Paddle Expo 2016 – novinky zahraničních výrobců na sezonu 2017

Paddle Expo 2016 – novinky zahraničních výrobců na sezonu 2017

Na tradiční podzimní tradeshow Paddle Expo, kde výrobci představují novinky na nadcházející sezonu, jsme navštívili mimo českých i expozice zahraničích firem. Vzhledem k počtu vystavovatelů jsme se ale zaměřili pouze na ty, které lze sehnat v České republice.

Astral

Na stánku Astralu jsme okukovali nové boty nazvané TR1, které se na trhu objeví ve dvou verzích – Junction, což je bytelnější a méně odvětraná bota s robustnějším svrškem a Mesh což je lehčí bota s hodně prodyšným svrškem. Oba modely jsou postavené na totožné podrážce. Ačkoliv se nejedná o čistokrevné vodácké boty, je patrné, že pro použití okolo vody i na vodě budou vhodné. Ostatní sortiment Astralu zůstává při starém, maximálně s desénovými obměnami.

Bravo

Rok co rok přicházíme s Honzou Rottem ke stánku Brava, a ona nám tam rok co rok ukazuje ten samý kompresor. Tedy. Nejprve nám ukázal jeho prototyp, pak dokončený produkt a letos i novinku v podobě verze s akumulátorem. Zajímavé pak je, že už se tenhle dlouho očekávaný „zázrak“ bude konečně prodávat i v Česku.

Kompresor Bravo vybavený akumulátorem
Kompresor Bravo vybavený akumulátorem

Exo kayaks

Italský výrobce kajaků Exo má nachystanou novou loď téměř každý rok a letošek nebyl výjimkou. Na stánku jsme tradičně dostali k ochutnání vynikající sýr a byla nám představena loď T-Rex. Jedná se o creekovku určenou na extrémní závodění. Hned na první pohled jsou jasné prvky inspirace modelem 9R od Pyranhy, která boom tohoto typu lodí odstartovala. Uvidíme, až bude T-Rex v česku a svezeme se, jak se chová. Jisté je, že asi bude svůj účel plnit dobře, protože se hned několikrát objevil na předních pozicích při letošním adidas Sickline.

EXO T-Rex
EXO T-Rex

Jackson

U jacksonů jsme letos mohli vidět hned dva prototypy.  Prvním z nich je playboat nazvaný Antix. Českým vodákům asi nejlépe tvar lodi přiblížíme, když napíšeme, že se jedná o „vaňhovku“ s trochu výtlačnější špicí (opravdu) a ochuzenou o vychytávky jako drobné prolisy na dně zlepšující skluz při surfování a podobně. Možná Antix tento dojem vzbudil i díky tomu, že byl vystaven ve fázi prototypu a  tedy vypadal mezi ostatními loděmi trochu lacině, ale podobnost s loděmi Vládi Vaňhy nás zkrátka napadla jako první. Loď je určena pro old school moves, které se postupně (zatím zejména v USA) vrací do módy.

Druhým prorotypem byla creekovka Nirvana, které je určena pro extrémní závody a i u této lodi je patrná inspirace u Pyranhou 9R. Pro nějaký verdikt bude opět nutné počkat si na finální verzi lodě, která se snad během sezony objeví i u nás.

Prototyp playboatu JK Antix
Prototyp playboatu JK Antix

Liquidlogic

Tak jako nastartovala Pyranha 9R boom rychlých lodí na závodění, tak nastartoval Liquidlogic boom návratu ke kořenům rodea na divoké vodě. Na svém stánku americký výrobce vystavoval playboaty Braaap a Mullet, které tomuto směru přesně odpovídají. Ani jedna z lodí není novinkou na další sezonu, ale na Paddle Expu byly obě poprvé a proto je zmiňujeme. Jak Mullet tak Braaap jsou lodě s tvary klasických playboatů a účel mají taky stejný, hrát si na každém rozhraní, zasurfovat si ve všech vlnkách, ale stále mít dost výtlaku na sjetí poměrně těžké divoké vody. Snad se tyto lodě dostanou k vyzkoušení i do naší redakce.

Liquidlogic Mullet
Liquidlogic Mullet

Predator

Tradiční výrobce kvalitních přileb představil nový model FR7-W, který má velmi líbivé tvary a hodně zajímavé pestré barvy. Jak jsme u této firmy zvyklí, bude se zároveň jednat o špičkový kousek výbavy, který klade důraz zejména na perfektní funkčnost a bezpečnost. V příštím roce se tyto helmy určitě objeví v HG sportu.

Predator FR7-W
Predator FR7-W

Prijon

Populární německý výrobce se po letech vrací k plastovým kánoím. Lépe řečeno startuje výrobu kánoí z materiálu Armerlite, což je kombinace kompozitu a plastu, která se postupně začíná používat u stále více lodí. V expozici Prijonu byl ale zatím jen prototyp jedné z kánoí klasických tvarů, takže na nějakou opravdovou a dokončenou novinku si musíme počkat do příštího Paddle Expa.

Prototyp kanoe Prijon z materiálu Armerlite
Prototyp kanoe Prijon z materiálu Armerlite

Pyranha

Pyranha na svém stánku předvedla jen jednu novinku, ale o to zajímavější. Jedná se o creekovku nazvanou Machno. Loď tvarově vychází z rychlého závodního kajaku R9, ale některé rysy má mnohem mírnější, aby jí mohli používat i jezdci bez závodních ambicí. Hrana už není tak ostrá, loď dostala pořádné rockery, aby se dobře vynořovala a boofovala a celkově je vidět, že bude hodnější. Vůbec poprvé má loď od Pyranhy také velký úchyt před kokpitem (doposud tam byla jen malá očka). Úprav se dočkalo i sezení lodi, kde jsou nejzajímavější vysouvací stehenní opěrky držící pouze na tření (dříve už byl tento systém použit u kajaku ProZone), což znamená, že si je dokážete (částečně) nastavit bez zdlouhavého povolování. Vystavena byla zatím velikost M, ale dle slov výrobce brzy přibude i Lko a Sko.

Pyranha Machno
Pyranha Machno

RED paddle

Nad stánkem REDu visel asi 4 metrový board určený pro skupinové ježdění, ale uvádíme jej zde spíše pro pobavení. Z hlavních zajímavostí je třeba jmenovat nové držáky na palubu paddleboradů, ke kterým lze připevnit všemožné vybavení a pokud máte rádi hudbu, je u REDu možné objednat si i vodotěsný reproduktor napevno přichycený k palubě. Nejvíce držáků jsme obdivovali na velkém prkně Explorer, ze kterého je dokonce možné rybařit (a tedy nechyběly ani držáky prutů).

Vodotěsný reproduktor k boardům RED
Vodotěsný reproduktor k boardům RED

Z trochu jiného soudku je vychytávka palub rychlostních boardů. Mimo bočních výztuh začíná dělat RED i výztuhy na palubě, a sice pohyblivé. Od středu prkna ke špici vede kluzně upevněná tyč, kterou může jezdec za jízdy (pomocí malé páky) zvedat (pro pohodlnější jízdu ve vlnách) nebo spouštět (pro prodloužení vodorysky a zvýšení rychlosti) špici boardu.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Select Paddles

Pádla Select se delší dobu neobjevila na českém trhu, ale to by se mělo od příští sezony změnit. Dohodu s tímto výrobcem uzavřel VODÁK sport, takže se na tahle parádní pádla můžete těšit i na našich řekách. K dispozici pravděpodobně nebude celá široká nabídka Selectů, ale to nejzajímavější určitě.

Na stánku pádel Select
Na stánku pádel Select

Starboard

U Starboardu jsme v loňském roce představovali plováky s vynikajícím tvarem hyper nut. Jednalo se však jen o pevné modely. Pro letošní rok Starboard dokázal hyper nut vyrobit i ve verzi nafukovací a opět tak trochu předbíhá ostatní firmy zabývající se SUP. Z dalších zajímavostí jsme u Starboardu obdivovali rychlostní speciály (například plovák Sprint), které jsou údajně oproti konkurenci výrazně rychlejší, ale otestování nás díky ceně plováků nejspíš nečeká.

Rychlostní plovák Starboard Srint
Rychlostní plovák Starboard Srint

Vajda

Po několika letech se na Paddle Expu objevil i výrobce Vajda, který měl vystaveny nejrůznější touringové a rekreační lodě z materiálu Prilite, který je kombinací kompozitu a plastu. Pravděpodobně tedy poleze do zelí Prijonu, který tento materiál již delší dobu používá u svých seakajaků. Turistické lodě od Vajdy bude mít v příštím roce v nabídce HG sport.

Turistické lodě Vajda
Turistické lodě Vajda

Wave Sport

Firma Wave Sport představila nové sezení, které doplňuje stávající základní a luxusní řadu. Zatímco jednoduchá řada je pouze polstrovaná sedačka se zádovou opěrkou dotahovanou na ráčny, tak ta luxusní je kožená vyvedená v bílé barvě a mimo zádové opěrky lez pomocí ráčny dotahovat i podepření nohou a výšku sedačky. Nová střední výbava je také v kůži, jako ta luxusní, ale chybí jí právě to doplňkové dotahování ve více směrech.

Dále byl na stánku k vidění krásný karbonový freestylový speciál Mobius a velmi nedodělaný bezejmenný prototyp nového kajaku, který zdánlivě připomínal české Toro. Nechme se překvapit, co z této lodi vzejde do ostrého provozu.

Prototyp Wavesport
Prototyp Wavesport

Werner

Legendární výrobce pádel přidal loni představené závodní novince Odachi klikovou žerď a úplnou novinku představil v segmentu plastových pádel. Model Rio F6 je lehké plastové pádlo, které je možné dostat až ve 4 dílné verzi. Pro méně zdatné jezdce to tedy bude Werner za super cenu a pro ty zdatnější spolehlivá skládačka do lodi. Český distributor Boatpark, bude mít tato pádla určitě v nabídce.

Werner Rio F6
Werner Rio F6

Každoročně jsme u Wernera zvyklí také na speciální edice v designech pádel. Letos se jedná o rybářům určené pádlo Camano Hooked, která mají design pstruh a poté model Powerhouse, který dostal design topografické mapy. Ta není ale jen tak ledajaká, jedná se o skutečnou část krajiny ležící nedaleko města Washington, kde se pádla vyrábějí.

Werner Powerhouse s unikátním designem
Werner Powerhouse s unikátním designem

WRSI

Výrobce přileb WRSI si pro novou sezonu připravil moderní barevné designy a zejména předělanou vnitřní výbavu helem. Ta je nyní velmi snadno nastavitelná, dolepitelná na míru pomocí široké škály dodávaných komponent a dotahování je řešeno tak, aby uživatel jedním popruhem dotáhl vše najednou. Řemínkem pod bradou tedy dotahujete jak oba boční popruhy, tak zátylek. Na naše letmé ozkoušení velmi pohodlné a funkční.

Nový dotahovací systém přileb WRSI
Nový dotahovací systém přileb WRSI

YAK

YAK se ve své expozici pyšnil inovovanou seakajakářskou vestou Highback 60N. Celá vesta je podřízena vysokým kokpitům kajaků a pohodlnému opření o zádovou opěrku. Uzpůsobena je tomu přenesením výtlaku co možná nejvýš na těle. V přední části je tedy většina výtlaku na hrudi a nosný materiál je bohatě napěchován i do ramen vesty v celé jejich délce. Zadní díl je ukončen (u zkoušené velikosti XL) pod lopatkami a zbytek vesty je nahrazen pouze tuhou síťkou, která má chránit bundu nebo další oděv oblečený pod vestou a zároveň jsou k ní uchyceny dotahovací popruhy. Přední díl vesty je celorozpínací bytelným zipem a dobré držení na těle řeší boční popruhy s typickým systémem YAKu (snadné ovládání jednou rukou).

Vesta YAK Highback 60N
Vesta YAK Highback 60N

To je z vystavené a Čechům dostupné zahraniční produkce na Paddle Expu téměř vše. Připravujeme pro vás ovšem ještě reportáž, která bude obsahovat ty největší vychytávky a největší úlety, které jsme na Padde Expu 2016 potkali. Těšte se!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: