeli a viděl jsem, že jsme měli šťoucha, moc jsem nevěřil, že zůstaneme na medailové pozici, protože na startu ještě stály velice kvalitní týmy. Ale šly za nás, takže jsem spokojený,“ dodal Větrovský.

Je super, že teď už domů s prázdnou nepojedeme a máme dvě placky z hlídek – z Evropy i ze světa. Takže věřím, že i individuální závod se nám pojede líp,“ uzavřel již mnohonásobný medailista z mládežnických závodů Václav Chaloupka.

Václav Chaloupka / F: Alena Ceplová
Václav Chaloupka / F: Alena Ceplová

C1 muži junioři: Singlkanoisté Kryštof Lhota, Adam Král a Martin Kratochvíl po stříbru z Evropy až na osmé pozici. Zlato pro singlkanoisty z Francie.

K1 ženy do 23 let Francie ovládla i hlídky kajakářek do 23 let. Vítězný tým z ME U23 ve složení Tereza Fišerová, Amálie Hilgertová a Gabriela Satková braly tentokrát stříbro, 2,43 s za vítězi.

Tereza Fišerová měla drobné zaváhání už na druhé brance: „Chtěla jsem se odpíchnout od břehu a trochu se mi sklouzlo pádlo. Takže Gabča musela dost dlouho čekat, když trochu dál vyjedu. Naštěstí to využila Amálka a ujela nám, takže jsme pak jely s Gabčou ve dvou,“ řekla Fišerová.

Je těžké se vyrovnat svým kolegyním, když máte v hlídce mistryni Evropy a mistryni do 23 let. Ale snažila jsem se pádlovat, co to šlo a myslím, že jsme to dobře zvládly,“ popsala Gabriela Satková.

Ke zlatu chyběl kousek, ale protože jsme neměly před začátkem této sezóny nějak zvláštní očekávání, tak myslím, že takto hned zlato z Evropy a stříbro ze světa je super,“ dodala Hilgertová.

Amálie Hilgertová / F: Alena Ceplová
Amálie Hilgertová / F: Alena Ceplová

K1 ženy juniorky: Také juniorské kajakářky ve složení Antonie Galušková, Lucie Nesnídalová a Kateřina Beková musely sklonit hlavy před Francii o 0,80 s a berou v kategorii hlídek stříbro. Kajakářky juniorky se přitom vsadili s šéftrenérem juniorské reprezentace Jiřím Kratochvílem, že když vyhrají hlídku na ME i na MS, oholí si trenér svůj plnovous. Naposledy to udělal, když vyhrála Štěpánka Olympiádu v Sydney v roce 2000 a na další akci si tedy po stříbře ještě počká.

Z mojí strany byla jízda docela špatná. Nechala jsem to už v pětce, kde jsem musela točit erku a pak v sedmičce, kde mě chytl váleček, ale pak jsem se to snažila dohnat,“ řekla Beková.

Já myslím, že mám důvod být spokojená – čtvrtá medaile z mojí čtvrté akce, takže jsme to docela zvládly,“ řekla Galušková.

Po dojetí jsme byly třetí, pak nám ale odepsali šťoucha, takže jsme to ještě vylepšily. Do zlata nám chybělo jen osm desetin, tak nás to trochu mrzí, ale s medailí jsme moc spokojené,“ dodala Nesnídalová.

Tereza Kneblová / F: Alena Ceplová
Tereza Kneblová / F: Alena Ceplová

V odpoledním programu se představily další kategorie: C1 ženy do 23 let pak přepsaly výsledek z ME a Francii odsunuly za sebe na druhou pozici, když vybojovaly světový titul. Pro čtyřnásobnou evropskou medailistku z Liptovského Mikuláše Terezu Fišerovu tak již druhá medaile ze šampionátu a první zlatá. Kov také pro Evu Říhovou a Martinu Satkovou.

Za sebe jsem s jízdou spokojená. Jely jsme dost rychle a hlavně čistě. V tomto složení jsme jely před několika lety a stát na tom nejvyšším stupínku je prostě skvělé,“ řekla Martina Satková.

Jsem ráda, že nám to s holkami vyšlo a bude dnes česká hymna znít. Oproti Liptovskému Mikuláši jsem si to dnes trochu prohodila,“ smála se Fišerová.

První rok v třiadvacítkách je super, jsem tady nová a nejmladší, ale je to super,“ dodala Eva Říhová.

C1 ženy juniorky nakonec za Itálii a Slovenskem přesně po vzoru kolegů z kategorie U23 bronzové.

K1 muži do 23 let vybojovali osmé místo ve složení Tomáš Zima, Alexander Maikranz a Michael Matějka. Zlato opět pro Francii.

K1 muži junioři Jakub Krejčí, Jakub Mrázek a Martin Rudorfer ukončili den další skvělou stříbrnou medailí za mistry světa z Velké Británie.

K1 ženy U23,Tereza Fišerová, Amálie Hilgertová a Gabriela Satková / F: Alena Ceplová
K1 ženy U23,Tereza Fišerová, Amálie Hilgertová a Gabriela Satková / F: Alena Ceplová

Hilgertová, Chaloupka a Fišerová nejrychlejší v kvalifikaci mistrovství světa v Krakově

Středa byla v Krakově ve znamení individuálních kvalifikací kategorie do 23 let. Tereza Fišerová v kategorii C1, Amálie Hilgertová na kajaku a Václav Chaloupka v C1 mužů nenašli v kvalifikaci přemožitele. Postoupili všichni čeští závodníci.

Singlkanoista do 23 letVáclav Chaloupka obhajoval individuální titul z loňského roku v Ivrei. Šampionát odstartoval skvěle dnešním prvním místem v kvalifikaci.

Jsem rád, že jsem postoupil z kvalifikace hned první jízdou a jsem docela překvapený, že to stačilo na první místo. Ta jízda mi ze začátku nepřipadala tak dobrá, ale pak se mi to podařilo rozjet. Samozřejmě, že jsem rád, že ta forma tady je a že graduje za ty dva dny,“ řekl Chaloupka po kvalifikaci, kde předvedl čas 95,23 s.

Postup si zabezpečili i další dva čeští singlíři – Vojtěch Heger z 11. a Jan Větrovský ze 14. místa.

České jméno kralovalo na vrchu výsledkové listiny i v kategorii kajakářek do 23 let, kterou ovládla mistryně Evropy mezi dospělými Amálie Hilgertová s časem 100,60 s.

Amálie Hilgertová / F: Alena Ceplová
Amálie Hilgertová / F: Alena Ceplová

Jízda nebyla úplně podle mým představ a hlavně jsem se před startem špatně podívala na hodinky a měla jsem asi takový desetiminutový skluz. To mě dost vystresovalo před startem, ale naštěstí jsem to ještě stihla. Předvedla jsem tam na jedné erce takové rodeo, ale nakonec to bylo čistě, takže můžu být docela spokojená. Určitě mám na to, abych se poprala o medaile, ale je to vodní slalom a ta odchylka divoké vody je velká. To, jestli to vyjde, nebo ne, to se uvidí. Ráda bych si tu medaili konečně přivezla,“ popsala Hilgertová.

Do semifinále postoupila z 13. místa na kajaku i Tereza Fišerová a po opravě i Gabriela Satková. Právě Fišerová pak v odpoledním bloku pokračovala v kategorii C1 žen, kterou dokázala v kvalifikaci vyhrát s časem 108,34 s. „Jsem spokojená. Až na jednu chybku jsem se to snažila jet celé co nejvíc plynule, aby mi to po vodě hezky klouzalo, což se mi podařilo. Můj čistý čas rychlejší, než na kajaku, takže za mne spokojenost,“ těšila se Fišerová, která v roce 2016 získala v Krakově titul juniorské mistryně světa. „Vzpomínám na to moc ráda, protože to byla taková moje první velká medaile a start do světa velkých závodů.

Z 10. a 11. místa se kvalifikovala i Eva Říhová a Martina Satková.

V kategorii K1 muži do 23 let vybojovali postup i Tomáš Zima, Alexander Maikranz a Michael Matějka ze 14., 16. a 17. pozice.

Závěr dne korunovali smíšené dvojice kategorie juniorů v C2 mix zlatou a stříbrnou medailí pro český tým. Mistry světa se stala dvojice Tereza Kneblová a Martin Kratochvíl, stříbro si odnesou Daniel Urban a Ivana Kloboučková.

C2 mix / F: Alena Ceplová
C2 mix / F: Alena Ceplová

Kajakářka Antonie Galušková ovládla kvalifikaci MS a přidala stříbro v mixu

Kajakářka Antonie Galušková ve čtvrtek suverénně vyhrála kvalifikaci juniorek. Pak přidala medaili. Zlato a stříbro pro dvojice U23 v C2 mix Jana Matulková a Vojtěch Mrůzek a Vojtěch Heger s Antonii Galuškovou.

České kajakářky juniorky dnes ovládly kvalifikace MS ve vodním slalomu v Krakově. V semifinále uvidíme kompletní českou reprezentační trojici, která kvalifikaci vyšperkovala skvělými výkony. Antonie Galušková svoji kategorii suverénně ovládla.

Jízda nebyla úplně špatná až na jeden ťuk. Když jsem ale dojela do cíle a viděla jsem ten čas, tak jsem byla hodně překvapená, protože jsem to nečekala. Moje cíle v tomto posledním juniorském roku jsou hlavně si to užít a medaile by byla takový bonus. Loni to moc nevyšlo, tak mně to možná o to více posílilo,“ řekla Galušková po kvalifikaci, kde dominovala s časem 103,91 s.

Hned za ní skončila jako druhá další silná česká kajakářka Lucie Nesnídalová s časem 106,81 s. Postoupila i třetí česká závodnice Kateřina Beková ze skvělého čtvrtého místa.

Čeští singlíři junioři vybojovali dvě místa v semifinále díky čtvrté pozici Martina Kratochvíla s časem 102,77 s a 16. místu Adama Krále.

Adam Král / F: Alena Ceplová
Adam Král / F: Alena Ceplová

Bylo to hodně pohlídané, ale výsledek dobrý. Jel jsem čistě a je z toho postup. Po stříbru z MEJ jsem dost namotivován, ale necítím se jako favorit. Chtěl bych, aby z toho bylo minimálně finále,“ popsal Kratochvíl.

V kategorii singlkanoistek juniorek předvedla druhou nejrychlejší jízdu Gabriela Satková s časem 110,69 s. Do semifinále postoupila i šestá Tereza Kneblová a 12. Adéla Králová.

Jízda mi vyšla myslím docela dobře, až na jednu pasáž. Na kvalifikační jízdu to bylo asi to nejlepší, co jsem mohla jet, až na pasáž kolem dvanáctky, kde jsem se převrátila, takže je tam určitě ještě co zlepšovat,“ popsala Satková.

V kategorii K1 muži junioři postupuje nejlepší Jakub Krejčí z 11. místa a Martin Rudorfer z 15. Z druhé jízdy i Jakub Mrázek.

Den korunovali smíšené dvojice, tentokrát kategorie do 23 let v C2 mix zlatou a stříbrnou medailí pro český tým. Mistry světa se stala dvojice Jana Matulková a Vojtěch Mrůzek, stříbro si odnesou Vojtěch Heger a Antonie Galušková.

Tereza Kneblová a Martin Kratochvíl / F: Alena Ceplová
Tereza Kneblová a Martin Kratochvíl / F: Alena Ceplová

Hilgertová opět zlatá! Vyhrává titul světové šampionky do 23 let. Galušková šampionkou mezi juniorkami

Amálie Hilgertová potvrdila formu a po zisku seniorského titulu mistryně Evropy přidává nejcennější kov z mistrovství světa v kategorii do 23 let z Krakova. O individuální medaile v pátek bojovali singlkanoisté a kajakářky obou věkových kategorií. Mezi juniorkami na kajaku suverénně kralovala Antonie Galušková.

S jízdou jsem byla maximálně spokojená – zatím asi ta nejlepší jízda, co jsem tady jela. Jízda se mi hrozně líbila a měla jsem z toho dobrý pocit. Musím říct, že mi to v některých místech i klouzalo, což je taky takřka neuvěřitelné,“ řekla Hilgertová po semifinále, ze kterého postupovala s časem 98,25 s jako třetí.

Ve finále se dokázala ještě neuvěřitelně zrychlit a stlačila čas na skvělých 95,22 s a nechala za sebou všechny soupeřky. Tereza Fišerová, čerstvá mistryně Evropy v této věkové kategorii, se musela spokojit s bramborovou medailí se ztrátou 3,54 s.

V prvním řadě je to hrozná úleva, protože se mi zdá, že jsem prolomila jakousi kletbu kterou si nesu už od roku 2013 v Liptovském Mikuláši. Tehdy jsem asi neunesla ten tlak a očekávání. Teď jsem to konečně zvládla a mentálně jsem jakoby přeprala sama sebe a dokázala jsem předvést to, co umím. Po semifinále jsme ještě našli pár míst, kde to šlo zrychlit. A taky jsem samozřejmě víc přikládala, než v tom semifinále, snažila se možná i trochu víc a dohromady to vyšlo,“ těšila se Hilgertová.

Jana Matulková a Vojtěch Mrůzek / F: Alena Ceplová
Jana Matulková a Vojtěch Mrůzek / F: Alena Ceplová

Osmé místo mezi singlíři vybojoval nejlepší český závodník v kategorii U23 Jan Větrovský. Odpoledne pokračovaly závody finálovými jízdami juniorek kajakářek a singlířů. Titul světové šampionky vyhrála ve svém posledním juniorském roku Antonie Galušková s časem 100,91 s.

Stále tomu nemůžu uvěřit. Nevím proč, ale celé to mistrovství pro mě bylo neskutečně složité, ale nakonec jsem si to užila. V jízdě by se asi našli nějaké chybičky, ale myslím, že to bylo docela dobré, až na ten jeden šťouch, který jsem šťouchla prstem. Ale stačilo to, za co jsem moc vděčná,“ popsala Galušková v cíli.

Šesté místo obsadila nakonec Lucie Nesnídalová a po chybě se s desátou pozicí musela spokojit Kateřina Beková. Bez medaile zůstal juniorský kanoista Adam Král, který se musel spokojit se čtvrtou pozicí. Vítězství pro Slovince Polenčiče.

Na medaili chyběl jenom kousek. Nějaké chybky tam byly, tak to probereme s trenérem a uvidíme. Třetí místo z Evropy a čtvrté ze světa – myslím, že to je úžasné a sezóny byla skvělá. Jsem za to strašně rád,“ řekl Král.

C1 ženy U23, Tereza Fišerová, Martina Satková a Eva Říhová / F: Alena Ceplová
C1 ženy U23, Tereza Fišerová, Martina Satková a Eva Říhová / F: Alena Ceplová

Zlatá a stříbrná. Singlkanoistky Satková s Kneblovou ovládli závod MS juniorů

Sobota v Krakově přinesla finálová klání singlkanoistek a kajakářů obou věkových kategorií. České juniorky nenašly ve finále singlkanoistek žádné přemožitelky – Gabriela Satková obhájila titul světové juniorské šampionky z Ivrei a Tereza Kneblová bere stříbro. Vicemistrem světa se stal i juniorský singlkanoista Jakub Krejčí.

Juniorská singlkanoistka Gabriela Satková obhajovala v Krakově titul z loňského roku a dominantní pozici potvrdila už v semifinále, kde předvedla nejrychlejší jízdu s časem 108,37 s. Ve finále dokázala ještě výrazně zrychlit na 105,15 s. K evropskému zlatu ze Slovenska tedy přidala i titul z mistrovství světa.

Pocity v cíli jsou úžasné. Fakt jsem to nečekala a nevěřila jsem, že ten titul můžu obhájit. Jízda vyšla podle představ, i když byl začátek trochu nervózní. Ale rychle jsem se dokázala zkoncentrovat a myslím, že jsem předvedla slušnou jízdu,“ řekla juniorská mistryně světa.

Stříbro pro Terezu Kneblovou za 17,73 s. „Mám strašnou radost a v cíli jsem tomu nemohla ani uvěřit. Jízda mi vyšla na sto procent a klouzalo mi to přesně, jak jsem chtěla. Nic bych neměnila,“ těšila se v cíli vicemistryně světa.

Klan Satkových reprezentovala dnes i singlkanoistka Martina Satková, která byla jedinou českou finalistkou v kategorii kajakářek do 23 let. S časem 107,84 vybojovala páté místo, když na vítěznou Satilaovou z Brazílie ztratila 6,78 vteřiny.

C1 ženy U23, Tereza Fišerová, Martina Satková a Eva Říhová / F: Alena Ceplová
C1 ženy U23, Tereza Fišerová, Martina Satková a Eva Říhová / F: Alena Ceplová

Moje finálová jízda byla podle mě poměrně povedená – dokázala jsem se po semifinále ještě zrychlit, jela jsem čistě, ale na medailové pozice to nestačilo. Chybička tam nějaká byla, ale to je sport a holkám to fakt přeju. Zklamání nepřevládá, jsou tady oproti Evropě silné závodnice z Brazílie a Austrálie a přeci jsem byla jediná Češka ve finále, což byl pro mě úspěch. A páté místo je v tomto případě cenné,“ řekla starší ze sester Satkových Martina.

Překvapením bylo vypadnutí jedné z favoritek, čtyřnásobné medailistky z mládežnických ME v Liptovském Mikuláši Terezy Fišerové, která skončila až 25. Finále uteklo i Evě Říhové na 16. místě.

Ještě o dvě místa níže, na sedmé pozici, skončil jediný český kajakář ve finále kategorie do 23 let, Tomáš Zima. Vítězem se stal Francouz Pol Oulhen s čase 86,02 s.

Mezi juniory se semifinále povedlo kajakáři Jakubovi Krejčí, který dojel jako druhý nejrychlejší. Jediný český finalista dokázal odpoledne v Krakově toto místo udržet a vybojovat stříbro za čas 85,42 s.

Antonie Galušková / F: Alena Ceplová
Antonie Galušková / F: Alena Ceplová

Vicemistr světa podlehl jen francouzskému singlkanoistu Delassusovi, který jel o 27 setin rychleji.

Pocity mám trošku smíšený, ale převládá radost z druhého místa a těch pár setin, to už je nic. S jízdou jsem byl hodně spokojený, i když mi na konci už trochu doházely síly. Tlačil jsem to, co to šlo,“ řekl Krejčí.

Podívejte se na tým U23 a tým juniorů. Prohlédněte si kompletní výsledky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: