Norsko, aneb kde jsou v létě čeští kyblíkáři doma

Norsko, aneb kde jsou v létě čeští kyblíkáři doma

Se začátkem června se česká creeková odnož pádlerů tradičně přesouvá směr sever. Ani letos se norské řeky a hlavně norské závody v extrémním kayakingu neobešly bez českého zastoupení.

Prvním a největší akcí šňůry závodních víkendů bylo vyhlášené Ekstretmsportveko. Jeden z největších festivalů a závodů v extrémních sportech na světě se ve městě Voss koná od roku 1998 a už tenkrát byl na programu závod na kajaku a raftu.

První závod se jel na řece Brandsethelva (Bramset). Závodní trať na první pohled nevypadala vůbec jednoduše, cestou se závodník musel vypořádat s několika záludnými slidy, nevyzpytatelnými dropy a dokonce s jedním vodopádem. Po několika jízdách ale zjistíte, že nic není tak strašné jak vypadá na první pohled a do trati se zamilujete. S počtem tréninkových jízd ale přibývá také šance na případné zranění, které se bohužel kvůli eskymáku nevyhnulo české kajakářce Páje Zástěrové. Natažené rameno ale nebylo překážkou nastoupit do závodu, ze kterého nakonec vyšla s druhým místem. Se třetím místem se na podium dostala také další česká závodnice žijící už několik let v Norsku, Lucka Šedivá. Nejlépe z českých kajakářu dojel Míra Kodada, který v našlapané mužské kategorii zaostal za vítězným Francouzem Erikem Deguilem pouhé 4 vteřiny.

Pája Zástěrová při finále Bramset Downhill / F: Njål Arnar Johansen
Pája Zástěrová při finále Bramset Downhill / F: Njål Arnar Johansen

Jako další kajakářský závod Veka se jel boatcross na řece Stranda. Ani tam čeští závodníci při vyhlašování na podiu nechyběli. Pája Zástěrová tentokrát vyhrála, když její největší soupeřka z Velké Británie Sandra Hyslop zůstala uvězněná ve válci. V kajakářské kategorii zazářil zkušený český závodník Viktor Legat, kterému jen těsně unikla celková výhra. Po boatcrossu následovala vzpomínková jízda na norského celosvětově oblíbeného kajakáře Benjamina Hjorta, který na jaře zahynul pod sněhovou lavinou.

Tvrdé Boatcrossové souboje / F: Kajman
Tvrdé Boatcrossové souboje / F: Kajman

A protože závody jsou sice důležité, ale Ekstremsportveko není jen o medailích, během celého konání závodů se skupiny složené z kajakářů z celého světa vydávaly pádlovat na nejrůznější řeky v okolí Vossu. Jordalen, Myrkdal, Raundal, Stranda, to je jen malý výčet možností kam se jet rozpádlovat před závody. Po Veku se velká část kajakářů vydala na úplný sever Norska, kde měly údajně řeky právě tou dobou ideální vodní stav.

Viki Legat ve vedení rozjížďky Boatcrossu / F: Kjell Erik Reinhardtsen
Viki Legat ve vedení rozjížďky Boatcrossu / F: Kjell Erik Reinhardtsen

Jako důkaz, že festivaly extrémních sportů jsou v Norsku opravdu oblíbené, vypukl hned dva týdny po Veku Sjoa River Festival. Down river závod, který je zároveň nominací pro legendární Sweet Rumble boatcross, se kvůli nedostatku vody nemohl konat na řece Store Ula. Na úseku Åmot na Sjoe se místo toho jel slalom, který mnohé závodníky, a to i v mužské kategorii, řádně proškolil. Z postupu do boatcrossu se radovali všichni čeští závodníci a z vítězství Pája Zástěrová, jejíž výsledek bez penalizací by dokonce stačil na 13. místo mezi chlapy. Pája potvrdila svou závodní formu také druhý den ve Sweet Rumble, když soupeřkám ujela hned na začátku trati a nakonec jako jediná závodnice dojela k cílovému baneru. Do České republiky putoval vítězný pás i v mužské kategorii, odvezl si ho slalomář Ondra Tunka.

Ekstremsportveko si můžete užít den za dnem díky tzv. Todays video. Všechna jsou k vidění na oficálním Vimeo kanálu festivalu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: