Nehoda na Kaňově

Nehoda na Kaňově

Jez Kaňov na Sázavě má nedobrou pověst. Snad každý rok se zde někdo dostane do potíží, ať už nezkušeností nebo přehnanou sebedůvěrou posílenou alkoholem. Ať jsou důvody jakékoliv, čas od času si vybere tento jez daň nejvyšší. O minulém víkendu opět zahrozil. Díky obrovskému štěstí a okamžité pomoci několika vodáků nebylo nutné udělat smutný zápis do černé kroniky. Přečtěte si autentické zážitky záchranářů i přímé účastnice nehody.

Jen co Fantomas dopsal svůj první editorial rozběhla se naplno jarní vodácká sezona. Odemčeny byly snad všechny oblíbené řeky a vodáci vyrazili vstříc dalším dobrodružstvím. Sluníčko pomalu začíná hřát a jarní voda láká… Ne každý ale zná a dokáže docenit její sílu a ledovou záludnost. Rok co rok se ale stávají na našich řekách – a nejčastěji právě na jejich jezech – nehody, které vídáme opravdu neradi. Ne vždy také končívají tak šťastně, jako příběh, který vám dnes budou vyprávět jeho účastníci. Ano, všichni zúčastnění tentokrát přežili ve zdraví, ale bylo to opravdu jen shodou příznivých okolností, velkého štěstí „plaváčků“ a velké duchapřítomnosti a zkušenosti jejich zachránců. Přinášíme vám toto autentické osobní vyprávění o nehodě, která se stala banální chybou a jen zázrakem neskončila tragédií, jako varování a ponaučení pro všechny ostatní, kdo třeba někdy rady zkušenějších vodáků považují za zbytečné „strašení“.

Budete-li chtít, milí čtenáři, připojit svůj názor v komentářích k článku, vyhněte se prosím zbytečným expresivním výrazům, které stejně nikoho nepřesvědčí. Jistě víte, co máme na mysli. Redakce vám za to předem děkuje!

jez Kaňov - vyhlášený zabiják

Podruhé na vodě

Poprvé jsem se svezla na řece loni v létě na Sázavě a také na raftu pro šest. Voda netekla, jen jsme pádlovali, nebo přenášeli loď. Prý volej. Mám vodu ráda, plavu dobře a hodně, nebojím se a jsem zvyklá i na studenou vodu, skákání do vody a chvíli umím i plavat pod vodou… Proto když byla možnost „otvírat Sázavu“, která teče a bublá byla jsem velmi ráda, zima – nezima. Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak. Kamarád zajistil půjčení bot, bund, kalhot i rukavic a vest pro nás všechny. Plovací vestu jsem si nezapnula, umím přece dobře plavat a vody se nebojím. Na raftu nás bylo pět, já sama uprostřed a jeli jsme. Nádhera. Když jsme se blížili k jezu tak mi to připadalo jako prima dobrodružství, klidně se vykoupu…

Rafťáci padající přez korunu do jezu

A pak… No co vím, že bylo hodně nepříjemné ne a ne se dostat zpod vody, jako když mně někdo stále drží, točí se mnou nechce mne pustit ven, ani nadechnout se, odrazit se nebylo od čeho, a nebylo kudy ven. Pamatuji si, že jsem se stále držela pádla… Pak asi chvíli nevím… Pak si pamatuji, že mi někdo říkal co mám dělat a myslím, že jsem poslechla a dělala co mi říkal.

Mela ve válci

Pak jsem seděla na břehu v blátě a byla jaksi nepohyblivá, nešlo mi vstát… Někdo se mě ptal jak mi je a já řekla dobrý, cítila jsem to tak. Pak někdo přijel na kajaku a ptal se také jak… I já se zeptala:
„To vy jste mne vytáhl?“
„Ano.“
„Tak Vám moc děkuju.“
„Ani nevíte, jak blízko jste byla smrti.“

Keny a zachráněná rafťačka na břehu

No nevím, nenapadlo mě to. Byla jsem mokrá, byla mi trochu (pak víc) zima, ale celkem jinak nic. V noci a ještě další dvě jsem nemohla spát, bylo mi strašné horko, jako bych byla v sauně, chodila jsem se asi šestkrát za noc sprchovat studenou vodou. Dnes je to pátý den, cítím se v pořádku, mám pár pěkných modřin a nemám jednu náušnici. Voda byla vážně nádherná a líbilo se mi to víc než v létě a pojedu ráda zase. Ale určitě budu rozumnější. Brala jsem to opravdu moc lehkovážně, už to takhle neudělám, už vím „jak to pálí“ na vlastní kůži.

Moc ráda bych poděkovala lidem co mi pomohli a já si ani neuvědomila, že mi zachránili život.
Děkuji, moc.

– Eva –

Pohled první

Tak jsme teda jeli na Odemykání Sázavy, nic moc jinýho neteklo, hlásili pěkně a Sázava měla kolem 80 kubíků. Sice jsme na ní byli nedávno při cca 110, ale účast nahlásil i věhlasný Žralok a spol. se svojí flotilou Kursků, tak se všichni těšili že bude veselo.

Slavnostní odemykání a varování před nástrahami rozvodněné řeky

Po obvyklých peripetiích s dopravou, jsme konečně byli všichni nahoře v Týnci, kupodivu si ani nikdo nenechal nic dole v autě. I nacpali jsme se do hyder a sešplouchli se dolu k půjčovně, kde se hemžili vodáci, výletníci, pan majitel měl proslov a z roští se hrabal dědek Sázava s preclíkovym klíčem a flaškou rumu. Řeka byla odemčena, klíč dojedly děti, rumu mi napít nedali, tak jsme vyrazili po proudu dolů.

Kmocháček ve výjezdu ze šlajsny

Nutno zdůraznit že pan majitel týnecké půjčovny důrazně varoval všechny zúčastněné vodáky, před zvýšeným stavem řeky, její sílou a před nebezpečím které za tohoto stavu hrozí na jezech, zejména pak na Kaňově, kde se v podjezí tvoří velmi nepříjemný válec. Speciálně před Kaňovem varoval a důrazně upozorňoval, kde se přistává.

Orinoco ve šlajsně

Naše tlupa pokojně splouvala přes Podělusy a Brejlov až jsme dorazili ke Kaňovu. Kluci na mě dole pěkně čekali. Asi si mysleli, že jim udělám nějaký divadlo a vesele se na mě šklebili. Tak jsme se tam eště chvíli motali a najednou hele, pojede to nějakej raft. Tak že eště počkáme, kdyby byl náhodou nějakej průser. Sjeli to celkem v pohodě. A hele eště jeden, taky dobrý, nějaký Orinoco nebo co, hele Baraka, no von ten válec ve šlajsně asi nebyl tak zlej, nafukovačky to pouštělo pěkně vrchem, pohoda. Tak asi pojedem dál ne? Najednou koukáme jak se nahoře divně motá Colorado, vzadu dva starší chlapi, veprostřed nějaká ženská a vepředu chlápek a dítě. Nevím co tam vyváděli, esli se jeli do tý šlajsny jen kouknout…. Každopádně minuli nájezd do šlajsny a zůstali viset, aniž by hrábli pádlem do vody, na pravý koze šlajsny bokem (vše bráno pohledem po proudu). To už v nás zatrnulo. Ti plantážníci v raftu jen seděli a čuměli. Potom kormidelník zabral kontra a celej raft hodil záda do toho hnusnýho vejvaroválce pod jezem. Zbytek posádky stále čuměl, co se děje a pádly ani nehnuli. V tom okamžiku už byl Rišo na cestě na pravou kozu šlajsny, já na pravej břeh a Keny se snažil dostat s kajakem co nejblíž k válci.

Mela ve válci

Co se dělo zatím v jezu nevím. Když jsem doběhnul s házečkou na svý místo na navigaci na pravé straně jezu, viseli už plaváčci částečně na Kenyho lodi a částečně sami splývali po proudu. Nevím, jak dlouho se tam mleli, možná minutu, možná víc. Každopádně mám dojem, že jez tohle amatérské a hořké sousto pěti hazardujících lidí prostě znechuceně vyplivnul. Na nás díkybohu zbylo jen vyndavání raftu a sudů, který zatím metaly v jezu takový kozelce, že by jim i E.J. záviděl.

Mela ve válci

Matroš a raft jsme za pomoci vodáků kolem zvládli vyndat. Mile mě překvapilo kolik lidí kolem mělo házečky a karabiny, můj obdiv má zejména maník, co na upoutaným raftu losoval barely z válce.

Záchrana sudů s použitím jištění házečkami

No a to je vlastně konec pohádky, všechno dobře dopadlo, řeka se zachovala milosrdně. Vodáci, se kterými jsem lovil raft a matroš, mi dali napít rumu s rozinkama a všichni jsme pokračovali dál po řece. Akorát mi zase ujel ten raft s těma blondýnama. Takže až mě někdy uvidíte, jak nepříčetně řvu na nějaký jitrnice, co je potkám na rozvodněný řece na raftu v maskáčích, bez helem a s rozepnutejma čochtankama, tak prosím mějte pochopení.

– Typík –

Pohled druhý

Možno by som si teda dovolil doplniť čo sa dialo v tom jeze keď sa rozhodli, že si skúsia jeden z najnepríjemnejších vodáckych zážitkov – topenie. Nepoznám mená tých ľudí a akékoľvek označenia by neboli publikovateľné takže im proste budem hovoriť Oni. Keďže po Ich nepodarenom freewheele z hrany som bol najbližšie ku koze, vyškriabal som sa na ňu, tak rýchlo ako to šlo. Keny a Rišo rychle zaujímají pozice

Viem, že jedného z Nich to pustilo skoro okamžite, potom som vydel nejaké nohy, ktoré pozdravili slnko a hňed potom zase valec v jeze, a zase slnko… Ďalší On sa urputne držal raftu. Medzitým vidím jedného, ako stojí akoby na vlastných nohách a nevie či ísť, alebo plávať, alebo sa vrátiť späť na kolotoč. Tak som na neho kričal nech prosto vypláve, ak to pôjde. Pochybujem, že ma počul, ale vypadol. To už som stál na koze a držal hádzačku. Problém. Nie je sa tam kde zachytiť. Na tú kozu som plánoval vyliezť, keby sa Typík rozhodol pre ródeo v šlajsni. Tým smerom by sa dalo pomôcť, ale neviem či cez celý jez… Našťastie pre Nich posledný urputník, ktorý stále zvieral raft, dosurfoval doľava, k brehu. Tam už asi pochopil moje zúfalé mávanie, že sa má pustiť a pokúsiť sa odtiaľ vypadnúť skôr ako za ním niekto ochotne skočí a doláme mu nosnú prepážku.

Lovení raftu

Nastal paradoxne najväčší stres. Keďže som pár rokov pádlovaním v rafte strávil, tuším, že sa v tom vozí spravidla 6 ľudí. Počítam, jedna hlava, druhá, a tri na Kenyho kajaku. Čumím do válca a adrenalín stúpa. Pádlo, barel, pádlo, barel, barel, kus dreva, pádlo… nohy žiadne, hlavy žiadne. Ostáva teda už len napádlovať na breh a zistiť koľko Ich bolo.

Lovení raftu

Medzitým už Tom a ďalší, nacvaknutý na hopkách, bojovali s raftom, ktorému sa zjavne Kaňov páčil viac ako nám. Ak môžem, len za seba, ďakujem všetkým, ktorí boli v okolí a dokázali, že väčšina vodákov má rozum a vie pomôcť. No a výnimka potvrdzuje pravidlo. Tož toľko podrobný popis záchranára na zlom poste.

– Rišo –

Pohled třetí

Vím, že to již psali kluci přede mnou, ale rád bych ještě jednou zdůraznil, že všichni účastníci zahajovacího ceremoniálu byli před Kaňovem důrazně varováni majitelem nejmenované týnecké půjčovny. Z videa v jednom internetovém deníku víme, že hrdinové dnešního příběhu tam byli a zřejmě si víc hleděli rumu než dobrých rad muže, který Sázavu zná. Jak již víte, Kaňov jsme si třikrát dobře prohlédli. Své možnosti i možnosti mašich creekovek známe a tak jsme vyhodnotili šlajsnu jako „jetelnou bez většího rizota“. Když jsme dole, čistě pro jistotu, čekali, až projedou ti, co se rozhodli jet, viděli jsme divadlo, které bychom už vidět znovu nechtěli.

Rafťáci bezmocně mizí v hrozivém válci pod jezem

Docela ve mně zatrnulo, když jsem viděl pět lidí, jak sedí v raftu, vesty někteří rozepnuté a pádla na klíně. Proč proboha ta pádla nepoužívají? Stalo se co se stát muselo. Proud na korunu byl silnější, než proud do šlajsny a tak raft sletěl do vývaru. V tu chvíli by se v nás krve nedořezal. Typík a Rišo okamžitě vyrazili zaujmout pozice na pevných bodech a to každý z jedné strany. Nikdo totiž nevěděl, kam je bude voda posouvat. Já zůstal uprostřed v kajaku v naději, že se třeba někdo z nich dostane na hranici vývaru, kde ho budu moct odlovit.

Keny čeká na kraji vývařiště

Měl jsem tak krásnou možnost sledovat, jak se perou neopreny. Ale pěkná podívaná to nebyla. Naštěstí byla krátká a vývar pustil prvního plaváčka. Byla to starší žena. Rozepnutou vestu měla přetaženou přes hlavu, obličej pod vodou a rozhodně nevypadala, že by se aspoň snažila plavat.

Nevěděl jsem ani kde ji mám chytit. Sundal jsem jí vestu z hlavy a za vlasy ji vytáhl obličej nad vodu. Bohužel nebyla ani schopná se chytit vzadu za kajak, abych ji mohl transportovat ke břehu. Za chvíli se kolem motal další plaváček. Dal jsem mu za úkol držet paní, můj kajak vzadu za úchyt a hubu. Cestou ke břehu jsem si ještě nabral třetího stopaře. Bohužel se mě snažil chytat za bok a ruce, tak jsem ho musel decentně usměrnit. Nakonec se mi, sám nevím jak, povedlo mít tři lidi za lodí.

Keny byl jak autobus - současná záchrana 3 plaváčků z nichž jeden už moc nespolupracoval zaslouží pochvalu!

Nevěřili byste, jak blbě se s nimi traverzuje ke břehu. Děkuji lidem na břehu, že mi pomohli tu zátěž dostat z vody. Vím jen, že paní za lodí jela posledních pár metrů opět s hlavou pod vodou a tak nebyla schopná ani sama vylézt na břeh.
Teprve když mě dohnaly plíce a ruce se zkrátily na původní délku, jsem si prohlédl zachráněné plaváčky. Po dvou stech metrech za kajakem a pračce pod jezem, vypadali jako… no, něco mezi zbitým psem a zmoklou slepicí. Paní byla ještě v šoku a ani nevím, co říkala. Nebylo jí moc rozumět.

Pak teprve přišel šok. Stokilový chlap má nezapnutou vestu pro chlapce jedenáctiletého a chlapec výšky cimrmanova játyho měl vestu na stokilového chlapa. Je fakt klika, že to dopadlo tak, jak to dopadlo. Také jsem mohl tento článek psát rukou mnohem těžší.

Konečně je vše na břehu

Na závěr díky všem, kteří se aktivně zúčastnili záchrany lidí i materiálu a budiž poučením nám všem…

– Keny –

Autor fotografií: Žralok

Zkušenosti čtenářů

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

ŽRALOK

http://www.stredoceskymagazin.cz podle videa to vypadá na pohodovou akci , pak se však začalo na jezech a peřejích dít lecos .PLAVÁČKŮ BEZ POTŘEBNÉHO VYBAVENÍ BYLO CESTOU VIDĚT DOST A NA SÁZAVĚ SE V LEDOVÉ VODĚ PLAVE DLOUHO POKUD SE CHCE ZACHRÁNIT LOĎ .

Pavel Šálek

Keny a ostatní
klobouk dolů před vámi a pukrle až na zem. každý z nás se občas dostane k podobným splouvačům. pokud je buzeruješ před tím , tak jsi pro ně otrava, protože ONI všechno znaj. Pokud se k nim dostaneš v průšvihu, tak je to pak boj o jejich život. 100x si řekneš, že se na ně příště vy….. ale stejně Ti to pak nedá. To, co jste udělali vy, to si zaslouží velkou pochvalu.
Já jen doufám , že si z toho ty lidi něco vezmou.
V tom překlonu to už nevydržím, takže ahoj na vodě, třeba na Hameráku.
Ešus

Luděk

Keny, byli jste dobrý. A pořiď si konečně větší loď, ať se ti tam vejde víc plaváčků, na ten kyblík jsou tři moc, i když je novej :-)). Nebo příště řekni, že něco chystáte, byl jsem před Váma, tak bych počkal :-)).

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

Grázl

Celé je to zase a pořád znovu o těch, které takovéhle kousky podporují…
Ptám se.. Dávají se v Bisportu mapky toku? Ptají se na zkušenosti? Byl jsem tam nedávno s člověkem, který byl na vodě asi podruhé a který mi naprosto otevřeně řekl, že nevidí důvod proč Kaňov nejezdit.. Až když jsem mu řekl co to umí tak pochopil..
Bohužel, ne vždycky to není o frajeřině, ale i o neznalosti.. Blbýho frajera člověk nezastaví, ale neznalého by řádně informovat mohli..
Nicméně kluci jste dobrý, určitě to byl dost risk.. Teď ještě aby se Keny naučil řidit aby při příštím příjezdu nezboural půlku přítomného vodáctva a bude vše super .-)))

Typík

Čéče voni občas mapky dokonce dávaj, a před Kaňovem tentokrát důrazně varovali. Nicméně lidi si prostě neuvědomujou, co s nima voda udělá. Z osmýho patra skočí dolu málokdo. Do jezu padaj někteří umělci bez obav a ještě si myslej že to bude dobrá zábava.
Kenyho příjezdy na nasedačky jsou možná snahou eliminovat počet lidí, na již tak přeplněných řekách. Asi mu to auto hodíme do Kaňova, esli neslíbí, že začne jezdit jako běloch.

Petr

K Biolkovi jsem celkem kritický, protože už je na Sázavě trochu přemnoženej a už jsem i zažil, že pustili na rozvodněnou řeku lidi bez varování a napůjčovali jim klidně plastovky, ale poučili se a tentokrát bych jim nic nevyčítal. Půjčovali jenom rafty, na nebezpečí upozornili a povodňový stav to nebyl. A soutěž,kde se dávaj záchranáři a jištění, také ne. Oni při soutežích také pořadateklé nestojí hlavně kvůli záchraně, ale u branek a pořadateli jsou oddíly, které na to mají kvalifikované lidi. Tohle bylo otevírání řeky. Ne, že by se vždycky nedalo varovat více, to asi ano, ale Biolek tentokrát myslím udělal, co měl. Něco už se taky musí nachat na příčetnosti lidí – i když osuhlasím, být příčetný v oboru, o kterém nic nevíš, je těžký.

Keny

No táák páánové. Tohle je diskuze o vodě a ne o mém řidičském talentu :-))
Krom toho jsem ty lidi stejně netrefil o metr a půl :-))

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

Typík

Spíš bych to teoreticky viděl na poněkud kompliované natažení házečky mezi kozou šlajsny a břehem a skok přivázanýho žabáka. Nebo skok pro plaváčka na házečce ze břehu, s následným zlomením nosní přepážky, jak píše Rišo. Čort znájet co by bylo lepší.

kmochacek

…narychlo vytvořit R6, 4 maníci ke strojům, jeden dobrovolník by tam na házečce pro ně skákal a poslední by ho tahal zpět do raftu.

Jo díky za pohled Evy-plaváčka, jde z toho krásně vyčíst ta proměna od bezstarostné jízdy až k hlubokému respektu k vodě. Jen by mě zajímalo, proč nad jezem dělali to co dělali. To opravdu nikdo na raftu ani netušil, do čeho jedou?

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Keny

No, hrdinové bych nám neříkal, i když naše ega to jistě rády uslyší :-))
Prostě jsme v daný moment dělali to, co jsme považovali za správné. Myslím že je hodně vodáků, kteří by to udělali také. My jen byli ve špatnou dobu na správném místě.
Krom toho naštěstí nebyl válec tolik při chuti. Kdyby je to podrželo, pak by asi teprve začalo hrdinské jednání. Patrně bych musel jako nejlehčí do válce a kluci by mě tahali na házečce a hopce. Nevím jak by to dopadlo. Možná by došlo i na Kmocháčkovu verzi s raftem. Pokud by to bylo ze břehu daleko.
Osobně mám nejlepší pocit z toho, že jsme bez jediného slova domluvy věděli, kdo, kam a co tam má dělat. Ona někdy bezhlavá záchrana nebo dlouhé taktizování může být ke škodě. Takhle vím, že na vodu jezdím s lidmi, kteří nikoho ve štychu nenechávají a z toho mám radost.

Rišo

myslím, že je v Čechách veľmi veľa vodákov, ktorí sú v záchrane podstatne zbehlejiší. My sme len mali šťastie, že sa valec rozhodol tak, ako sa rozhodol. Dúfam, že podobné články následovať nebudú (a ak,tak s rovnakým koncom). Vode zdar 🙂

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

Had

Chlapům dík že byli a věděli co maj dělat,já taky zachraňoval na jezu v Podělusech,jeden strejde v maskáčích s 10letou holkou na porcelánua a na háku mělˇasiMongola,dle toho že mluvil rusky?tak se hrdinně nasypali do jezu a najedou slyším zachran ji,tak se otočím a vidím dva plvající bez vest ,holčina v zimním vybavení,asi dost dobrý plavky což?strejda netušil co má chytat dřív???pro tu holčinu sem musel až po prsa do vody,a byla z toho dost hotová, voda fakt ledová tak sem ji vytáh přišla mi trochu v šoku,Číňan se uchytil na šutru u vrbičky a klepal se jak drahej pes, a tomu pomáhal Tom a vysvětlit mu že nemá skákat do vody po hlavě to byla celkem dřina,strejdovi sem pak pěkně vynadal že nechápu jeho přístup ,a jestli mu přijde 100Kč za pučení neoprénu a vesty pro tu holčinu moc??? tak to nechápu,vodě zdar a vy co začínáte dejte si aspoň někdy poradít!!! a používejte někdy hlavu!!! Had

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Václav

Jasně – poslal jsem kluky do jezu, kde se jim nemohlo nic stát i kdyby ho na tom raftu sjeli pozadu, to máš pravdu. Ale jako vedoucí jsem stejně vydal blbej pokyn – protože se něco stát mohlo – viz kajakář. Tady hledám klíč. Ti moji kluci si taky naprosto nedělali starosti, protože jeli se zkušeným vůdcem plavidla. Myslím, že to už tak k nezkušeným začátečníkům patří, nedělat si starosti, tzn. předat odpovědnost za sebe někomu jinému. Možná byl vůdcem raftu na jezu v Kaňově ten, co jediný řešil situaci mávnutím pádla dozadu. Tzn. blbým vůdcem, který to naprosto zvoral na všech frontách, o tom netřeba hovořit. A pak by mě taky zajímalo, jak to bylo u dotyčné posádky s chlastem.

Possum

Kupodivu mam dojem, že byli celkem střízliví.

ŽRALOK

Já už byl párkrát dost namol a studená voda , nebo jen zjištění , že ti ukradli auto a jseš hned střízlivej .

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

keny

Teda ta neše parta je nějaká prokletá. Kam jedem, tam se něco semele. Typík na Doubravě taky zažil nějaké maso. Článek vyjde pro změnu na raftu.
Ale je vidět, že všichmi pitomci nečtou hydro. Kdo to četl, tak nepoleze s děckem v lodi na Kaňov. Ten otec, jestli se mu tak dá říkat, by potřeboval pádlem přes držku :-))

Flundra

Sak jsem se musela drzet .. padla a v lodi :).
Na Doubrave jsem u toho byla .. tam to bylo i se sanitkou .. Navic uplne pohrebiste plastovych otevrenek pod Martinem .. :I.
Tes se na clanek ..

Míla

Myslím, že vždycky budou lidi, kterým budete říkat horem dolem, že něco jezdit nemaj a oni se stejně na to vykašlou. To ale neznamená, že není třeba jim to říkat znovu a znovu. Každopádně při vší té hrůze toto představení má minimálně jeden pozitivní přínos. I ti, kteří mají velká ramena a přitom malé zkušenosti, se po přečtení článku trochu zkrotí. Jardovi B. bych nic nevyčítal, taky si myslím, že se týnecká půjčovna snaží. A kluci kajakářský ukázali, že fakt umí.

Bubáč

Big up! všem, který zachraňovali. Sám sem na Sázavě už několik mamlasů z podobně hloupejch situací tahal a vim, že tenhle jez je na záchranu hodně špatnej, i při 80m3 je to pěkná fuška. Spíš je psycho, že takovejchhle truhlíků je pěkná řádka a to nejenom na Sázavách a Blanicích, ale i na Čerťákách jsou pravidelně vídáni bez základních ochraných pomůcek. A když se tyhlety maminy, strejcové a polonalitý teenageři dostanou do situace, kde jim jde regulérně o kejhák, ani si potom neuvědomujou, že jsou lidi, který ten svůj kvůli nim bez váhání na trh přinesou..
Nechci planě moralizovat, spíš je třeba těmto situacím předcházet. Jenže jak? Přijde mi to podobně marný, jako vysvětlovat lumíkům, že když žuchnou z tááákhle vysoký skály, nemusej už nad příští dovolenou dlouze přemejšlet.

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

ŽRALOK

KUBA SE SVÝM KAJAKEM PŘISPĚCHAL NA POMOC KENYMU OBSYPANÉMU PLAVÁČKY .TA PANI ZROVNA APATICKY ODPADLA Z JEHO KAJAKU A TAK MU JI NA ZÁĎ ZNOVA NAHODIL .JEJÍ KOLEGA PLAVÁČEK TO ZHODNOTIL SLOVY „TO UŽ DOPLAVE SAMA “ MYSLíM ŽE TEN CO JI MĚL DRŽET MOC NECHÁPAL JAK MIMO JE

Typík

Jak sme tak tlachali o tý akci v putyce. Tak Mártyho napadlo, zda by příště neměl „pořadatel“ alespoň na ten Kaňov, postavit nějaký hasiče záchranáře, jak tomu bejvá např. při splutí Litičáku. Eventuelně aspoň někoho, kdy by „podezřelé“ posádky hnal od toho jezu svinským krokem.

kmochacek

myslím, že Bisport už je OK. Před 3 léty (stav cca 170cm) ještě kanoe půjčovali, ale přitom důrazně varovali před vodu a spíš doporučovali jiný úsek Sázavy.
A letos? Ani opakovaná žádost podepřená vodáckýma zkušenostma nepomohla. „je nad 150cm, kanoe nepůjčujeme“. A mapky úseku i jezů při letošním odemykání rozhodně nabízeli.

Jinak záchrana na Kaňově vzorná, bezproblémová spolupráce lidí, kteří se navzájem neznají… na tento článek se bude ještě hóóódně dlouho odkazovat.

Jen by mě zajímal postup, co a jak dělat, kdyby je ten válec nechtěl pustit a zůstali uprostřed jezu? Raft odspodu na házečkách držených ze břehu? Je to tam přecejen dost široký…

jirka

Záchranářům všechna čest – JEDNAK za pefektně provedenou záchranou akci a DRUHAK za projevenou statečnost …. vono balacovat na hraně vývařiště nebo přistávat, vylézata a nalézat na koze šlajsny za těchto podmínek není „ganz ohne risiko“ ani pro takové pány vodáky, jako jste Vy

Václav

Já jsem letos na Rokytce měl na raftu zcela nezkušenou a poněkud nemotornou posádku 4 kluků. Pod mým vedením jsme se ale bez problémů sunuli vpřed. Na druhém jezu jsem poněkud kravsky pojal úmysl si je natočit samotné na kameru. Než se nachystali, vplul do jezu někdo další na kajaku, obrátil se a následně se tam chvíli mlel. Zuřivě jsem na chlapce mával, ať zastaví, dají kontra, obrátí se…, aby nepřeválcovali toho nešťastníka. Jenže oni nebyli naprosto schopni se zkoordinovat, každej hrabal pádlem jinak a nebo vůbec ne. Rozuměli, co na ně řvu, ale nakonec je to bez jakéhokoliv odporu vtáhlo do jezu. Dotyčného nějak minuli a pak rozprášili partu Kajaky.cz (kteréžto se tím omlouvám), co tam čekala. To jen tak pro příklad – posádka bez schopného vedoucího na palubě, který dokáže vydat rozhodující povel, a bez zkušeností prostě v krizovém okamžiku dokáže „ztuhnout“, tzn. zcela se ponechat osudu.
Jinak – záchrannou akci by mohli vyučovat na kurzech. Dobrý, kucí.

kmochacek

Prohlídli jste jez, vyhodnotili jako bezpečnej, kluci jen nedokázali správně reagovat na změněnou situaci.Nebylo to ideální, ale nešlo o život (pokud neuvažuju ty kajakáře dole :-))).

Ale jak píše Eva-plaváček:“Starosti jsem si nedělala, jedu přece s partou, která ví co a jak“. A to byl její evidentní omyl!

Každý mírně zkušený vodák musí podle mě:
1. přiměřeně ovládat/řídit plavidlo, na kterém jede.
Ale oni ani nad jezem nepádlovali, nechali se samovolně natlačit na kozu, chvilku tam nečině viseli a pak zadák hrábnul dozadu a ztáhnul ten raft do válce.
2. vědět do čeho jede -tzn. to místo(jez) si prohlédnout, podívat se jak to sjíždějí ostatní, ….
Prostě pořád nějak nedokážu pochopit jejich jednání nad jezem, tu jejich bezstarostnost.To byli všichni úplní začátečníci? Na břehu bylo přitom dost lodí i lidí, kteří přetahovali. I pro úplného amatéra s pudem sebezáchovy známka, že se něco děje.

Petr

Ahoj, nečetl jsem si to již bylo psáno, ale nezbývá mí než zaplesat nad tím, že nejsou na řece jenom jelita ale i rozumní a zkušení vodáci co mají potřebné vybavení a zkušenosti! Bohužel zrovna včera jsme viděli „raft“ s posadkou- semtam vesta(čochtan) bez přileb a házečka ? ..no hruza!

Flundra

Tuhle sobotu u jezu Kanov .. vzpominam na vypraveni kluku o loveni raftu .. a nez se nadeju, tak se ve stejne casti jezu toci nejaka nafukovacka a s ni dva chlapi a jedno dite .. bez helem, v tricku, v nic moc sedicich vestach .. nastesti bylo „jen“ 60kybliku, takze je to celkem rychle vyplivlo. Asi 10ti leta holcicka vypadala utopene, kdyz ji asi otec nesl z vody. No nic prijemneho (i z druheho brehu bylo vydet, jak to to decko rozdejchava). A na dotaz jak diteti je, jsme dostali odpoved, ze je zvykla, ze uz se i driv cvakla. Grrrrr. Jeste ze jim uplavala asi vsechna padla a snad dal nejeli …

Kubis

premylsim o tom, jaky tento clanek muze mit dopad na ty, co si jednou za rok zajdou pujcit raft nebo neco obdobneho a „neohrozene“ se vrhnou do vln. Kolik z nich vi o existenci webu jako je Hydro a jemu podobne, a zajima je co se na nich pise? Rad bych se mylil, ale myslim ze naproste minimum:-(( Jak tedy dostat tato varovani k tem, kterým jsou urcena? Nastenky v pujcovnach? Tisk? Radio? Televize? A bude to mit nejaky smysl? Nebudou i pres vsechnu snahu a varovani ONI temi nejzkusenejsimi? Tezko rict…..

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: