Ne, opravdu nechci zmást zkušeného vodáka, který navštívil obě dvě tyto krásné řeky. Našli bychom zde opravdu hodně rozdílů. Ale mám ještě v paměti svoji plavbu po této úžasné americké řece, a proč se nepodělit o několik podobností s naší západočeskou Ohří. Třeba to někoho inspiruje k tomu vyrazit za oceán nebo si více vážit českých řek.
Ohře, keltsky Agara, je řekou mystickou, které údajně vládne víla Agara. Význam je hned dvojí – buď měsíční řeka, nebo lososí řeka. Nechť si vodák vybere, co uzná za vhodné. Řeka Ohře má jako jediná řeka v Čechách i svůj svátek, který připadá na poslední sobotu v červenci a je spojený s vodáckým závodem. Hlavně je to ale domovská řeka známého vodáckého spisovatele Zdeňka Šmída a moje první řeka, kterou jsem ve svých třinácti letech za neutuchajícího deště splul.

Řeka Colorado je zajímavá tím, že teče v poušti. Tím se od Ohře trochu liší, protože v západních Čechách je poušť nahrazena Sokolovskou uhelnou pánví, ale ta z řeky vidět není. Spíše uvidíte překrásnou přírodu Slavkovského lesa. Kdo plul na Coloradu ví, že je charakteristické svou čokoládovou barvou vody. Ohře je naproti tomu průzračná, ale po deštích se zahalí do stejného odstínu jako Colorado. Colorado má turisticky splavných zhruba 300 mil, na Ohři si užijete krásných 100 kilometrů. Na Ohři se můžete obávat největší obtížnosti maximálně WW I, na pouštní řece je to neuvěřitelný level 10. Kdo by si ale představoval, že je Colorado jen samá peřej a valící se řeka, ten by se mýlil. Plavba se zde začíná na místě zvaném Lees Ferry a je velmi pohodová, bez peřejí. Vodáci si tak v klidu užijí nezapomenutelný pohled na Navajo bridge a Mramorový kaňon. Na Ohři se většinou začíná v Tršnici u Chebu a také má řeka mírný charakter vhodný i pro začátečníky.

Colorado je známé především tím, že protéká Grand Canyonem, který dosahuje místy až 1 800 m do hloubky. Z něj se dá prchnout jen na několika málo místech, jako je třeba Hermit nebo Phantom Ranch. Jinak je nebohý vodák uvězněn v překrásných skalách, kde od soutoku s Malým Coloradem to už začíná být pěknej nářez. Peřejím se zde říká rapidy. Jezy tu vodák nepotká, ale rapidy je bohatě nahradí. Většinou je za nimi příjemná tišina, kde si lze odpočinout a nabrat nových sil do další divočiny. Nejznámější rapid se jmenuje Lava Falls a je to právě ta drsná obtížnost 10.

Na Ohři jsou atrakcí pro vodáky jezy, vodácky oblíbený je rozbořený jez v Šabině, cvičný kanál na jezu v Kynšperku nad Ohří nebo rozbořený jez v Lokti. Spoustu dobrodružství lze zažít také v zatočené šlajsně na Černém mlýnu. Přírodní peřeje na Ohři nahrazuje věhlasný Hubertus. Pravda, nedosahuje takové síly jako rapidy na Coloradu, ale dva zdejší balvany by mohly vyprávět.

Na Coloradu se losuje o to, kdo na něj vyrazí, a každý den mohou vyrazit jen dvě skupiny do 20 členů. Táboří se takzvaně na „divoko“ na místech, kde je trochu rovný plac. Platí pravidlo, kde se utáboří jedna skupina, druhá má smůlu a má se utábořit jinde. Neexistují zde tábořiště, jak je známe, tedy s WC a dalšími vymoženostmi. Vodu si člověk filtruje z řeky nebo z potoků a svoje exkrementy si s sebou veze v lodi v bedýnce k tomu určené. Drobky a odpadky po přípravě jídla je nutno sbalit a odvézt až do cíle k likvidaci. Dřevo na oheň se v kaňonu nesmí sbírat, a tak je to s ohněm velmi složité. Kromě vodáků a indiánů tu pak turistu prakticky nepotkáte. Kolem dokola skály a zase skály. Každá jiná a nádherná. Na řece je jediná hospoda, kde si dáte pivo a kafe. Je od řeky vzdálená asi kilometr. Jmenuje se Phantom Ranch a působí v opuštěné krajině trochu jak zjevení. Počasí, pokud neplujete v březnu, kdy bývá i sníh, je velmi teplé. Z roztomilých zvířátek se můžete potěšit chřestýšem nebo škorpionem.

Na Ohři oproti tomu je hospod, hospůdek a občerstvení nepřeberně, tábořiště jsou vybavená tradičně splachovacími záchody a sprchami. Žádné své výkaly nikam vozit nemusíte. Ovšem to, co bych vzal jako příklad z Colorada, je naprostá čistota na místech, kde jsme tábořili, a to by se mi líbilo, kdyby se vodáci naučili i na Ohři. Ohře protéká několika údolími, ať už za Sokolovem, nebo za Loktem. Tam je známé skalní město Svatební průvod. Grand kaňonu se to sice rovnat nemůže, ale skála to je. Podél Ohře vede prakticky všude cyklostezka, takže o společnost a dostupnost tu vodák nouzi nemá. Z roztomilých zvířátek se pak může vodák potěšit u Nebanic výběhem koní, sem tam se vyskytne stádo krav, srnka, zajíc, zmije a pod Karlovými Vary vzácná užovka stromová neboli Aeskulapova. Oheň je možno rozdělat prakticky na každém tábořišti.

Jak je vidět, obě řeky mají něco společného, a na každé najdeme velké rozdíly. Určitě stojí za to je vyzkoušet, ale co si budeme povídat, Ohře je pro českého vodáka dostupnější, levnější a lehčí. Colorado je spíše takovým životním snem, ke kterému lze směřovat, a třeba se to někdy povede. Já jsem splul část na raftu a menší část na kajaku a opravdu toto přírodní putování stálo za to. Tak až zase vyrazíte na Ohři, můžete si představovat, že v trochu větším je to podobné na Coloradu.
Půjčovna lodí Dronte
Půjčovna lodí, raftů, kajaků, paddleboardů a koloběžek. Máme kajakářskou školu, pořádáme festivaly, vodácké akce a dětský vodácký tábor na Ohři. Najdete nás na řekách Berounka, Jizera, Ohře, Lužnice, Otava, Sázava, Vltava. A jsme také na Slovensku na Malém Dunaji a na Hronu.
Více informací na ohre.dronte.cz
facebook.com/dronte.cz
instagram.com/drontepujcovnalodi