Odsolovač KATADYN Survivor 35

Odsolovač KATADYN Survivor 35

O Velikonocích jsem měl v Chorvatsku možnost otestovat manuální odsolovač Survivor 35 značky KATADYN. Dopředu jsem věděl jen tolik, že se jedná o zařízení, pomocí kterého jde ručně vyrobit z mořské vody vodu pitnou, a že pracuje na bázi reverzní osmózy, kdy se pod velkým tlakem žene slaná voda přes membránu, která zachytí sůl a propustí jen určité množství sladké vody, přičemž neprotlačená slaná voda pomáhá dalšímu záběru čerpadla.

Dodává: TRANSALPINUS s.r.o.,
www.BezpecnaVoda.cz
Testoval: Vítek Jindrle

■ rozměry: 14 x 55,9 x 8,9 cm
■ hmotnost: 3,2 kg
■ výkon: přibližně 4,5 l/hod. (+- 15 %)
■ technologie: reverzní osmóza
■ účinnost: minimálně 95,3 %
■ infocena: 57 500 Kč

Odsolovač KATADYN Survivor 35

Odsolovač váží něco málo přes 3 kg a nejdelší rozměr je asi 0,5 m, do mořského kajaku se tedy dá naložit. Vedou z něho dvě hadice. Vstupní hadička opatřená předfiltrem zachycujícím větší nečistoty patří do moře, z té druhé se pije. Nejprve je ale nutné systém pomocí pumpování zaplavit, což trvá určitou dobu, ale po určité chvíli se z výdejní hadičky začne řinout proud sladké vody.

Obsluhu zvládnou i dětiOdsolená voda

Pumpování není těžké a zvládnou je i malé děti. Během 20 min. jsme dokázali vyrobit zhruba 0,75 l pitné vody, což je polviční hodnota, než kterou uvádí výrobce, ale započítali jsme do ní i dobou nutnou pro zaplavení. Vodu pili všichni členové naší výpravy včetně dětí, a dokonce jsme z ní připravili i kávu. Měla neobvyklou příchuť, ale pro nikoho nebyl problém ji vypít.

Odsolovač KATADYN Survivor 35

Protože se nejedná o levnou záležitost, není praktické pořizovat si desalinátor na klidnou dovolenou na Jadranu či ve Skandinávii. Dobře však poslouží při delších přeplavbách a v odlehlých destinacích bez bezpečného zdroje pitné vody. Survivor 35 je také vhodný na delších výpravách, kdy máte málo místa v lodi a stačí vám omezené množství pitné vody na den. V takovém případě je praktické sbalit odsolovač a jednu větší láhev, s čímž bez problémů pokryjete potřeby menší skupiny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: