Nobody’s river – příběh přátelství bez překážek

Nobody’s river – příběh přátelství bez překážek

Amur je jednou z posledních velkých řek bez jediné přehrady. Čtyři krásné dívky se rozhodly užít si tento ničím nerušený zážitek. Vždyť cesta z Mongolska až k Tichému oceánu vyvolá chvění v každém vodákovi či dobrodruhovi. Při přípravách na expedici ale zemřel přítel jedné z nich a cesta se tak rázem zcela změnila. Jak se dobrodružné dívky se situací popraly uvidíte na Expediční kameře.

Čtveřice kamarádek, Amber, Becca, Krystle a Sabra, měla jasný cíl: objevit nádhernou přírodu Mongolska, užít si všechna překvapení řeky a spatřit Tichý oceán. Po krutém zásahu osudu se ale dobrodružství stalo velmi osobním příběhem a jen díky vzájemné podpoře a hlubokému přátelství nakonec přece jen všechny čtyři na expedici odjíždí. Film Nobody’s river vypráví o jejich síle, společném smíchu, cestování a zážitcích.

Začátek cesty

Víte, co znamená “holboo”? Mongolští nomádi nepoužívají GPS, mapy nebo podobné moderní zbytečnosti. I v nejopuštěnějších končinách rozlehlé země se spoléhají jen na své holboo, tedy intuici. A kupodivu je zavede vždy přesně tam, kam chtějí, a také jim poradí, co ostatní členové skupiny zrovna potřebují. Právě takto začíná dvouměsíční výprava, na které dívky poznávají krásu tamější kultury. Ta společně s nekonečnou přírodou viděnou z hladiny řeky přinese dívkám nezapomenutelné zážitky. Hned v první okamžiku si čistou přírodu zamilují.

Mongolci

A co Rusko?

Rusko čínská část toku je ale úplně něco jiného. Obrovská řeka nabízí jen málo míst, kde se dá utábořit, je velmi obtížné se zde zorientovat a šedivá města působí pochmurným dojmem. Tady se láska na první pohled rozhodně nekonala a všechny kajakářky si položily otázku: “Proč by člověk jezdil na tohle bohem zapomenuté místo?” To byly zrovna na břehu industriálního města Komsomolsk na Amure. Když ale člověk uvidí nekonečný oceán, na všechno zlé zapomene a nakonec to i označí jako další důvod k oslavě.

Nádherná krajina

Amur

Řeka Amur na východní části Asie je nejdelším tokem bez přepažení přehradou. Vzniká soutokem řek Arguň a Šilka, která vzniká zase z Ingody a Ononu. Na Ononu v Mongolsku započala tato expedice, která se postupně posunula do Ruska. Amur tvoří přirozenou hranici mezi Čínou a Ruskem a některé části této řeky jsou přísně zapovězené i místním obyvatelům. Biodiverzita břehů je nepřeberná. Okolo 2 800 druhů rostlin a 500 druhů živočichů žije a je závislá na této řece. Mezi druhy blízké vyhynutí patří např. tygr ussurijský a levhart madžutský.

Tok zcela bez přehrad

Snímek Nobody’s River uvidíte na filmovém festivalu Expediční kamera, který se koná od 19. února do 5. dubna ve 221 městech v České republiky a Slovenska.
www.ExpedicniKamera.cz
Premiéra proběhne 19. 2. v pražském kině AERO.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: