MS vodních slalomářů a sjezdařů v Pau

MS vodních slalomářů a sjezdařů v Pau

Francouzské Pau v uplynulém týdnu hostilo Mistrovství světa vodního slalomu a sjezdu. O tom, jak čeští sportovci ovládli stupně vítězů, se dočtete v následujících řádcích.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Medailové hlídky

První medaile z MS vodních slalomářů v Pau si připsali hlídky. Tým kajakářů ve složení Vít Přindiš, Jiří Prskavec a Ondřej Tunka dokázal obhájit zlato v závodě hlídek. Bronz přidal tým singlkanoistek ve složení Tereza Fišerová, Monika Jančová a Eva Říhová.

Tunka: „Já jsem se opravdu proklínal za ten šťouch, který byl zbytečný, ale jelo nám to dobře a věřil jsem, že to zvládneme na medaili.“

Přindiš: „Je to úžasné. Myslím, že jsme sjeli dobrou jízdu na této trati. Jeli jsme z posledního místa, takže jsme v cíli věděli, jak jsme dojeli a to je to nejlepší, co může být. Zlato je doma!“

Prskavec: „Myslím, že jsme předvedli přesně to, co jsme si řekli. To, že „Tuňák“ trochu chyboval, tak to se někdy stane. To je v pohodě, na to jsme zvyklí (úsměv). Myslím si, že je super, že to vyšlo.“

Říhová: „Jelo se mi super, úplně jsme to rozjely s takovou chutí. Akorát jsem tam měla šťouch na šestnáctce, jinak to bylo dobré.“

Jančová: „Já jsem byla dost nervózní, takže medaile je úplně super. Nejelo se mi moc dobře.“

Fišerová: „Také se mi nejelo úplně nejlíp, ale myslím, že jsme to dobře zvládly a hezky jsme se střídaly celou jízdu. Každá jsme si dala jednoho šťoucha, takže si nemůžeme nic vyčítat. Za mne spokojenost.“

Jiří Prskavec, Ondřej Tunka, Vít Přindiš / F: kanoe.cz
Jiří Prskavec, Ondřej Tunka, Vít Přindiš / F: kanoe.cz

Kvalifikace na jistotu. Kašpar se Šindlerem nejrychlejší, Přindiš druhý

Ve středu (27. 9.) už mělo Mistrovství světa ve vodním slalomu a sjezdu na divoké vodě na programu kvalifikace kajakářů, singlkanoistek a deblkanoistů. Ve sjezdu nastoupili kajakáři s kajakářkami a také obě kategorie C1. Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem potvrdili formu nejrychlejší jízdou v kategorii C2, kajakář Vít Přindiš se kvalifikoval jako druhý nejlepší. Mezi kanoistkami si postup ze sedmého místa zabezpečila i sedmnáctiletá Eva Říhová.

V kategorii C2 mužů postoupili lehce všechny tři české lodě. Kromě vítězné posádky Kašpara se Šindlerem obsadil třetí místo Ondřej Karlovský a Jakub Jáně. Jako jedenáctí postoupili Koplík s Vrzáněm.

Jonáš Kašpar a Marek Šindler, 1. místo kvalifikace C2M: „Dostali jsme se na docela dobrou vlnu a cítili jsme, že to klouže a nechali jsme to klouzat až dolů do cíle. Všechno nám vycházelo přesně, jak jsme se domluvili,“ řekl Kašpar.

Nejrychlejší jízdu v kategorii C1 žen předvedla hvězda této disciplíny Mallory Franklinová z Velké Británie. 16. a 18. postupové místo si zapsala Monika Jančová a Tereza Fišerová.

Eva Říhová, 7. místo v kvalifikaci C1Ž: „Jízda byla super, protože jsem jela bez chyb, takže jsem naprosto spokojená. Postoupila jsem bez problémů. Jsou tam určitě nějaké rezervy, ale byla to dobrá jízda. Šampionát je zatím fajn, večer hrajeme karty, odpočíváme, chodíme fandit. To je snad i recept na případný úspěch na MS.“

Mezi muži kajakáři byl v první jízdě nejrychlejší olympijský vítěz Joseph Clarke, také z Velké Británie. „Snažil jsem se zajet co nejlépe, jak to jen šlo a doufám, že se mi to povede zopakovat i přes víkend,“ řekl Clarke. Jiří Prskavec postoupil ze 13. místa a Ondřej Tunka musel do druhé jízdy.

Medailoví Tunka a Přindiš / F: Ivana Roháčková
Medailoví Tunka a Přindiš / F: Ivana Roháčková

Vít Přindiš, 2. místo v kvalifikaci K1M: „Druhé místo je perfektní start do individuálního závodu. Trať nebyla úplně nejtěžší, tudíž byl minimální prostor pro chyby. Mám teď volné odpoledne a víc času se podívat na tu trať. První půlku jsem jel na jistotu, spíš jsem šetřil síly. Dole jsem věděl, že jedu dobře, tak jsem to trošku odpálil na dvou protivodách. Důležité je, že mi vyšla voda. Takže doufám, že mi bude vycházet i dál.“

Jiří Prskavec, 13. místo v kval. K1M: „Letos jsem vždy šťouchal hlavně ve finále, tak jsem si to snad tentokrát už vybral. Snad to už teď budou jen čisté jízdy a dostanu se co nejdál. Mám to tady hodně rád, ale spíš na ten trénink. Je to rychlé, je to těžké, a když to vychází, tak je to hrozně dobrý pocit. Ale na závod je to bohužel trochu nefér. A když se postaví taková trať, která je poměrně dost lehká, tak se tam nedá moc ujet.“

Smutná zpráva z týmu sjezdařů – Antonín Haleš musí kvůli přetrvávajícím horečkám podstoupit léčbu antibiotiky a z dějiště MS odletěl. I přes zdravotní komplikace se mu povedlo pomoct hlídkám, kde vybojoval dvě stříbrné medaile.

Ondřej Tunka mistrem světa ve vodním slalomu, Přindiš a Fišerová stříbrní

Čeští kajakáři ovládli stupně vítězů na Mistrovství světa ve vodním slalomu a sjezdu na divoké vodě ve Francii. Ondřej Tunka se stal mistrem světa a Vít Přindiš bral stříbro. V kategorii C1 žen vybojovala senzační stříbro Tereza Fišerová. Slunečné a horké počasí s teplotami kolem 28 stupňů přivítalo finalisty v páteční odpoledne (29.9). I bez Jiřího Prskavce, který nepostoupil do semifinále, potvrdili kajakáři svojí dominanci ve světě.

Povedlo se to asi víc, než jsme očekávali. Vzali jsme si první dvě místa a třetí je Slovinec. Viděl jsem Borise, který měl slzy na krajíčku,“ řekl v cíli stříbrný Přindiš.

Ondřej Tunka vybojoval nejcennější kov, úspěch svého života. „Nervózní před jízdou jsem byl, ale na startu už jsem byl ve svém světě a nervozita opadla. Jelo se mi hrozně dobře a vlastně si ani neuvědomuji, co bych mohl udělat o moc líp,“ řekl svěřenec Jiřího Prskavce seniora. „Doufal jsem, že to vyjde na medaili. Ale když byly ty tyče výš, myslel jsem si, že budou jezdit ostatní rychleji. Ale pořád se to k tomu přibližovalo a já začal doufat, že by to mohlo vyjít. Ale rozhodně jsem nedoufal ve zlato. To je úžasné,“ dodal Tunka.

Svému vítězství přitom ze začátku nemohl ani uvěřit. „Nejsem moc silný a ani bych neřekl, že jsem na tom technicky líp než ostatní. Nechápu, že se jim dokážu vyrovnat,“ dodal.

Pro Víta Přindiše jde o první velkou medaili z mistrovství světa. „No já jsem mohl jet rozhodně líp, to vím. Ztratil jsem tam na desítce nějaké desetinky, ale to k tomu patří. Ondra si to zaslouží, podává super výkony a žádné finále mu, pokud vím, neuklouzlo. Je z něj mistr světa. Nevěděl jsem, jak přesně jel. Věděl jsem, že vede, ale neposlouchal jsem čas. Jel jsem si to svoje. Nechtěl jsem se nechat vybláznit, někde zbytečně hrotit, zkracovat. Myslím, že se to povedlo. Mě se to povedlo na chvalitebnou,“ vyhodnotil vicemistr světa Přindiš.

Stříbrná Tereza Fišerová / F: Ivana Roháčková
Stříbrná Tereza Fišerová / F: Ivana Roháčková

Kluci si medailemi rezervovali i místenky v nominaci na příští sezónu. Budou tedy reprezentovat i na mistrovství Evropy, které bude v červnu hostit pražská Troja. „Teď už se na ni fakt těším. Bude to krásná show,“ řekl mistr světa.

Tereza Fišerová dosáhla také životní úspěch ve francouzském Pau. „Je to něco neskutečného. Jela jsem jízdu a říkala si, že to asi nebude stačit, měla jsem něco špatně. Dojela jsem do cíle, byla jsem druhá, věděla jsem, že tam bude placka, což pro mě byl nepopsatelný pocit. Měla jsem asi fakt hodně štěstí, že mi tu padesátku po semifinále odepsali. Já si tu medaili dneska hrozně moc užiji (ajajaj). Ještě před jízdou jsem si řekla, že to je poslední jízda sezóny, tak si ji chci užít a to se mi povedlo, takže super,“ řekla Fišerová.

Kateřina Kudějová pátou nejlepší kajakářkou světa

Přijela jako obhajující mistryně světa, ale cílem bylo dostat se do finále. Kateřina Kudějová se v sobotu (30. 9.) v Pau stala pátou nejlepší kajakářkou. Singlkanoisté Gebas a Jáně do finále nepostoupili.

Svěřenkyně trenéra Jiřího Prskavce nebyla s jízdou úplně spokojená. „Nebyla moc dobrá. První jízda – tam mi vycházelo všechno, ale teď jsem nastoupila na špatnou vlnu a nic mi nešlo. Ale jsem spokojená s finále,“ řekla v cíli Kudějová.

Kateřina Kudějová / F: Ivana Roháčková
Kateřina Kudějová / F: Ivana Roháčková

Zatímco kajakáři už mohli slavit, Kudějová musela medailové oslavy vynechat. „Musím říct, že je to fakt strašné. Myslím si, že by se to mělo střídat a příští rok by zase měli dát nás jako první, protože tohle se nedá. Už během kvalifikace jsem se bála, že budu jediná, kdo v sobotu pojede. Naštěstí to dopadlo tak, že jsme jely alespoň tři. Ale stejně to bylo strašné. Už jsme si říkali, že tohle nechceme.“

Teď čeká Kudějovou odlet na Nový Zéland na zimní soustředění. „Takhle jsem si to naplánovala, hrozně se na to těším. Hlavou si odpočinu, bude to jiné. Ne pořád takové to bušení v zimě, bude to odreagování. Odjíždím 16. listopadu a vracím se 12. března. Nebudu ani na Vánoce. Přijede za mnou na měsíc přítel, takže aspoň takhle to budu mít zpestřené. A na leden přijede tréninkový parťák Ondra Tunka s Lukášem Rohanem. Budeme tam spolu tři týdny a pak se přesuneme na soustředění do Austrálie na měsíc a půl,“ prozradila Kateřina.

V semifinále kategorie C1 mužů obsadil Vítězslav Gebas 19. místo a Michal Jáně semifinálovou třicítku uzavřel.

Nejcennější vítězství pro mistra sjezdu Lorence

Už za soumraku si v sobotu (30. 9.) na MS ve vodním slalomu a sjezdu na divoké voděv Pau připsal český tým další čtyři cenné medaile. O dvě zlata, stříbro a bronz se zasloužili sjezdaři na divoké vodě. Ondřej Rolenc vybojoval titul mistra světa v kategorii C1 mužů, stříbro a bronz přivezou Martina Satková a Marie Němcová ze soutěže C1 žen. Titul vybojovala i dvojice Paloudová a Němcová v netradiční kategorii C2 žen.

Ondřej Lorenc / F: Ivana Roháčková
Ondřej Lorenc / F: Ivana Roháčková

Slalom a sjezd se v Pau spojil v osobě stříbrného medailisty ze Slovenska Mateje Beňuša, který závodil v obou sportech. „Matej umí hodně pozlobit. Spousta lidí se s ním seznámila až letos v Solkanu, takže je to pro mnohé určitě velké překvapení. Mnoho slalomářů s námi nezávodí, Maťo je ryzí výjimka. Do 14 let jsem také dělal slalom, ale sjezd zvítězil díky podmínkám, nemáme doma v Pardubicích slalomovou dráhu, takže dojíždět kvůli podmínkám je obtížné. U nás je oddíl pouze sjezdový a slalomky jsou jen pro začátek, aby se děti naučily nějaké základy,“ vysvětlil zlatý medailista Rolenc.

Svěřenec Jana Šťastného si připsal už celkově sedmý titul mistra světa v seniorské kategorii. Medailovými ambicemi se proto netajil. “Když jsem v pátek odjížděl, tak mi doma řekli: Bez medaile se nevracej. Tak doufám, že budou všichni spokojení. Dneska bude párty tady na kanálu se všema,“ prozradil Rolenc.

Martina Satková / F: Ivana Roháčková
Martina Satková / F: Ivana Roháčková

Bronz ve stejné kategorii přidala ani ne sedmnáctiletá Marie Němcová. „Je to moje první seniorská akce, takže pocity jsou velmi intenzivní. Jsem nejspokojenější, jak to vůbec jde. Vůbec jsem to nečekala. Věděla jsem, že za mnou jedou nejlepší holky. Atmosféra je tady skvělá, přijde mi, že je tady obrovské množství lidí. Když jsme sem přišli, tak jsme si říkali, že to snad ani není možné, kolik se tady na to kouká lidí,“ řekla svěřenkyně trenéra Bohuslava Šamánka.

Po roční zdravotní pauze se vrací na mezinárodní půdu Richard Hála. Rodák z Kyjova tentokrát medailovou sbírku ve Francii nerozšířil a připsal si až osmé místo. „Start byl super, závěr jsem už cítil, ale úplně jsem nechápal v cíli, jak jsem vytuhl. Je to bez medaile a zklamání je i není. Očekávání samozřejmě byly na medaile. Ale myslím, že jsem i přesto spokojený. Je velice pěkné, že se opět potkaly oba sporty a spojený šampionát hodnotím hodně pozitivně,“ řekl Hála. O dvě místa za ním se umístil Filip Hric.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: