Na vodu do Libereckého kraje aneb co se bude letos v létě dít na Jizeře, Kamenici nebo Nise

Na vodu do Libereckého kraje aneb co se bude letos v létě dít na Jizeře, Kamenici nebo Nise

Letošní jarní sezona byla na vodu štědrá – sněhové zásoby na horách a navzdory strašení globálním oteplováním extrémně studený a deštivý duben i květen naplnily koryta řek spoustou vody a umožnily časté splouvání prakticky všech vodních toků u nás.

Nejinak tomu bylo i v tradičních jarních destinacích tuzemské divoké vody v Libereckém kraji – Jizeře i s Mumlavou a Kamenicí. Tolik splavných dní dlouho nepamatujeme.

V létě budeme také rádi za dostatek vody, ovšem předpokládáme spíš turistické plavby na dolních a středních tocích a o tom je tento článek.

Je nejen pro ty, kteří to tu dosud neznají a chystají se na letní vodu – s vlastní lodí nebo s potřebou využití půjčovny, ale také pro znalce regionu – těm přináší informace o místních novinkách a akcích.

JIZERA

Celoročně, tedy i v létě a za malé vody, lze sjíždět ze Spálova (Podspálova), od soutoku s Kamenicí.

Za hodně malé vody mohou příležitostní vodáci bez vlastních lodí, kterým stačí i krátký pobyt na vodě, využít nový produkt sítě půjčoven, ubytovacích a gastro zařízení SUNDISK family – kombinaci kánoe a koloběžky ze Spálova do Železného Brodu k jezu a zpět.

Na jarní Jizeře
Na jarní Jizeře

Ostatní mohou (lépe za vodních stavů nad 6 m3 na vodočtu v Železném Brodě) pokračovat dál přes přístaviště a občerstvení v Líšném (za malých vodních stavů plout náhonem od jezu ve Splzově do Líšného), maloskalskou Žlutou plovárnu, Křížky – přístav a restauraci u lávky, kemp Dolánky, případně vícedenní plavby dál po proudu. Další místa pro spaní a občerstvení jsou například Příšovice u písečáku, kemp Vostrov Mnichovo Hradiště aj.

Pro vodáky bez vlastních lodí vše potřebné zajistí zmíněná síť SUNDISK family – doveze a odveze lodě na a z míst dle vlastního výběru, všechna můžete kombinovat s jízdou zpět na koloběžkách.

Možnosti ubytování, občerstvení a dalších služeb na nejfrekventovanějším úseku:

  • Hotel Spálov, chata Spálov – ubytování i občerstvení, informační centrum, půjčovna lodí a koloběžek
  • Paraplíčko – tábořiště, cvičná peřej, zábavná i za malé vody
  • Železný Brod vlevo u jezu – občerstvení, půjčovna koloběžek a plavidel
  • Líšný – ubytovna, občerstvení
  • Žlutá Plovárna Malá Skála – občerstvení, ubytování (ubytovna u Tlusťocha nebo omezené stanování), lanové centrum, půjčovna lodí a koloběžek
  • Křížky – ubytování, občerstvení
  • Kemp Dolánky – kemp pro stany i obytňáky, občerstvení, půjčovna lodí a koloběžek

Na Jizeře bude letos zahájeno budování dalších úseků stezky Greenway Jizera mezi Líšným a Železným Brodem a také od Turnova ke Svijanům.

Na březích se po pandemické přestávce v létě opět rozjedou kulturní akce, kterými si plavbu můžete zpestřit, například:

  • 17. 7. Festival Dolánky – hudební festival na břehu Jizery
  • 24. 7. Rozmarné léto na Žluté plovárně – reggae a paddleboardy, zábavný závod pro příchozí
S paddleboardy u Žluté plovárny
S paddleboardy u Žluté plovárny

KAMENICE

Letní využití mimo povodně a větší deště je možné i za menší vody na úseku od nástupu na Palackého stezku, z parkoviště u ústí Vošmendy. Podobně jako po Riegrově stezce na Jizeře lze plavidla vynést pro potrénování na kratších úsecích peřejí. Doporučeno ovšem jen vodákům s alespoň základními dovednostmi na vodě obtížnosti WW II.

Na soutoku Kamenice s Jizerou již letos bude v provozu rekonstruovaný hotel s restaurací Spálov a přilehlá chata, lze využít pro pobyty spojené nejen s vodáctvím na obou řekách. SUNDISK family vybudoval také zpevněné parkoviště mezi kolejemi a areálem elektrárny, před zajetím na něj od mostu je dobré se nejdřív podívat, zda je tam místo.

Kamenice potěší hlavně náročnější vodáky
Kamenice potěší hlavně náročnější vodáky

NISA

Věřme, že v létě bude pandemická situace natolik v klidu, že bude možné plout dále z Trojzemí po německo-polské hranici, což z Nisy dělá velmi atraktivní řeku, i pro vícedenní plavbu. Základní úsek ke Klášteru Marienthal je klasika. Vícedenní plavba je moc pěkná, přírodní místa k táboření, jen hospod na břehu tu příliš není, což ale někteří vyloženě vyhledávají.

V létě (od vodních stavů nad 1,7 m3 na vodočtu v Hrádku nad Nisou) obvykle plavba začíná od jezera Kristýna, kde si můžete zapůjčit lodě u SUNDISK family v loděnici mezi jezerem a řekou. Zde vám poskytnou i aktuální informace o řece. V místním kempu lze stanovat nebo si objednat chatku. Podobně jako na Jizeře můžete pro návrat z cíle plavby využít koloběžky a přilehlou cyklostezku.

Vodácká pohoda na Lužické Nise
Vodácká pohoda na Lužické Nise

Vyšší úseky, např. z Andělské Hory nebo Chotyně, za vodních stavů lze splouvat nad 4 m3 na zmíněném vodočtu.

Z půjčovny na Nise si můžete také zorganizovat plavbu na polské Kwise nebo Bóbru – je možné dovézt lodě na start a z cíle sjížděného úseku. Zejména na Jizeře provoz v poslední době trochu houstne, ovšem stále je tu klidnější situace než na nejvíce narvaných klasikách typu Vltava, Sázava. A na Nise nebo v Polsku zažijete klidu a romantiky přehršle…

Peřeje na řece vodáka vždy potěší
Peřeje na řece vodáka vždy potěší

SUNDISK family

Jsme rodinnou firmou, provozujeme rozsáhlou síť služeb v cestovním ruchu.
Provozovny SUNDISK family jsou místy pro volný čas, dovolenou, rodinné výlety, firemní akce i svatby. Na Jizeře půjčujeme kánoe, rafty a kajaky, lodě vozíme po celém toku od Spálova až po Mladou Boleslav. Na Nise s námi navštívíte za jeden den Česko, Polsko i Německo. Začátečníky a děti učíme v naší vodácké škole, školní výlety využívají kombinovaných programů v lanovém centru i na vodě, firmy k nám pravidelně jezdí na školení, outdoorové programy a teambuilding. Nabízíme ubytování pro skupiny i jednotlivce včetně možnosti kempování.
Více hledejte na www.sundiskfamily.cz nebo
Jizera: www.sundiskfamily.cz/cs/sluzby/pujcovna-lodi-jizera.html
www.facebook.com/zlutaplovarna.pujcovna.lodi.jizera
Nisa: www.pujcovnalodinisa.cz
www.facebook.com/pujcovnalodinisa
Dyje: www.lodedyje.cz/cs
www.facebook.com/lodedyje.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: