OUTDOORMIX FESTIVAL 2014

O uplynulém víkendu se ve francouské provincii Hautes-Alpes mezi městy Briancon a Embrun konal druhý ročník festivalu outdoorových sportů pod názvem OUTDOORMIX FESTIVAL. Nabitý sportovní i doprovodný program zaručoval, že jste se ani jako diváci nebo zúčastnění sportovci nemohli nudit!

Ze sportů jako extrémní kayaking, downhill, kitesurfing, windsurfing, paragliding, slackline, longboard, SUP a mnoha dalších bylo k vidění to nejlepší a mezinárodní účast to potvrzovala. Naším cílem se samozřejmě staly extrémní závody na kajaku, které byly po všechny čtyři dny festivalu jedním z jeho hlavních pilířů a byly navíc okořeněny o závod Světového poháru AWP v extrémním sjezdu.

Na akci jsme vyrazili ve složení Míra Kodada, Michal Buchtel a Filip „Kořen“ Kořínek s týdenním předstihem přes Tessin a Piemont, kde jsme se se skupinkou Honzy Laska „rozjezdili“na místních klasikách jako Verzasca, Sesia, Egua a dalších. Po třech luxusních pádlovacích dnech jsme vyrazili dál na západ, do centra dění Outdoormixu – Brianconu. Měli jsme dva dny na to, abychom lépe zmapovali místní terény. Jelikož bylo více variant, kde se jaký závod pojede, intenzivně jsme objížděli všechny z nich a snažili se dostat řeky pod kůži a naučit se lajny. Cestou jsme potkávali další skupinky kajakářů, kteří víceméně dělali totéž. Dali jsme to dohromady a v početné skupině jsme se večer před prvním závodem všichni sešli v campu v l’Argentiere la Besse, kde byla registrace a informační meeting. Čekali nás čtyři závody během tří dnů. Sprint na spodním úseku řeky Guisanne, obří slalom na řece Gyronde ve vesnici les Vineaux, kayakcross na kanále v l’Argentiere a AWP světový pohár ve dlouhém sjezdu na spodním úseku řeky Guil.

Sprint se jel na dvě jízdy a každá na jiném úseku. Jízdy se potom sčítaly. Oba úseky, cca 600metrů dlouhé o obtížnosti do WW IV připravily na závodníky spíše technické ježdění. O to víc rozhodovala přesnější znalost lajny. Naučit se jí ale nebylo v nepřehledném šutrovišti jednoduché a na to spolu asi s dalšími pěti závodníky doplatil i Kořen, který přejel cílový banner schovaný u pravého břehu. Díky velké časové ztrátě obsadil jedno z posledních míst, i přesto, že pohotově vyběhl o vracák výš, aby se banneru dotknul a předešel tak diskvalifikaci. Ostatním se celkem dařilo a na předních příčkách se bojovalo o setinky. Výsledky SPRINT: 1. DEGUIL, 2. BUCHTEL, 3. LE GALL, 8. KODADA

Slalom byl, co se týče obtížnosti, o dost výživnější. Gyronde měla dobrou vodu a my už jsme se nemohli dočkat na to, co si pro nás organizátoři připravili. Systém byl ryze slalomový s lehce zjednodušenými pravidly (6 bran, bez šťouchů a za neprojetí diskvalifikace). Kvalifikace se jela na lehčím úseku a 15ti členné finále o něco výš na solidním úseku WW V. Kvalifikace i přesto měla záludná místa a zhruba třetina startovního pole nedojela poslední protivodnou bránu. Bohužel byl mezi nimi i Kořen. Míra obsadil první nepostupové, tedy 16. místo. Já jsem nezapřel své slalomářské kořeny a vyhrál kvalifikaci i finále! Raptor letěl jako blesk! Výsledky SLALOM: 1. BUCHTEL, 2. BRUNETTI, 3. VILLMANN-ROSSO, 16.KODADA.

Cross se konal na lehké slalomové trati přímo v L’Argentiere, o to tvrdší boje ale nastaly. Divácká kulisa byla obrovská a závod měl proto pořádnou atmosféru! Všem třem se nám podařilo postoupit z úvodních kol do čtvrtfinále, ze kterého dál už šel pouze Míra Kodada. Míra je tvrďák a crossový typ, a tak to při téměř prohraném semifinále nevzdal a rozstřelením skupinky u posledního dotykového banneru si zajistil postup do velkého finále. Ve finále mu nevyšel start a tak se musel spokojit se čtvrtým místem, finálová účast se ale počítá! Výsledky CROSS: 1.DEGUIL, 2. SERASSOLA, 3. MITAUT, 4. KODADA.

Po závodě v campu frantíci obdivovali a zkoušeli naše sucháče od HIKA, které jsme pro tyto účely na akci vezli, a studovali Míry DIRECTORA! Vše se schylovalo k večerní párty, která se každý večer rozezněla nedaleko kempu. Po zkušenosti z minulého večera jsme se proto sebrali a na večer odjeli nahoru do údolí Guilu, kde jsme na večer ještě naposledy šoupli závodní úsek a přespali v klidu a v pohodě.

Posledním závodem bylo vyvrcholení celého extrémního závodu kajakářů -AWP Světový pohár v extrémním sjezdu. Po teplém dni a noci voda na Guilu na sobotu krásně stoupla. Organizátoři ale nesdíleli naše nadšení a start závodu posunuli až pod peřej „le Tunnel“ a tím nás připravili o úvodní šplouchanec na probuzení! I tak nás ale na asi 2,5 kilometrech čekalo kromě dřiny i pár pěkných míst WW IV+! Rozdělení na dvě skupiny jsme se vzájemně povzbuzovali a dělali záchranu. Po chvíli se situace otočila a všichni tak svůj dlouhý závod odjeli a čekali na výsledky! Výsledky AWP World cup (long race): 1. DEGUIL 9:18, 2. LE GALL 9:23, 3. BUCHTEL 9:25, 8. KODADA, 11. KOŘÍNEK, který se konečně pochlapil.

Poslední závod dal dohromady i celkové pořadí celé kajakové části OUTDOORMIXU. Vítězem se stal ERIC DEGUIL (FRA), druhé místo bral MICHAL BUCHTEL (CZE), třetí skončil MATTHIEU LE GALL (FRA). Míra Kodada 9. místo a Filip Kořínek 22.

Po závodě jsme v mezinárodní sestavě rychle šoupli horní Guil, který měl již pěkně nakoupeno a tak byl úsek od Chatteau Queyras až pod Triplle Step pěknou tečkou za celým závodem. Večer nás čekalo už pouze vyhlášení a závěrečná párty, kterou si jistě dokážete představit.

text: Michal Buchtel