Odolné světlo za každých podmínek – recenze ruční svítilny Fenix E20

Odolné světlo za každých podmínek – recenze ruční svítilny Fenix E20

Jak si představit univerzální ruční svítilnu jinak než s napájením dvěma klasickými tužkovkami, tedy bateriemi AA. Když jsem tuhle baterku poprvé vzal do ruky, nemohl jsem se vyhnout určité reminiscenci na svítilny značky Maglite.

Dodává: ARIGA
www.kronium.cz
Testoval: Jakub Havel

■ Max výkon: 265 lm
■ Max výdrž: 75 hod
■ Počet režimů: 4
■ Světelný zdroj: Cree XP-E2
■ Dosvit: 210 m
■ Napájení: 2x AA
■ Rozměry: 15,4 cm (délka), 2,1-2,54 cm (průměr)
■ Hmotnost: 90 g (bez baterií)
■ Vodotěsnost: IPX-8
■ Infocena: 990 Kč

Ruční svítilna Fenix E20

Hned na začátek musím konstatovat, že zatímco svítilny americké značky se za desetiletí navenek téměř nezměnily (ano, halogeny nahradily LED), Fenix E20 je, dle mého názoru, ve většině kritérií překonává. Zpracování a robustnost svítilny z leteckého tvrzeného hliníku typu T6 je příkladná, stejně jako u nedávno recenzované nabíjecí svítilny UC30 stejné značky. Opět jen musím zkonstatovat, že si lze jen těžko představit, jak bych asi musel tuhle baterku týrat, aby se mi povedlo ji rozbít či nějak poškodit. Podle výrobce je nárazuvzdorná proti pádům z výšky jednoho metru a vodotěsná podle normy IPX-8. Takže se o ni nemusíte bát nejen v dešti, ale klidně ji můžete vzít třeba na vodu, a i kdyby vám spadla do vody, nemělo by ji to nijak rozházet.

Napájení dvěma tužkovými baterkami.

Jako zdroj napájení můžete použít dvě běžné alkalické (případně lithiové) baterie typu AA, stejně jako nabíjecí NiMH akumulátory. To je jedna z hlavních předností této svítilny – široká dostupnost zdrojů napájení. Důsledkem použitých baterií je trochu větší délka svítilny. Ta je v přední části u reflektoru rozšířená, zadní část s výrazným rýhováním povrchu pro lepší držení je o něco menšího průměru. Celkově padne E20 i díky své délce perfektně do ruky a v dlani je výborně vyvážená. Palec a ukazováček přirozeně padnou na přední část s výrazným vroubkováním, které je pro dobrý úchop na svém obvodu zbroušené. Těžko se to popisuje, na fotografiích bude patrné o čem je řeč.

Svítilna má paměť a zapne se vždy v posledním nastaveném režimu.

K ovládání slouží široké pogumované tlačítko na konci svítilny. Silnějším stlačením doprovázeným kliknutím svítilnu zapneme nebo vypneme, jemným namáčknutím přepínáme postupně mezi čtyřmi stupni výkonu. Díky paměti se vždy zapne v posledním nastaveném režimu. Diskutabilní může být umístění ovládacího tlačítka. Pokud budete držet svítilnu nadhmatem, podobně jako policisté v amerických filmech, najde si palec tlačítko zcela přirozeně. Osobně je mi ale přirozenější používat ruční svítilnu při držení v dlani podhmatem. Pak jsem k ovládání tlačítka používal palec druhé ruky. Pokud bylo potřeba vystačit si jen s jednou rukou, přesunul jsem si baterku mezi ukazováček a prostředníček jako doutník a palcem pak dosáhl na tlačítko. Jde to, i když riziko, že vám svítilna vyklouzne z ruky, je asi mírně vyšší.

Výrazné rýhování povrchu pro lepší držení.

Moderní LED dioda Cree XP-E2 s životností 50 000 hodin poskytuje v nejvyšším režimu světelný tok až 265 lumenů a dosvit 210 metrů. Výdrž se celkem výrazně liší podle toho, zda použijeme NiMH nebo alkalické baterie. V prvním případě budeme mít k dispozici zmíněných 265 lumenů 84 minut, s alkalickými bateriemi ale pouhých 30 min. U druhého nejvýkonnějšího režimu 95 lumenů už je rozdíl menší (6,75 vs 4,75 hodiny), u středního výkonu 35 lumenů již téměř zanedbatelný (22,5 vs 20 hodin) a při nejnižším výkonu 8 lumenů pak je výdrž s oběma typy baterií shodně 75 hodin. Elektronika hlídá udržování konstantního proudu i při snižování napětí v bateriích (při jejich pozvolném vybíjení), takže mámě zaručený v podstatě konstantní světelný výkon po celou dobu výdrže baterií.

Vypínač umístěný na konci svítilny

Světelný kužel tvoří dvě relativně výrazně oddělená mezikruží. Uprostřed je úzký kužel nejvyšší intenzity, na který navazuje poměrně široká vnější část světelného kužele mírně nižší intenzity. Ta je však podle mého subjektivního dojmu v podstatě stejná od středu až ke svému okraji. To hodnotím velmi pozitivně. Prostor tak osvětluje E20 velmi přirozeně a rovnoměrně, bez různých kruhů a mezikruží. K balení najdeme šňůrku na zápěstí, náhradní o-kroužek a dvě alkalické baterie. Jako příslušenství lze dokoupit např. pouzdro na opasek, držák na kolo, držák na cyklistickou přilbu či popruh pro použití svítilny jako čelovky.

Fenix E20

Přestože jsem zvyklý používat častěji čelovku, musím uznat, že je řada prostředí a situací, kdy je ruční svítilna mnohem univerzálnější. A v této kategorii nelze této recenzované svítilně prakticky nic vytknout. Pro většinu situací je maximální výkon více než dostačující, a pokud budeme využívat vždy odpovídající režim, lze počítat i se slušnou výdrží dokonce i se zcela běžnými alkalickými bateriemi.

Co se mi líbí:
• Univerzálnost svítilny a široká dostupnost baterií
• Velmi slušný světelný výkon a výrazné odstupňování jednotlivých režimů
• Robustní vodotěsná konstrukce

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: