Paddle Expo 2013 – novinky zahraničních výrobců 2

Paddle Expo 2013 – novinky zahraničních výrobců 2

Před víkendem jsme se podívali na první várku novinek, které na Paddle Expo 2013 do Německého Norimberka přivezly zahraniční firmy a dnes pokračujeme. A nemusíte mít obavy, že je to poslední ohlas z výstavy. Na Paddle Expu se toho letos stalo mnoho, takže už se chystají i další reportáže.

Vodotěsný program Over Board je již na českých pultech k dostání, ale brzy by měl být v plném rozsahu. Můžeme se těšit na perfektně zpracovaná vodotěsná pouzdra, loďáčky, tašky a další vodotěsné vychytávky.

PALM EQUIPMENT

Britský výrobce opět přebarvil svoje produkty a tak zaujaly například oranžovo modré vesty AMP či FX. Freestylová FX se nově obohatila o mutaci FXr, která má i hrudní pás a je tak vhodná pro použití na divoké vodě. Pro ženy přizpůsobil Palm mořský suchý oblek Lofoten, který je na zadku opatřen padacím mostem, který by měl něžnému pohlaví usnadnit vykonávání potřeb. Tento trend je k vidění i u jiných výrobců a uvidíme, jak se osvědčí v praxi. Přijde nám, že zip by mohl v některých kajakových sedačkách tlačit a nebo by se díky velké zátěži mohl snadno poškozovat. K padacím mostem vybavenému suchému obleku je vyroben i nový overal, který se dá použít jako spodní vrstva a aby byl se suchým oblekem kompatibilní má také padací most.

Anglický výrobce se protentokrát zaměřil na vesty a inovoval je v plném rozsahu. Nová řada vest začíná u jednoduchého modelu pro turistiku a začátečníky (River Vest) a končí u plně vybavených vest pro použití na divoké vodě a při raftingu (River Guide) či při seakajakingu (Adventure Vest). Všechny vesty vycházejí ze stejného konceptu a postupně stoupá jejich vybavenost. Úplně nejzákladnější vesty například nemají hrudní popruh, mají méně kapes atd. Divokovodní vesta má hroudní popruh a další výbavu a seakajaková zase prostorný vak na camel bag. Uvidíme jaká bude cena vest, nicméně jejich vzhled a funkční jednoduchost nás mile potěšily. Dalo by se říci, že nová řada vest Peak UK byla jednou z větších senzací výstavy.

PRIJON

Jedna z nejstarších firem Německa, firma Prijon, se výstavy s loděmi neúčastnila, vystavovala jen svá pádla. I zde se objevily novinky – mezi turisty oblíbené pádlo Bora v nových barvách a pak závodní speciály. Prijon uspořádal samostatné setkání svých dealerů v rámci termínu Paddle Expa. Zde předvedl zatím v laminátovém modelu riverrunner Gator, který bude větším bratrem obdobné lodi Forte. Loď by měla být připravena na květen. Jinak se samozřejmě věnuje vylepšování turistických a mořských kajaků a to zvláště z materiálů PriLite, připravuje nový kormidelní systém s lepším ovládáním a další vylepšení seakajaků. Modifikován bude Touryak na model LV, tedy model pro menší jezdce a dámy, oproti robustní loňské novince Touryaku 500. Nezajímavé nejsou ani nové bundy.

Pyranha představila nové sezení pro svoje divokovodní kajaky, které je nastavitelné nejen dopředu a dozadu, ale také výškově. Na náš vkus je systém trochu moc složitý a šroubů je v sedačce požehnaně, nicméně se zdá, že vše dobře funguje. Pyranha myslela i na detaily a tak se k sezení dodává pěna, kterou si sedačku ve zdvižené poloze podložíte, abyste její materiál zbytečně nemučili. Překvapením je, že ač složitější, je nové sezení o 1 kg lehčí než předchozí model. Jak se sezení Connect 2014 osvědčí v praxi uvidíme snad brzy.

Kromě sezení inovovala Pyranha také oblíbený kajak Burn, který už tak začíná svojí třetí generaci – Burn 3. Oproti dřívějším modelům dostala loď ostřejší hranu, která se ale za límcem rychle vytrácí. Dno je hodně ploché a bude rychlejší a paluba kajaku je všude vybavena kovovými úchyty (doposud byly na přídi a zádi úchyty z pevné tkaniny). Límec doznal několika kosmetických úprav a tvar se přizpůsobil snadnějšímu nasazování špricdeky – snad brzy vyzkoušíme funkčnost.

Z drobnějších novinek musíme určitě zmínit, že se do budoucna chystá lehčí verze kajaku Nano (na přání českého dodavatele) a od příštího roku nebude k dostání loď Varun.

SHRED READY

U výrobce helem Shred Ready byl představen nový prototyp helmy, který by se měl brzy dostat i do výroby a na pulty českých obchodů. Helma samotná je hezká, s posuvným kšiltem, ale nejvíce se výrobce chlubil vychytanými detaily a drobnostmi. Například spona na popruhu pod bradu, je kovová a hlavně je přizpůsobena na otevírání piva. Jednoduché, geniální a do českého prostředí ideální. U klasických helem, které dělalo Shred Ready doposud přibyla karbonová varianta, která potěší zejména hmotností.

Sweet Protection se pochlubil novým suchým oblekem z GORE-TEXu se spoustou propracovaných detailů. Zip je netradičně veden přes hrudník od jednoho ramene k druhému. Díky tomu je třeba ovládnout speciální techniku oblékání, ale nejedná se o nic složitého. Ponožky obleku jsou perfektně anatomicky ušité a nikde nemají žádné tlusté švy, které by tlačily. Spodní část nohavic je opatřena pevnou a neprodyšnou Cordurou, která má hlavně chránit před poškozením. Stejnou ochranou je opatřen i zadek, boční strana stehen, kolena a lokty. Při použití Cordury vycházeli u Sweet z toho, že na opravdu namáhaných místech může ustoupit dýchavost materiálu a je důležitá hlavně jeho pevnost. Například na zadku, kde se membránový materiál často prosedí a brzy sákne, se toto řešení, myslíme si, osvědčí. Přes ponožky je nad kotníkem navlečen kónický neoprenový návlek pro jejich ochranu. Vychytáno do detailu, jen cena prý nebude úplně lidová.

VENTURE

U firmy Venture byly vystaveny dva nové modely – Islay určený na moře a touring a Hymmer vycházející z kajaku Pyranha Fusion, určený spíše na touring a řeky. Na lodích Venture nejvíce zaujalo řešení skegu, který zároveň slouží jako kormidlo. Tato novinka je zatím ve fázi prototypu, ale je zcela funkční a brzy se dostane do prodeje. Pokud bychom měli systém zjednodušeně popsat, tak se jedná o klasický skeg, který je uchycen na kulovém kloubu. Skeg se dá vysunout libovolně hluboko díky šoupátku na palubě a pak už jen tradičními šlapkami v kokpitu řídíme jeho natočení. Jedním systémem je tedy vyřešeno vše a člověk se nemusí bát o choulostivé kormidlo na konci kajaku. Šoupátko na palubě je po ruce a perfketně skeg ovládá a natáčení pro účely kormidlování je též bezchybné. Za nás jedna z nejlepších inovací, které jsme tu viděli.

U Wave Sportu tvořila hlavní dominantu stánku zbrusu nová rodeovka pojmenovaná Mobius, která zatím byla vystavena ve velikosti 57. Dle současných trendů určitě ještě nějaká další velikost přibude. Samotná loď je velmi krátká, má objem soustředěný kolem límce, ale ani špice a záď nejsou zcela tenké, tvar by měl co nejvíce napomáhat vzdušným trikům, které jsou dnes esencí freestyle ježdění. Co na lodi hodně zaujalo je její vymazlené sezení, kterů působí až luxusním dojmem. Vzhledem k použitému materiálu bychom se nebáli použít sousloví převzaté od milovníků drahých vozů: „Mám Wavesporta v kůži.“ Creekovky Recon dostaly nové barvy. Těžko říci proč, ale kombinace černé se zelenou či růžovou poslední dobou frčí a předvedli ji i další výrobci.

U Werneru se slaví významné jubileum a tak si nadělili hned několik dárků. Populární pádlo Powerhouse a některé touringové a SUP modely dostaly velmi netradiční barvy, na které jsme doposud nebyli u Werneru zvyklí. Zejména Powerhouse působí opravdu excentricky. Dalším výročním dárkem je superlehké seakajakářské pádlo Ovation, které ani necítíte v ruce a to jsou na něm prý ještě těžké odkapávací kroužky, které se brzy dočkají vylehčení. V SUP pádlech je novým počinem model Carve, který se vyrábí ve třech velikostech S, M a F (jako full size).

Výrobce helem WRSI představil nové plastové helmy, které tvarově vycházejí z osvědčených starších modelů, ale přibyl jim kšiltík, který je barevně sladěn s designem helmy, která tak působí hezkým dojmem. Proti dřívějším modelům je kšiltík delší a tak by konečně mohl plnit i funkci ochrany proti slunečním paprskům. Vnitřní výbava zůstává bez změn.

U YAKu se letos zaměřili zejména na vývoj vest, ale zatím před sebou mají dlouhou cestu, než uvidíme finální verze. Na stánku sice byly vystaveny tři prototypy, které slibují spoustu zajímavých vychytávek a dořešených detailů, nicméně se vesty zatím nesměly fotit a nesmělo se na ně dokonce ani sahat. Byly bezpečně uzavřeny za sklem. Odtajněn nám byl jenom malý nožík, který dokáže rychle přeříznout lano, ale nemáte sebemenší šanci se o něj zranit. Do prodeje se prý nové vesty chystají až napřesrok a tak je opatrnost YAKu na místě. Doufejme tedy, že se práce nezastaví a my vám budeme moci vesty příští rok ukázat v plně parádě.

Stejnou cestou jako u vest se YAK vydal i u nových bund. Také vystavil zajímavé prototypy, ale s uvedením na trh se ještě bude čekat. Ze zajímavých detailů můžeme zmínit například průhled v rukávech bund, který je určen pro hodinky.

Zkušenosti čtenářů

Jan Cervenka

Tenhle system kombinujici skegg s kormidlem neni rozhodne novy, uz nejaky cas ho pouziva Lettmann na svych morskych kajacich. Rozhodne letos bylo tohle reseni v beznem prodeji.

Katie

Vodak Sport měl nového Burna přímo z pece k testování na Vavrineckem potoce a kromě sedačky, kterou jsme nezkoumali je Burn opravdu rychlejší, úchyty všechny jiné – kovové, hrana delší a dno rovnější = stabilnější, než se loď převrhne. Límec opravdu oceňuju – jezdím v Burnu dlouho a na tomto bude šprajda lépe těsnit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: