Paddle Expo 2013 – co přivezli naši

Paddle Expo 2013 – co přivezli naši

Přibližně po roce se v německém Norimberku opět sešly všechny firmy, které něco znamenají ve vodáckém světě, aby se pochlubily se svými novinkami na blížící se sezonu 2014. Mezi zástupem zahraničních firem se jako každý rok neztratil ani ostrůvek výrobců z Česka. Pojďme se tedy společně podívat, co „naši“ na příští sezonu nachystali.

GUMOTEX

Gumotex v první řadě představil nové logo, na které nebude veliký problém si přivyknout, protože změny jsou spíše kosmetické. Zároveň Gumotex oznámil, že jeho hlavní barvou pro další roky bude krásná svítivá zelená. S touto změnou souvisí i změna barvy některých lodí, ale k tomu se dostaneme.

Jak již bylo řečeno barvy gumotexích lodí se radikálně změnily a jsou přizpůsobeny i samotnému určení lodí. Rafty na opravdu divokou vodu jsou oranžové, aby byly v případě nouze dobře vidět, turistické lodě jsou nabízeny v jasnější červené, než byla obvyklá doposud, a ve svítivé zelené.

V Gumotexu se také chystají vyrábět vodácké doplňky, včetně vodáckého oblečení, které by mělo být barevně sladěno s loděmi, ale zatím jsme se nic podrobnějšího nedozvěděli. Doufáme, že příští rok na Paddle Expo tuto výbavu uvidíme.

U Hika nás v první řadě zaujalo nové logo, kterým se rozlehlý stánek doslova hemžil. Nové logo v podstatě vychází ze starého a je jeho obměnou. Cílem bylo dosavadní logo zjednodušit a získat v něm nějaký prvek, který je bude reprezentovat a který by mohl být na všech jejich výrobcích, aby nebyly „přenápisované“. Když se symbol IK natočí do úhlu 45° znázorňuje navíc pádlujícího kajakáře. Až tedy někde uvidíte symbol IK, budete vědět, odkud pochází.

TNP

U výrobce pádel TNP jsme každoročně zvyklí na nějakou tu novinku a letos jsme rozhodně nebyli zklamáni. Nových produktů nám byla představena celá řadu. Jako první se nám v TNP pochlubili vylepšeným materiálem u pádla Rapa. Nové listy Rapy, označené jako Rapa Wild, se budou i nadále vyrábět z polyamidu se skelnými vlákny, ale z lepšího než předtím. Materiál je tvrdší a více vydrží. Navíc jsou listy tužší než dříve a tolik se neohýbají. Vyrábět by se měla žlutá a krásná červená varianta.

PROFIPLAST

V Profiplastu nás čekaly dvě zbrusu nové řady pádel. První je nazvaná Relax a obsahuje celou škálu pádel určených pro kajakáře, kanoisty i paddleboarding. V podstatě se stará řada relax zcela zrušila a obsahuje úplně nová pádla. Listy pádel jsou vyrobeny z osvědčeného polypropylenu a jsou nasazeny na duralových nebo sklolaminátových žerdích. Na první pohled zaujmou neobvyklé ostré tvary listů, nasazení žerdě do listu a zejména výrazné žebro, které je na záběrové straně každého z listů. Díky žebru má list výbornou tuhost a zároveň silný a stabilní záběr. Listy pádel jsou navíc mírně zavřené, což by mělo záběr ještě zesilovat. Protože je žebro duté, podařilo se docílit velmi nízké hmotnosti. Například touringové kajakářské pádlo Ziwa na sklolaminátové žerdi při délce 210 cm váží krásných 890g.

Poprvé se na Paddle Expo objevili čeští výrobci lodí – Kutlíci. V jejich mile pojatém stánku jsme dostali připínací placku s logem a předvedli nám dvě verze svých nafukovacích kánoí. Jako hlavní přednost uvádějí poctivou českou výrobu a kvalitní německý materiál. Když jsme se snažili vyzvědět plány do budoucna dozvěděli jsme se pouze, že se rozhodně nedočkáme žádného raftu a naopak bychom mohli očekávat nějaký nafukovací kajáček. Kdy to bude ale zatím Kutlíci tají.

Hned vedle Kutlíků se krčila začínající česká firma PAD Boards zabývající se výrobou paddleboardů, která představuje svůj první model River Runner 305 určený zejména pro sjíždění řek. PAD Boards se pyšní zejména flosničkmi, které jsou vyrobeny ze stejného materiálu jako samotný board (z patnácti vrstev) a zatím fungují výborně. Když je třeba snadno se ohnout, téměř se neobrušují, prostě vydrží téměř vše a sezonní testování zvládly na výbornou. Boardy jsou vyráběny českýma rukama v česku a uvidíme, jak se jim bude dařit. Zatím totiž bylo vyrobeno pár prvních kusů. PAD Boards prozradili, že se brzy chystají na vývoj dětského, touringového a rybářského prkna.

Petr Kolomý se svým skromným stánkem předvedl drobnou inovaci týkající se upevnění vodotěsných obalů na mobilní zařízení na cokoliv. Díky jeho rychloupínací sponě, si můžete svůj mobil ve vodotěsném obalu připnout na žerď pádla, představec kola, řídítka motorky a cokoliv dalšího vás napadne. Protikus spony je velmi levným doplňkem a tak bude případná výměna či nákup několika kusů pro různá použití zcela bezproblémovou záležitostí. Jinak zůstávají výrobky K – Gear bezezměn.

Dalším českým zástupcem byl Michal Mráček se svými pádly značky Panda. Představil nový model kanoistického pádla nazvaný Trek, který je dalším jeho pádlem s ostrými hranami, na které jsme u tohoto výrobce zatím nebyli příliš zvyklí. Co však zaujalo více, byl první prototyp vodácké helmy se zajímavým designem. Helma by se měla vyrábět v plastové variantě a měla by být levnou variantou pro půjčovny a méně náročné vodáky. V plánu je výroba pouze jedné velikosti skořepiny a každý vodák bude mít možnost si jí uzpůsobit na svou hlavu pomocí stahovacího vnitřního systému. K helmě jsou plánovány i oddělitelné kryty na uši. Budeme si ale ještě chvíli muset počkat na finální podobu.

Součástí české vesnice byl i stánek firmy Delsyk design, kterou provozuje náš krajan Mirek Neckář. V nabídce jsou turistické a mořské kajaky a taky plastová slalomka. Všechny modely ale byly představeny v dřívějších letech a žádné novinky se zde nekonají.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: