Paddle Expo 2013 – novinky zahraničních výrobců 1

Paddle Expo 2013 – novinky zahraničních výrobců 1

Kromě českých firem, které jsme společně prošli posledně, se na Paddle Expo samozřejmě prezentovalo i mnoho firem ze zahraničí. Protože se letos zúčastnilo téměř stejně firem jako v rekordním roce 2012, nedokázali jsme samozřejmě obejít všechny, ale zaměřili jsme se alespoň na ty, které jsou známé v našich končinách. A vezmeme to hezky podle abecedy.

ADVENTURE TECHNOLOGY

Výrobce pádel Adventure Technology se na svém stánku chlubil velikou záplavou nových pádel. Proti svému dosavadnímu trendu se nyní rozhodli zcela inovovat a začali vyrábět sklolaminátové listy, u kterých se chlubí, že vydrží nejvíce ze všech pádel. V nabídce jsou pádla jak na divokou vodu, tak touring a seakajaking a několik druhů žerdí z různých materiálů. Při detailním průzkumu to vypadá, že se AT inspirovalo na správných místech. Doufejme, že se pádla brzy dostanou k nám a budeme mít možnost je proklepnout v pořádném testu.

Astral přepracoval svoji seakajakářskou vestu Seawolf, která se teď velmi podobá osvědčenému divokovodnímu modelu Green Jacket. Je vidět, že u Astralu našli tu správnou cestu a té se hodlají držet. Boty Brewer a Rasler se doposud vyráběly s podrážkou Five Ten, která musela vypadat podle představ výrobce. Právě proto si Astral vyvinul i vlastní podrážku, která by měla být ještě více přilnavá. Funguje na principu automobilových pneumatik – když se bota ohne, otevřou se jakési šupinky, které by měly přilnavost boty výrazně zvýšit. Pro dívky Astral přidal jednu barvu bot, aby měly větší výběr při tvoření svojí vodácké garderoby.

Rakouský výrobce vodáckého oblečení a vybavení předváděl na svém stánku velmi názorně svoje nové triko z nenasákavých vláken, které je určené pro letní pádlování, protože s ním stačí zatřepat a je suché. Právě toto triko na stánku neustále kropili vodou a předváděli „osušovací“ proces. Prohlédli jsme si také kolekci nových vodáckých bund. Jednu z nich, nazvanou Spray Top, naleznete v HYDROreview v HYDRU 4/13. Z materiálu vsází Camaro na neopren Titanium, který je tenký, proto velmi elastický a navíc nenasákavý a bude se používat na většinu jejich výrobků. Například v zajímavých kraťasech Evo Pants, které mají vnitřní neopren odepínací a lze je tedy použít jako vodácké i běžné kraťasy.

Firma Dagger se protentokrát zaměřila na vylepšování v kategorii touring lodí a představuje dvě velikosti kajaku Stratos. Loď je určena spíše pro rekreační pádlování a tomu odpovídá i jednoduchá vnitřní výbava. Zejména velmi snadno a jednoduše posouvatelné nožní opěrky vypadají zajímavě. Působí sice trochu „fórovým dojmem“, ale nebudeme předejímat dokud jsme nezkoušeli. Rozhodně je nastavení opěrek snadné a rychlé.

Italské Exo představilo jako největší novinku svoji novou creekovku SIX 340, kde číslo 340 značí objem lodi v litrech. Kajak se zatím vyrábí v jedné velikosti a měl by doplnit řadu menších kajaků XT. SIX byl zatím představen ve verzi prototypu, nicméně se prý jedná o téměř finální verzi (ta už závodila na letošním Adidas Sick Line). U Exa si dali pořádnou práci a vylepšili sezení, které je upevněno na kolejnici pod sedačkou (ta v lodi drží díky upevnění na přední i zadní výztuhy paluby) a dále k límci lodi. Do skořepiny se tedy minimálně vrtá. Jedinými šrouby skrz skořepinu jsou ty pro opěrky na nohy. Dotahování zádové opěrky kajaku je vyřešeno šňůrkami, podobně jako u Jackson lodí. Kajak SIX působí na první pohled velmi bachratým dojmem a je vidět, že toho hodně prorazí. Nicméně díky plochému dnu a velmi ostré hraně asi nebude vhodným řešením pro začátečníky, ale ocení jej spíše zkušenější jezdci, kteří už si s hranou vědí rady. A co musíme u této lodi ještě zmínit je široká nabídka barevných variant. Exo jich má v katalogu plných 15 (!), takže by si měli vybrat i opravdoví modelové.

Vodotěsná pouzdra Gooper Hermetic, která se pyšní magnetickým samozavíráním, se rozrostla o mnoho velikostí. Oproti loňskému jednomu modelu nyní můžete mít pouzdra Gooper Hermetic ve variantách určených pro malý mobilní telefon, ale také pro pořádný tablet. Celkem je vyrobeno pět velikostí. Velmi si navíc ceníme toho, že ze spodního rohu pouzdra odstranili gumový roh, který výrazně snižoval objem obalu. Pán na stánku Gooperu všem kolemjdoucí sebral jejich telefon a spolehlivost pouzdra předvedl ve vlastním akváriu.

JACKSON KAYAK

Americký výrobce plastových lodí pro letošní rok zcela změnil filosofii distribuce svých výrobků a přešel k systému výhradních dovozců. Dealerem pro Česko se stal VODÁK sport, který jedná i o zastoupení pro Slovensko, tam ale zatím není zcela jasno.

LANGER

Německý výrobce Langer měl na svém stánku „pouze“ nové neoprenové boty poměrně zajímavé konstrukce. Jedná se o celoneoprenovou botu se silnější gumovou podrážkou, která je ale poměrně ohebná a tak by nemusela při sezení v uzavřených lodích vadit. Podrážka tvoří poměrně slušnou ochranu i pro prsty a bota by tak mohla být velmi vhodnou i na pořádnou divokou vodu a do složitého terénu. Celá bota se dá jednoduše zašněrovat a měly by výborně padnout na nohu. Uvnitř boty jsou vyjímatelné vložky, díky kterým by měla bota snadno vysychat. V botě se tedy snoubí vlastnosti neoprenu, výhoda šněrování a pevná podrážka.

U lodí Liquidlogic doznaly mírného vylepšení sedačky v touringových modelech Coupé a Deuce Coupé, nicméně hlavní atrakcí byl kajak Stinger respektive Stinger XP (verze s vodotěsnou komorou). Stinger je pro naše končiny zcela atypickou lodí. Jeho původ patří na fenomenální americký Green Race, kde se pořádá závod kategorie long boats, kam přesně Stinger patří. Jedná se tedy o dlouhý (cca. 380 cm) úzký kajak a velmi brzy bychom jej měli mít k vyzkoušení. Nemůžeme se dočkat! Stinger XP je navíc opatřen zadní vodotěsnou komorou, aby byl vhodný na vícedenní výlety. Všechny lodě Liquidlogic s označením XP mají u své komory inovovaný gumový kryt, který by měl zajišťovat lepší vodotěsnost. Stingery i další lodě Liquidlogic se mimo jiné budou nabízet ve dvou krásných nových barvách – oranžové a zelené.

Tato americká firma představila zbrusu nový rybářský sit on top kajak Slayer, který má variabilní sedačku, která jde i pohodlně složit a uložit na zadní palubu. Vnitřní prostor lodě je prostorný a zcela plochý, aby se uvnitř dalo dobře chodit a rybařit i ze stoje. Změn se lodě Native Watercraft dočkaly také v barevnosti, jen nám přijde, že růžovo černý rybářský kajak není zrovna nenápadný, ale asi je to věc názoru a módy.

U klasického výrobce kánoí a kajaků Old Town nás zaujal rybářský kajak pojmenovaný Predator. Mezi jeho hlavní přednosti bude určitě patřit vychytaná a do mnoha poloh nastavitelná sedačka, která rybářům zajistí pohodlné sezení po dlouhé hodiny. Pro rybáře je právě tato část lodi tou nejzákladnější. Zajímavým prvkem jsou také dřevěné panely upevněné na bortech lodi, do kterých si rybáři sami dle svých potřeb mohou navrtat držáky na pruty a další vybavení. Když se panel opotřebí jednoduše se vymění a lze navrtávat směle dál.

Reportáž o novinkách českých výrobců čtěte v článku Paddle Expo 2013 – co přivezli naši.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: