Paddle Expo 2015 – novinky českých zástupců

Paddle Expo 2015 – novinky českých zástupců

Už se u nás v redakci pomalu stalo podzimní tradicí vyrazit do Norimberka a navštívit tradeshow nazvanou Paddle Expo. Paddle Expo je největší vodáckou tradeshow světa a tak je ideální příležitostí, aby zde světoví výrobci ukázali, co chystají na nadcházející sezonu. A co tedy chystají na rok 2016?

Hned na úvod musím poměrně zklamaně předeslat, že trend, který jsme na Paddle Expu začali pozorovat před několika lety se nezastavuje, a výstava je rok od roku menší a menší. Razantně to bylo poznat před dvěma lety, kdy se celá velká show přesunula do jedné menší haly na okraji norimberského výstaviště a bohužel je i v této hale rok od roku patrné postupné zmenšování. Nevšimli jsme si toho pouze my, ale i ostatní návštěvníci expa, se kterými jsme se letos potkali a shodli jsme se na tom, že nám ten vodácký svět začíná nějak stagnovat. Snad se to do příštích let zlepší, protože tímto tempem, by bylo Paddle Expo za pár let minulostí.

Jako první jsme tradičně obešli české firmy, které na Paddle Expu připravily svojí nabídku a pochlubily se novinkami. Opět musím trochu smutně konstatovat, že i zastoupení českých výrobců na tomto veletrhu upadá a novinky aby člověk pohledal. Pořád se ještě ale najdou stánky, kde je co obdivovat.

Gumotex

Tradičně obří stánek předvedl břeclavský Gumotex se svojí širokou nabídkou nafukovacích lodí. Vodáci budou pro letošek asi trochu zklamaní, protože hlavní novinkou je rybářský kajak pojmenovaný Halibut. Ten vznikl na základě spolupráce se zkušenými rybáři a jeho vývoj trval několik let. Samozřejmostí jsou veškeré vychytávky, které rybáři potřebují – pohodlné sezení, chyty na pruty, mnoho pruženek pro uchycení výbavy,… Druhou novinkou, která byla na stánku Gumotexu k vidění je výbava vyvedená v pestrých barvách, která by měla být nabízena jako doplňková k jednotlivým lodím. Jedná se zejména o jednoduché plovací vesty, bundy, kalhoty a další vodáckou výzbroj.

Rybářský kajak Gumotex HalibutUkázka vodáckých doplňků Gumotex

Na stánku se válel také nový prototyp, ale o tom napíšeme, až bude dokončen. Zatím je na jeho představování příliš brzy.

HIKO sport

U Hika jsme byli každoročně zvědaví na velkou várku novinek, která se konala i letos. Nejednalo se sice o novinky veliké, ale novinky to jsou.

Jako první věc se nám v Hiku pochlubili inovací vesty na divokou vodu – Guardian. Na základě výzkumu mezi týmovými jezdci a zákazníky se ukázalo, že je třeba vylepšit píšťalku (ta minulá špatně pískala při zaplnění vodou) a také její umístění na vestě. To je nově řešeno malou kapsičkou, do které se píšťalka jednoduše zasune a je tak rychle po ruce. Inovace se dočkaly i další části vesty. Boční zásuvné panely jsou nově vyztuženy, aby lépe chránily žebra, a jsou prodlouženy, aby se lépe zasouvaly do předního tunýlku. Zipy na vestě jsou nově rozšířeny o elastické tunýlky pro jezdce, které je mají lépe fixovat a zabránit tak jejich rozepínání.

Nově umístěná píšťalka u vesty Hiko Guardian

Absolutní novinkou ve vestách je jednoduchý model Polo Impact, který je, jak už název napovídá, určen pro kanupolo. Vesta se nasazuje jako nátělník a fixaci na těle zaručují dvě na bocích umístěné široké gumy. Důraz je kladen na maximální pohyblivost hráčů a také na ochranu trupu před nárazy lodí soupeřů.

Vesta Hiko Polo Impact

Třetí z větších novinek jsou seakajakářské bundy pojmenované Conquest 4O2 a Ramble. Jedná se o bundy podobného střihu, ale jedna z nich je více vybavená. Správně asi tušíte, že je to Conquest. Najdete na něm materiál 4O2, který už se u Hika dobře osvědčil, latexové manžety na rukách překryté neoprenovými kónickými manžetami, dvojitý krk a další vychytávky, které se na rozbouřeném moři hodí. Ramble nabízí „pouze“ jednoduché neoprenové manžety, materiál Flex Soft a určením si tuto bundu umíme představit spíše na lehkou turistiku, kde bude velmi dobře sloužit. Samozřejmostí u obou bund je dostatečně dlouhý pas, dobře řešená kapuce, odvětrávací otvory v podpaží a dlouhý voděodolný zip v přední části.

Vybavenější bunda Hiko Conquest......a méně vybavená bunda Ramble

Pro závodníky Hiko nachystalo bundu Chinook, která je bezešvá, což zaručuje perfektní pohyblivost, která je pro závodění nezbytná. Samozřejmě se Chinook bude dodávat i ve verzi šprickobundy a to v kombu se šprickou K-Flex.

Z menších novinek jsme ještě obdivovali přepracovaný suchý oblek Odin, na kterém se změnil střih, skladba materiálů a manžety, ale jedná se spíše o kosmetické úpravy. Dále nás pak zaujala nová neoprenová kukla a čepice.

Inovovaný suchý oblek OdinUkázky prádla Symbio

Poslední co zmíníme je zrušení řady tenkých neoprenů Flex, které vystřídá prádlo Symbio.

Kick the Waves

Český výrobce lodí Kick The Waves se specializuje na závodní lodě, zejména sjezdové, ale v loňském roce se na Paddle Expu poprvé představil i s jednomístným mořským kajakem Bora 18. Ten se letos dočkal nového kolegy, deblu nazvaného Korčula a je taktéž určen na moře. Vývojáři ale nezapřou své závodnické kořeny a tak je doménou kajaku zejména jeho hmotnost a rychlost. Zajímavá je též skladba materiálů, kde se výrobci nechali inspirovat závodními loděmi a tak jsou některé části lodě vyztuženy diolenem, pro větší odolnost a celkově jsou různá místa na lodi poskládána z různých materiálů tak, aby co nejlépe plnila svojí funkci.

Nový debl KorčulaPohled do kokpitu Korčuly

Delsyk design

U stánku Kick the Waves se také krčilo několik lodí značky Delsyk design, které má na svědomí Mike Neckář. Ten nám prozradil, že novou loď chystal a chystá, ale jelikož je vytížen pečením lodí pro značku Waka kayaks, nemá pořádně čas prototyp dokončit. Dozvěděli jsme se alespoň, že by se mělo jednat o turistický model kajaku na jezera. Tak snad za rok. Stánek Delsyk design

VODÁK sport

U VODÁK sportu se po loňské smršti novinek také příliš nového neudálo a tak je asi nejzajímavější inovace na vestě pro záchranáře, kde se změnila pozice širokého hrudního popruhu, aby se mohli záchranáři lépe tahat vodou, na vestu je osazováno nové ocelové oko, a v přední části přibyla očka pro uchycení materiálu. Inovace na vestě VODÁK sport Rescue

Za rok se prý u VODÁK sportu můžeme těšit na novou dětskou vestu, která je zatím ve fázi prvních příprav a také na speciální kotvu pro rybářské kajaky, kde je zatím jasná pouze vize. Necháme se tedy překvapit.

TNP

U TNP jsme se celý rok těšili na nové pádlo, ale ukázalo se, že všechen vývoj byl za poslední rok vržen do pádla Nekton, kde výrobce zlobily listy a tak díky vychytávání problémů nezbyl čas na dokončení novinky. Budeme se tedy těšit na příští rok a TNP přát, aby už Nekton nedělal potíže.

TNP NektonTNP NektonSpojka pádel Profiplast

Profiplast

Pro letošní rok se s ničím novým nepochlubil ani Profiplast. Všechna pádla zůstávají stejná a pouze se na ně začala aplikovat posuvná žerď, kterou jsme vloni ukazovali jako zatím nepoužívanou novinku. Uvidíme, zda se zde nechystá něco velkého na další rok.

Panda

Se stejným sortimentem jako obvykle přijel i Michal Mráček, který vyrábí turistická pádla značky Panda.

K – Gear

Vedle HYDRO stánku sídlil již tradičně Petr Kolomý se svými produkty s označením K – Gear. U tohoto inovátora je zvykem, že se každý rok pochlubí něčím drobným a letos jsme opravdu zírali. Petr na nás vybalil ručník potištěným jeho logem, a navržený přesně tak, aby se dal použít na cestách – tedy v kompaktních rozměrech.

Nu a to je vážení čtenáři z českého zastoupení na letošním Paddle Expu vše. V příští reportáži se podíváme k výrobcům zahraničním, kde se toho urodilo trochu více. Tak se těšte.

Zkušenosti čtenářů

Zuzka

Opravte tu strašnou hrubku (mi místo my) v prvním odstavci 🙂

HYDROredakce

Opraveno, díky za upozornění.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: