MS juniorů a U23 ve slovenském Čunově ovládla česká výprava

MS juniorů a U23 ve slovenském Čunově ovládla česká výprava

V uplynulých dnech hostil slalomový areál v Čunově nedaleko Bratislavy mistrovství světa juniorských závodníků a závodníků do 23 let. Česká výprava si ziskem mnoha medailí zajistila ocenění za nejúspěšnější výpravu šampionátu.

Medailové žně začaly už v pátek

V pátek 21.7 vybojovali čeští reprezentanti na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v Čunově, nedaleko Bratislavy první medaile. Kajakáři a singlkanoistky získali dvě stříbra a dva bronzy v podání Terezy Fišerové, Tomáše Zimy, Jana Bárty a bratrů Hegerových.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

V areálu vodních sportů Divoká voda se v semifinále nejlépe dařilo kajakáři Tomáši Zimovi, který do finále postoupil jako nejrychlejší kajakář mezi juniory. „Ze začátku jsem měl respekt, ale pak to ze mě opadlo. Kombinace brán 4-5 byla hodně těžká, ale vyšlo mi to, jak jsem vůbec nečekal, takže potom jsem už slyšel lidi na břehu a nechal jsem to úplně zadarmo. Když jsem byl u poslední protivody, byl jsem si už hodně jistý,“ řekl po semifinále kajakářů Zima.

V odpoledním finále mířil na nejvyšší pozici, ale po chybě v závěru tratě se musel spokojit se stříbrem. „Pocity po finále jsou úžasné, až na ten poslední šťouch. Trochu to byla smůla, ale jinak jsem z druhého místa úplně nadšený. A jsme na stupni vítězů dva, takže o to větší je to paráda. Všichni na mně ze břehu strašně řvali a táhli mně do cíle. Vycházelo mi to odshora až dolů, až na těch posledních dvou protivodách jsem zaslechl, že vedu, tak jsem to chtěl pojistit, a to byla chyba. Měl jsem to odpálit a bylo by to tam,“ okomentoval trochu zklamaně Zima. Vítězství si připsal Rakušan Felix Oschmauz.

Kajakář Jan Bárta / F: Alena Ceplová
Kajakář Jan Bárta / F: Alena Ceplová

Dalším finalistou v této kategorii se stal osmý Jan Bárta, který se ve finále ještě zlepšil a nakonec vybojoval cenný bronz. „Ještě mi to nedochází, jsem úplně nadšený. Mám tady mamku, která přijela s babičkou a dědou, takže podpora určitě byla. Doufám, že bude i nějaká oslava,“ řekl Bárta.

Mezi singlkanoistkami do 23 let si finálovou účast vyjela z 5. místa Tereza Fišerová a devátá Martina Satková. Tereza Fišerová předvedla ve finále druhou nejrychlejší jízdu a přidala do české sbírky další medaili. „Nemůžu tomu uvěřit. Jsem s tou jízdou nesmírně spokojená, jelo se mi fakt dobře a i ten čas byl dobrý. Předběhla mě jen Mallory Franklinová, která vyhrává i světové poháry mezi dospělými, takže pro mě je to neskutečný úspěch,“ popsala svoje pocity v cíli stříbrná medailistka i ze seniorského ME v Tacenu.

Tereza Fišerová / F: Alena Ceplová
Tereza Fišerová / F: Alena Ceplová

V juniorské kategorii obsadilo kompletní české trio kanoistek Eva Říhová, Gabriela Satková a Alexandra Vrbová pozice 2 až 4. Finálové pořadí nakonec bez medaile – Gabriela Satková čtvrtá, Alexandra Vrbová pátá a Eva Říhová osmá.

Bratři Hegerovi přidali v pátek večer další medaili v C2. Bronz v kategorii do 23 let si deblkanoisté velmi cenili: „Vrch tratě byl hodně povedený. Na mezičase jsme vedli a všechno klouzalo, jak mělo. Pak přišla kombinace 14-15-16, tam jsme trochu zaváhali, couvali jsme ji a trošku jsme tam nechali. Pak přišel smolný šťouch, ale třetí místo je pěkné,“ řekli závodníci v cíli.

Juniorští deblkanoisté měli finálovou účast jistou kvůli nízkému počtu lodí. Duo Pohanka, Wendl se ze třech startujících lodí umístilo nejvýše. Vrublovský s Novotným skončili druzí.

Deblkanoisté bratři Hegerovi / F: Alena Ceplová
Deblkanoisté bratři Hegerovi / F: Alena Ceplová

Antonie Galušková juniorskou mistryní světa, singlíř Chaloupka stříbrný

Sobota 22.7. přinesla pro české barvy další tři medaile. Singlkanoista Lukáš Rohan si v kategorii do 23 let nejdříve vyjel finálové místo jako čtvrtý nejlepší, na šestém místě se kvalifikoval Václav Chaloupka. „Dost jsem s tím bojoval, a když jsem dojížděl, vůbec jsem si nebyl jistý, jestli to bude na finále stačit,“ okomentoval semifinále Rohan. „Naštěstí to stačilo, ale je co zlepšovat. První půlku jsem jel v pohodě, ale pak jsem měl zbytečný šťouch a možná mě to trochu rozhodilo.“ Ve finále svoje umístění navlas zopakoval. Naopak, vylepšil se Chaloupka, který se stal vicemistrem světa. „Nemůžu tomu uvěřit. Je to úžasné, určitě zatím největší zážitek kariéry. Finálová jízda byla úplně super a všechno vyšlo tak, jak jsme si s trenérem řekli. Asi ta vteřina na vítězství někde chyběla, ale já jsem fakt spokojený. Zlepšil jsem se asi o šest vteřin, oproti semifinále, což hovoří za vše,“ těšil se Chaloupka. Vítězství pro domácí barvy získal Slovák Marko Mirgorodský.

Václav Chaloupka / F: Alena Ceplová
Václav Chaloupka / F: Alena Ceplová

Mezi juniory měl medailové ambice v semifinále třetí Matyáš Lhota. Jan Kaminský postupoval jako pátý. Jen o jedno místo ušlo finále Vojtěchu Hegerovi. „Semifinálová jízda vyšla docela podle plánu. Hladký postup, i když z toho nemám úplně nejlepší pocit. Ale je to celkem dobrá pozice pro finále. Poprvé se těším na finálovou účast,“ řekl po jízdě Matyáš Lhota. Vítěz letošní seniorské nominace ve finále vybojoval šesté místo a Kaminský finálovou desítku uzavřel. Polák Kacper Sztuba vybojoval zlato.

Mezi ženami do 23 let si nakonec svoje první velké finále na mistrovství světa vyjela jen šestá Barbora Valíková, když Amálie Hilgertová a Karolína Galušková skončily na nepostupovém 13. a 19. místě. Valíková nakonec ve finále obsadila desáté místo, vítězství získala Australanka Foxová.

Mistryně světa Antonie Galušková / F: Alena Ceplová
Mistryně světa Antonie Galušková / F: Alena Ceplová

Antonie Galušková se stala juniorskou mistryní světa mezi kajakářkami a její kolegyně Lucie Nesnídalová získala skvělý bronz. „O tomto se mi ani nezdálo. Já měla jako sen, abych se dostala do finále a tím to končilo. Říkala jsem si, že kdyby vyšla nějaká medaile, tak by to bylo super… Ale první místo? To nejde ani popsat,“ řekla dojatě Galušková. Bronzová Nesnídalová s medailí také nepočítala: „Do finále jsem se dostala z desátého místa, tak jsem si říkala, že to je dobré, že budu maximálně desátá. Byla jsem úplně nadšená, že už jsem ve finále, protože to byl také můj sen. A najednou je z toho medaile… Jsem strašně spokojená,“ popsala svoje pocity Nesnídalová.

Tři zlata a tři bronzy v soutěži týmů

Nedělní závody hlídek uzavřely mistrovství světa a čeští závodníci přidali další tři zlaté a tři bronzové medaile do kompletní sbírky.

Zlatou medaili vybojovala trojice kajakářek do 23 let ve složení Amálie Hilgertová, Karolína Galušková a Barbora Valíková. „Měly jsme rozhodně respekt z branek 3-4-5 protože při tréninku jsme se tam trochu propíchly. Takže jsme říkaly, že tuto kombinaci pojedeme na jistotu a že si to budeme hlídat, když jsme viděly, jak holky dělají chyby,“ zhodnotila Karolína Galušková. „Já jsem to možná trochu zdramatizovala, ale naštěstí to vyšlo a jsem ráda, že jsem to nezkazila,“ dodala Amálie Hilgertová.

Hlídka kajakářek, vpředu Karolína Galušková / F: Alena Ceplová
Hlídka kajakářek, vpředu Karolína Galušková / F: Alena Ceplová

Nejlepšími hlídkami se staly i týmy singlkanoistů, a to v obou kategoriích (juniorů i do 23 let). „Jízda byla s lehkými komplikacemi, ale myslím, že se nám všem jelo super. Byla to taková náplast po tom ne úplně vydařeným včerejšku. Ze závodu odcházíme úplně spokojení,“ řekl Matyáš Lhota s medailí na krku za vítězství juniorského týmu ve složení Matyáš Lhota, Vojtěch Heger a Jan Kaminský.

Zlato v kategorii do 23 let vybojovala hlídka kanoistů ve složení Lukáš Rohan, Jan Větrovský a Václav Chaloupka.

Bronz vybojovali juniorští kajakáři ve složení Tomáš Zima, Josef Žížala a Jan Bárta. A také oba ženské týmy v kategorii C1.

Češi nejlepší výpravou šampionátu

Šéftrenér reprezentace Jiří Kratochvíl zhodnotil šampionát jako velmi náročný. „Byl to velmi dlouhý šampionát s nabitým programem. Závody trvaly šest dní, ale pokud bych to měl krátce zhodnotit, tak si myslím, že to byl šampionát úspěšný a přinesl celou řadu medailí i titulů. Některé medaile byly velice překvapivé, někteří závodníci asi nebyli úplně spokojení, ale jsme rizikový sport, stačí když nepřijede jedna vlna, jeden záběr, a je zle. Ale nakonec můžeme závody hodnotit pozitivně – zvítězili jsme opět v soutěži národů. Jak z hlediska medailí, tak z hlediska bodového umístění jsme na prvním místě ze zhruba 50 zúčastněných zemí, takže to první místo je docela cenné,“ řekl šéftrenér Kratochvíl.

Šéftrenér reprezentace Jiří Kratochvíl / F: Alena Ceplová
Šéftrenér reprezentace Jiří Kratochvíl / F: Alena Ceplová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: