Netradiční výlet – spojení kajaku a ferraty v Hluboké nad Vltavou

Netradiční výlet – spojení kajaku a ferraty v Hluboké nad Vltavou

Jižní Čechy jsou známe především díky Vltavě a jejímu úseku z Vyššího Brodu do Zlaté Koruny. V okolí Hluboké nad Vltavou se najde ale také spoustu skvělého outdoorového vyžití. Celodenní výlet ke dvěma feratám je velmi netradiční propojení vodáckého a lezeckého zážitku.

Nejvhodnější je to naplánovat s ohledem na počasí, ale pokud se nenamočíte, jde tam jet i v chladnějším počasí. Tam i zpátky vedou z krásné Hluboké nad Vltavou dvě cesty: po cyklostezce (kolo či pěší), nebo po řece Vltavě. My jsme zvolili cestu po vodě. Lodě se dají půjčit ve Sportovním areálu Hluboká nad Vltavou, kde mimo jiné najdete také lanový park a obrovské dětské hřiště se spoustou atrakcí. Výhodou je také restaurace, kde se můžete před odjezdem či při návratu občerstvit. Půjčit si zde můžete motorové čluny, seakajaky, nebo paddleboardy, případně i ferratové sety.

Komentář teenagera: Jste už unavení z věčného sezení u počítačů a nenapadá vás žádný pořádný outdoorový výlet?

Plavba po Vltavě

Cesta po řece vede přes jeden jez, který je nutné překonat plavební komorou, což je samo o sobě zajímavý zážitek. Je nutné vzít si i jídlo, protože v blízkosti cesty není žádná restaurace ani obchod. Výlet je vhodný pro fyzicky zdatné a zkušené jedince, protože se musí počítat i s cestou zpátky, která vede proti proudu, a navíc s únavou po lezení. Cesta jedním směrem má 7 kilometrů a celou cestu se musí doopravdy pádlovat, protože se jedná o úsek, který je součástí přehrady Hněvkovice. S námi to ale zvládl i fyzicky zdatný devítiletý kluk. Výhodou celého tohoto úseku je, že potkáte minimum dalších vodáků, takže se nemusíte bát, že by vás, kromě po březích sedících rybářů, obtěžoval hluk ostatních.

Celou dobu se jede hezkou přírodou, lesem a na některých místech jsou i malé travnaté plážičky, kde si můžete dát pauzu a v případě hezkého počasí třeba i zaplavat. Na obou stranách jsou ale po většinu cesty obory, takže zde bohužel nenajdete žádné turistické trasy. Řeka je široká a nejsou v ní velké balvany, ani nic o co by se loď mohla zaseknout. Kromě již zmíněných rybářů můžete vidět také ondatry a vodní ptáky jako racky, volavky, nebo kachny.

Stezka Vltavy

Stezka Vltavy je část Vltavy, která začíná v Českých Budějovicích, jde přes Hlubokou nad Vltavou, Purkarec, Týn nad Vltavou až ke Kořensku (následně lze pokračovat na VD Orlík). Na soutoku s Lužnicí lze odbočit proti proudu řeky Lužnice. Po Stezce Vltavy je možné se vydat po vodě, na kole i pěšky nebo různé aktivity zkombinovat.
www.stezkavltavy.cz
  • 40 km splavněné Vltavy
  • 60 km cyklostezek
  • 10 km stezky pro inline brusle
  • přes 25 turistických cílů po cestě
  • přes 15 občerstvení a restaurací
  • občerstvení a zábava na lodích
  • Infopointy přímo na stezce
  • 4 plavební komory
Plavba po Vltavě u Hluboké nad Vltavou.
Plavba po Vltavě u Hluboké nad Vltavou.

Via ferraty nad hladinou řeky

Při příjezdu už z dálky uvidíte skalní masiv, po kterém za chvíli polezete. U skal se u břehu nachází dvě mola. Začátky obou ferrat se nachází až na druhém z nich. Obě zajištěné cesty vedou přímo nad vodou jako traverz, jsou jednosměrné a cesta zpátky vede nad nimi lesní pěšinkou. Jsou dostatečně zajištěné kramlemi a tu lehčí zvládnou i děti okolo osmi let. První měří 150 m, je obtížnosti B/C a je maximálně dva metry nad vodou. Druhá, zcela nová část postavená v květnu 2021, měří 400 m, obtížnosti C/D. Na té jsou pasáže, které jsou i 8 m nad vodou a je i fyzicky náročnější. Je tam jeden těžší úsek s převisem. Obtížnost této ferraty spatřuji především v délce, nikoliv v technických či exponovaných pasážích. Fyzicky zdatní jedinci ji ale zvládnou bez problémů.

Pokud byste měli ještě chuť a čas, tak cca 1-2 km po proudu se nachází zřícenina Karlův hrádek, což je jediná památka v jižních Čechách, kterou založil Karel IV. Je to ale spíše volba v případě, že jedete jako cyklisté. Cesta zpět je o něco náročnější tím, že se jede proti proudu a taky jistě už budete vysílení z ferraty. Proud však není skoro vůbec znát.

Feratu u Hluboké nad Vltavou zvládnou i děti kolem 10 let
Feratu u Hluboké nad Vltavou zvládnou i děti kolem 10 let

Průjezd plavební komorou: pro neznalé a začínající vodáky

Příjezd ke komoře je nutné oznámit telefonicky dopředu, bude vám sděleno zda můžete jet, nebo máte počkat. Do komory v Hluboké se vjíždí po pravé straně a je nutné sledovat semafor. Vjíždějte až se ukáže zelená, nikoli když se otevře brána. Jakmile do komory vjedete, je nutné se přivázat k plováku, nebo se chytit jiné lodi. Následně čekáte až se hladina zvedne společně s vámi nebo sníží (v opačném směru). Až se poté komora otevře, počkáte na zelenou a můžete vyjet. Dříve než uvidíte zelenou z komory nevyjíždějte. Pokud ke komorám přijíždíte zespoda, je nutné nevjíždět za značku, protože při odpouštění komory zde dochází k silnému proudění vody. Před vjezdem do komory vždy čekejte u strany a dávejte přednost těm, kteří z komory vyjíždí. Průjezd komorou je zdarma a kontakt najdete na webových stránkách Ředitelství vodních cest ČR.

AUTORky: Laura Gladišová a Michaela Gladišová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: